Kokosové mléko v autoimunitním protokolu: Přírodní lék na záněty

mct kokosove mléko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kokosové mléko se může stát vítaným pomocníkem nejenom v kuchyni, ale také během sestavování tzv. autoimunitního protokolu, který čerpá ze síly protizánětlivých potravin. Můžete si s ním však vyhrát také v kosmetice, přimísit jej do mýdla, vlasového kondicionéru anebo masky. Staví na něm celá orientální kuchyně, neboť mléko z kokosu zmírňuje pálivost ostrých pokrmů, dodává jim krémovou konzistenci, také je zahustí. A to bez použití pšeničné mouky. Chcete zářit zdravím? Mít krásné vlasy, zuby, ale také pleť? Toužíte zmírnit dopady autoimunitních potíží, a ještě si pochutnat? Tak směle do toho, hlavní hvězdou dne je totiž úžasné a dokonalé kokosové mléko.  

Kyselina laurová: rychlá podpora imunity  

Jednou z výtečných složek kokosového mléka bude ceněná kyselina laurová, kterou řadíme na seznam nasycených mastných kyselin středně dlouhého řetězce. Ty jsou často démonizované… Ovšem oproti kyselinám dlouhého řetězce jsou stravitelnější, tělo je dokáže beze zbytku zpracovat, fungují jako výtečný zdroj energie, v porovnání s kyselinami dlouhého řetězce, jsou kaloricky chudší.

Pro zajímavost, kyseliny středně dlouhého řetězce jsou označovány zkratkou MCT. A nyní si vzpomeňte na výborný MCT olej, který je účinný v boji proti kvasinkám, harmonizuje zažívací trakt pacientů zatížených Crohnovou chorobou, propustností střeva, chronickými infekty. Ne nadarmo pak konzumace kokosového mléka, jakožto i oleje vykazuje antibakteriální, antivirový, ale též protizánětlivý účinek.

A právě o něm si dnes povíme víc, neboť s ním počítá tzv. autoimunitní protokol.  

Kyselina laurová: účinky

Zajímavostí kyseliny laurové je, že po její konzumaci se v těle přeměňuje na monolaurin, který vyzbrojuje organismus pro boj proti patogenům. Kyselina laurová je tedy takovým super skvělým silákem, který vyživuje imunitní systém, aby byl pevný, aby byl stabilní, poradil si s infekty, mikroby i zánětem.  

Kromě kokosového a palmového tuku nacházíme kyselinu laurovou přirozeně v mateřském mléce, což by mohlo vysvětlovat, proč jsou kojené děti obecně zdravější, silnější, do jisté míry též chráněny před nepříznivými armádami virů a bakterií. Zmíněnou kyselinu obsahuje také kravské mléko, ovšem, oproti mléku mateřskému a kozímu to bude pouhý zlomek.  

Kokosové mléko: zdroj manganu  

Kromě kyseliny laurové v kokosovém mléce najdeme také cenné minerály, jako je mangan, fosfor, železo a hořčík. Z minerálů bych vyzdvihla především mangan, který se podílí na „výrobě“ antioxidačního enzymu, superoxid dismutázy. Dle studií víme, že tento enzym pomáhá v těle rozkládat nebezpečné volné radikály na menší složky, které již nejsou škodlivé. Superoxid dismutáza též účinně neutralizuje UV poškození a kůži tak chrání během její regenerační fáze. Na trhu jsou volně dostupné kosmetické výrobky se zmiňovaným enzymem, který též bojuje proti jemným vráskám, stařeckým skvrnám a hyperpigmentaci. Dle potřeby pak také hojí rány či zjizvenou tkáň, kterou změkčuje.  

Autoimunitní protokol a kokosové mléko

Autoimunitní protokol je skvělým počinem americké lékařky Amy Myers, která si prošla autoimunitním poškozením štítné žlázy, aby pak následně sestavila silně eliminační stravovací režim. Ten vyjímá všemožné alergeny, ale také geneticky modifikované kontroverzní potraviny typu kukuřice či sója či vysoce zpracované průmyslové potraviny. Dieta se též striktně distancuje od potravin zatížených pesticidy a herbicidy.

