Kokosové mléko

koko e1593773262124

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kokosové mléko, oblíbené zejména v současné přírodní kosmetice se získává z plodu kokosové palmy, známého jako kokos.

Zde je to třeba trochu upřesnit, správné označení je kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera). Patří do čeledi arekovitých a pěstuje se v tropických oblastech na březích moří a velkých řek. Původem je z jihovýchodní Asie.

A „kokos“ je vlastně přesně označení pro semeno plodu, nazývané kokosový ořech.

Semeno kokosu (vlastní plod) obsahuje 60–67 % tuku, 20 % glycidů, 8 % proteinu a 6 % vody. Z  kokosu, tedy ze semene plodu. Vzniká speciálním způsobem odšťavňování. Přesněji řečeno, získává se extrahováním šťávy stlačováním nakrájeného jádra nebo pasírováním horké vody nebo mléka skrze jádro kokosového plodu, což extrahuje olej a aromatické látky.

Jaké jsou přínosy kokosového mléka?

Je významné svým obsahem řady minerálních prvků, ale také vitamínů.

Mangan

Jako první můžeme zmínit mangan. Ten v organismu hraje významnou roli v řadě fyziologických pochodů, kterých se účastní buď jako součást enzymů (např. v antioxidačních dějích) nebo jejich aktivátor (např. enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, aminokyselin a cholesterolu). Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí (je přidáván do přípravků upravujících bolesti kloubů) a proces hojení.

Mangan je tedy významný  pro správný metabolismus cukrů a jeho nedostatek může zvyšovat riziko onemocnění cukrovkou. Dalším zajímavým prvkem je měď. Měď je důležitou součástí řady enzymů, právě jejich prostřednictvím se zúčastní řady metabolických dějů v našem organismu či buněčného dýchání. Například je nezbytná při tvorbě enzymu superoxidu dismutázy, který patří mezi účinné antioxidanty.

Proto pomáhá chránit tkáně před poškozením. Zúčastní se metabolismu aminokyselin nebo sacharidů. Dále hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a elastinu, což jsou základní bílkoviny kosti, kůže a pojivových tkání. Rovněž má význam při tvorbě červených krvinek, pomáhá ve využití zásob železa.

Z dalších minerálních prvků kokosové mléko obsahuje vápník, fosfor, hořčík a železo.

Vápník

Vápník je pro děti a dospívající mládež nezbytný pro normální růst a vývin kostí. Naopak pro starší ročníky společně s vitamínem D je důležitý pro prevenci osteoporózy (lidově “řídnutí kostí”). To ale není všechno. Vápník také přispívá k normální srážlivosti krve, normální činnosti svalů, funkci nervových přenosů, k normální funkci trávicích enzymů. Dále se podílí na procesu dělení a specializace buněk. Je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů. Vápník zajišťuje rovnoměrný přenos nervových vzruchů mezi tkáněmi. Je důležitý pro svalovou činnost, podílí se na srážení krve. Reguluje práci srdečního svalu a podílí se na četných enzymatických reakcích v organismu.

Fosfor

Fosfor je důležitou  složkou kostí a zubů, společně s vápníkem. Logicky se největší počet nachází v kostech a zubech, asi 85 %, ale nicméně zbytek zůstává v organismu v krvi a měkkých tkáních. Není to ovšem jeho jediná funkce. Je velmi důležitý pro správnou funkci mozku a nervů. Hraje také důležitou roli v udržování rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v tělních buňkách a tekutinách. Tato rovnováha je odborně označována jako acidobazická rovnováha.

Hořčík

Hořčík je důležitý pro správné fungování svalů a nervového systému. Pomáhá zmírnit nervozitu a podrážděnost. Je důležitý pro uvolňování energie z glukózy, ale také pro dobrou stavbu kostí. Hraje důležitou roli v udržování optimálního stavu kardiovaskulárního (reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy) a imunitního systému. U žen pomáhá zmírnit zdravotní potíže související s premenstruačním syndromem. Přispívá ke zdravému stavu zubů. V neposlední řadě se také podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Železo

A konečně železo? Železo potřebují všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Také je částí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje také celé tělo energií.

