Kolagen a jeho pozitivní vliv na pleť

kolagen a jeho vliv na plet

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Už Wikipedie nám poví, že kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů.

Kolagen je bezesporu zajímavou látkou, kterou se zaobírá také farmaceutický či kosmetický průmysl. Vždyť kolik produktů se pyšní nálepkou „s kolagenem“, což slibuje, že naše pleť získá mladistvý vzhled, rozzáří se a vypne, jako když nám bylo 20 a na svět jsme koukali s radostí svěží zeleně.

Je to však opravdu tak nebo se jedná o jeden velký reklamní tah?

Jak jsem se zmínila již výše, kolagenu existuje na 27 druhů. Některé prameny pak přidávají ještě jeden druh kolagenu navíc. Za nejdůležitější se jeví kolagen typu I, který je v těle nejzastoupenější, a tedy též nejhojněji zapojen do všech těch stavebních procesů zajišťujících zdraví pojivové a podpůrné tkáně. Najdeme jej například v kůži, šlachách, kostech a vazivu. Jen pro zajímavost uvedu, že kolagen, který kupujeme jako podporu kloubní výživy, bývá prezentován kolagenem typu II, který je jedním z nejzastoupenějších prvků kloubní chrupavky. Vlákno takového kolagenu je o něco delší, než je tomu u předešlého typu. Chceme-li posílit své klouby, je dobré zkombinovat oba typy kolagenu.

Kolagen typu III si spojujeme především s mladým organismem, kdy bývá přítomný ve svalech, tepnách, mnohých orgánech. Ve vyšším věku jeho produkce klesá téměř na nulu. Další typy kolagenu již nejsou tak podstatné, možná jen, typ č. IV, utváří některé vrstvy pokožky, aby pak typ č. V utvářel placentu, zpevňoval povrch buněk, ale též vlasů.

Koupíme-li si vybraný druh kolagenu, který je výhradně živočišným produktem, ponejvíce hovězím, vepřovým, případně též rybím (mimochodem, právě tento druh kolagenu bývá velmi užitečný ohledně zlepšení stavu pleti), zvolit můžeme z tzv. nativního, denaturovaného či hydrolyzovaného kolagenu. Nativní kolagen je vlastně totožný se strukturou kolagenu lidského těla, denaturovaný typ neboli želatina, vzniká technologickou úpravou varem v kyselém prostředí a konečně hydrolyzovaný kolagen bývá během výrobního procesu rozštěpen na jednodušší, kratší peptidy, se kterými si tělo okamžitě poradí, využije je a začne z nich stavět. Celé je to však ještě zajímavější, neboť hydrolyzovaný kolagen slouží jako zdroj surovin pro tvorbu bílkovin včetně kolagenu, aby pak nativní kolagen fungoval tak, že ovlivňuje biologické procesy, které jsou mnohdy k produkci kolagenu nepřátelské.

Produkce kolagenu po 40. věku života klesá

Čtyřicítka, to je přesně ten čas, kdy si poprvé všimneme, že něco, co tak dlouho bylo přirozenou součástí našeho života, vypnuté pleti, bezchybné práce a funkce kloubů, najednou ubývá a je ho méně. Kontury obličeje upadají, pleť už není tak svěží, objevují se první méně či více viditelné vrásky, ochabuje svalstvo, klouby začnou pobolívat, zlobí nás šlachy a vazy, dokonce i po zcela nepatrné námaze. Kolagen je všude, nejen v kůži, ale též kostech, střevech, zubech a svalech. U žen je pak vlivem menopauzy celá situace ještě dramatičtější, neboť u nich dochází k poklesu hladiny estrogenu, který je zodpovědný za tzv. fibroblasty, tedy buňky, jež pozitivně ovlivňují tvorbu cenného kolagenu. K tomu ještě připočtěme mnohdy i uspěchaný životní styl, nedostatek spánku, potřebné výživy, minimum pohybu… A jsme tam, kde jsme jako ženy nikdy být nechtěly.

Jak to tedy celé uchopit?

Sama kolagen poslední rok užívám. Samozřejmě se rovněž zaměřuji na stravu, neboť pro tvorbu kolagenu je nesmírně důležitý příjem vitamínu C, kdy jeho nedostatek vede k tvorbě defektního a nestabilního kolagenu. Proto jej zmiňuji a osobně vnímám jako jeden z kolagenových pilířů. To, že má mé tělo kolagenu dostatek, poznám zejména na pevnějších nehtech, ale i vlasech, které pak rostou o poznání lépe, netřepí se a nelámou, září zdravím, vitalitou. Do mé poradny, působím jako nutriční terapeut, chodívají ženy, které kolagen také dlouhodobě užívají. Všechny mají velmi pěkné vlasy, cvičí, vyznávají zdravější životní styl. To je rovněž potřeba, neboť tělo nelze jenom ždímat a na druhé straně věřit, že nás kolagen doslova spasí.

Babičkovské vývary

A pak tu máme ještě cenné polévky, po dobu 10 hodin táhlé vývary, nejlépe z kostí, ze kterých se v průběhu dlouhého varu, uvolní cenný kolagen do vody. Vývary přes léto nebudou aktuální, nicméně, až léto zamává a počne padat první listí, zkuste si nějaký takový vývar uchystat. Osobně k přípravě používám pomalý hrnec, ve kterém se nic nepřipálí a polévku tak mohu táhnout libovolně dlouho. K přípravě polévky lze využít nejenom maso, kost, ale také kůže. Pak bude mít vývar říz, pak bude doslova nabitý kolagenem.

Dobře, vraťme se teď ještě k té naší rozzářené kůži

Obecně se uvádí, že to, aby byly účinky přijímaného kolagenu viditelné, je třeba podpořit 4 až 8týdenní pravidelnou kúrou. V průběhu zmíněného času bychom si měli všimnout zdravějšího vzezření pleti, pevnějších vlasů, ale také nehtů. Obecně se doporučuje užívat kolagen první tři měsíce, a následně zařadit 2x až 3x týdně. Důležitá je tedy kolagenová pravidelnost, vitamín C, dále i dostatek tekutin, aktivní životní styl s potřebným odpočinkem. Otevřeme-li druhý soudek, zmiňme, co pleti bude pro změnu ubližovat. Zde patří znečištěný vzduch, kouření, stres, který se negativně podepisuje nejen na zdraví našich vnitřních orgánů, ale též pleti.

Sama vidím rozdíl, užívám-li kolagen pravidelně. Dá se jím též suplovat svačina, neboť kolagen, to je vlastně čistá bílkovina, která může směle vyplnit odpolední snack. A to je dobré, jsme-li zejména ve spěchu, případně jíme méně, než je pro naše tělo žádoucí. Osobně ještě využívám též síly květinových vod, tzv. hydrolátů, kdy používám hydrolát z přesličky rolní, ale také kopřivy. I bylinky jsou vůči naší pleti velmi přátelské. Hydroláty jsou navíc esencí bylin, které mají ten dar vypínat unavenou, povadlou pokožku a učinit ji opět zářivou a svěží. No a samozřejmě opět zdůrazním omlazující účinek stravy, pohybu, potřebného spánku a klidu na duši.

Shrnu-li na závěr jednou větou, za mne kolagen opravdu funguje, za mne tedy ano. Věřím v něj, pociťuji jeho pozitivní vliv a ten vidím i na svých klientech a klientkách. Neboť kolagen, ještě jednou, není jen o krásné pleti a vlasech, ale také zdravých kloubech a chrupavkách.

Mgr. Zuzana Švédová