Jak již bylo na začátku článku zmíněno, kokosové mléko je v současnosti velmi oblíbené v přírodní kosmetice.

Vitamíny

Z vitamínů obsahuje C, E, B1 (thiamin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová) a B6 (pyridoxin). Důležité také je, že obsahuje kyselinu laurovou, což je organická kyselina  s antivirovými a antibakteriálními vlastnostmi.

Vitamín C

Je všeobecně znám jako látka posilující imunitní systém v období nemoci, ale i během rekonvalescence.  Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin, konkrétně hydroxylysinu a hydroxyprolinu (tzv. hydroxylace lysinu a prolinu). Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání.

Je rovněž důležitý pro vstřebávání železa a hraje roli také při tvorbě dopaminu. Dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie či bipolární afektivní poruchy.

Vitamín C hraje roli také při tvorbě dopaminu. Dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie či bipolární afektivní poruchy. Odborníci dále zaznamenali, že vitamín C spolu s bioflavonoidy patří mezi látky, které mohou pomoci urychlit hojení podlitin (hematomů, modřin).

Vitamin E

Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus(podobně působí i vitamín C).

U aterosklerózy může pomáhat ji předcházet (zesílení stěn artérií vzhledem k nánosům tuků a minerálů).

Dále posiluje tímto účinkem rovněž imunitní systém. Vitamín E se používá jako doplněk léků pro léčení Parkinsonovy nemoci, ale vitamín sám o sobě tuto nemoc není schopen léčit.

Vitamin B1(thiamin)

Thiamin je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů, hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme), je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.

Vitamin B3 (niacin)

Hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které jsou součástí celkového metabolismu sacharidů, tuků či aminokyselin. Některé tyto enzymy ale působí i při nervovém a trávicím systému, produkci pohlavních hormonů, ale i při zachování zdravé kůže. Svoji roli hraje i při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Vitamin B5 (kyselina pantotenová)

Tato kyselina má základní význam pro účinek řady enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a cukrů, produkci glukokortikoidů, pohlavních hormonů.

Je rovněž součástí koenzymu A, který hraje důležitou roli v přeměně cukrů, tuků a jiných látek v našem organismu. Má rovněž význam pro využití ostatních vitamínů a funkci nervového systému a nadledvin a podobně.

Vitamin B6 (pyridoxin)

Pyridoxin má důležitou úlohu v aktivitách mnoha enzymů. Hraje významnou roli při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také při uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměnu na energii. Je také důležitý při tvorbě vitamínu B3 neboli niacinu. Má i významnou úlohu při produkci červených krvinek a protilátek, je důležitý pro zdravou kůži a dobré trávení.

Kokosové mléko v přírodní kosmetice

Zpět k využití kokosového mléka v kosmetice. Vzhledem k hydratačním vlastnostem kokosového mléka je vhodné jako  tonikum pro suchou, svědivou a podrážděnou pokožku hlavy. Pomáhá obnovovat suché, poškozené nebo křehké vlasy. Zlepšuje také zdravý růst vlasů, tím že posiluje vlasové folikuly (váčky, z nichž vlasy vyrůstají).

Dá se také použít jako kondicionér nebo půl na půl kombinovat se šamponem pro umytí vlasů. Pomáhá také (2 díly olivového oleje a 1 díl kokosového mléka) odstranit make-up. Rovněž se dá použít v případě akné jako čistící prostředek (antibakteriální vlastnosti kyseliny laurové). Působí proti předčasnému stárnutí pokožky (obsah vitamínu C) a vzniku vrásek (obsah mědi). Vzhledem k tomu, že kokosové mléko ochlazuje a regeneruje pokožku, dá se použít při ošetřování spálenin od sluníčka v létě.

Působí také jako prostředek proti vysušení pokožky a dá použít i jako doplněk celkové léčby u ekzému, lupénky či dermatitidy (vzhledem k obsahu mastných kyselin).

S kokosovým mlékem se tedy v kosmetice můžeme setkat například v šamponu nebo BIO kondicionéru nebo také krému na ruce.