Vše se konzumuje dušené, vařené, popřípadě čerstvé. Popravdě, v jídelníčku nám po pečlivé eliminaci zůstane jen málo, nicméně, i to málo je tak výživné, že nás dokáže postavit na nohy. Zbavit tělo zánětu, uchránit jej před operací, nastolit zdraví, do života opět vnést harmonii a řád. Nutno však podotknout, že ač to zní pohádkově, autoimunitní protokol je třeba vydržet. Pozorovat drobné změny a skrze tyto malé pozitivní zvraty jídelníček dále skládat, utvářet a rozšiřovat.  

Z počátku jídelníček stavíme jen na hrstce přátelských potravin a nápojů, jako jsou právě:

  • Voda 
  • Kokosový ořech, mléko či kokosové máslo z něj 
  • Organicky chované maso 
  • Vývar z kostí 
  • Tučné ryby typu losos (maso nesmí pocházet z rybího faremního chovu) 
  • Dýně, batát, mrkev, černá ředkev, brokolice, česnek 
  • Mangold, pórek, bylinky 
  • Banán, jahody, citrón, jablko 
  • Jablečný ocet, manukový med, javorový sirup,  
  • Zelený čaj.  

To, co je třeba z jídelníčku striktně vyjmout, bude:

  • Veškerý alkohol 
  • Mléčné výrobky 
  • Lepek a všechny produkty z něj 
  • Fazole, hrách, rýže 
  • Lilkovité plody 
  • Ořechy a semínka 
  • Čaj, káva, cukr 
  • Sladkosti a další vysoce zpracované potraviny.  

Proč držet autoimunitní protokol?

Z osobní zkušenosti mohu říci, že mnoho. Tím, že se vyhýbáme veškerým alergenům a cíleně eliminujeme prozánětlivé lektiny, dokážeme poměrně rychle ulevit střevu, posílit imunitu, zbavit tělo zánětu.

A to se hodí zejména, pokud nás trápí některá z autoimunitních poruch. Autoimunitní protokol je velice blahodárný například při Hashimotově tyreoiditidě, Gravesově Basedowově chorobě, alopecii aj.  Unavené a autoimunitními neduhy zbídačené tělo dokáže následně poměrně rychle eliminovat zánět, zesílit, povzbudit imunitu, tentokrát však správným směrem. Je-li důvodem k autoimunitnímu protokolu například oslabené trávení, velmi brzy zjišťujeme, zda problém nepůsobí lepek, laktóza, kasein či sója.  

Na co si dát při AIP pozor?

Jedinou překážku vidím v úzkém výběru potravin, kterých vskutku není příliš. Člověk tak brzy může ztratit motivaci, točit se v nepříjemném, bludném kruhu frustrace. Nicméně, pokud budeme pevně a rozhodně držet v rukách kormidlo, naše loď se zajisté do přístavu dostane. Autoimunitní protokol pak následně též vyzývá, aby byl člověk nápaditý, kreativní a hravý. Jedině tak můžeme úspěšně vařit, kombinovat mnohdy až nemožné, přesto se dosyta najíst, a dokonce si pochutnat.  

Jídelníček by pak mohl vypadat následovně:  

  • Snídaně: Dýňové pyré s kokosovým mlékem a manukovým medem, zelený čaj 
  • Desátá: Banánový dezert z kokosového másla 
  • Oběd: Dušený losos s batátem, gratinovaná brokolice 
  • Svačina: ovocný salát z povolených plodů, kokosové lupínky 
  • Večeře: Masový vývar z kostí a kořenové zeleniny 

U jídelníčku vidíme, že celebritou v popředí bude právě kokos, ať už ve formě mléka, másla, případně i lupínků. Kokosové mléko je však možné zapojit i ve zcela běžné kuchyni, která je zmíněným autoimunitním protokolem netknutá. Kde všude je tedy možné kokosové mléko upotřebit?

Recepty s kokosovým mlékem

V receptech si budeme hrát s krémovým kokosovým mlékem, které můžeme zakoupit v typických plechovkách. Kokosové mléko, které se dá zakoupit v krabici, případně v prášku, pozbývá původního léčivého záměru přírody, neboť bývá povětšinou naředěné obyčejnou vodou. Kokosové mléko v plechovce se nabízí jako creamy, tedy tučné, husté, krémové, případně pak s označením light, kde byla část tuku vyjmuta a produkt tak spíše staví na kokosové vodě. Osobně volím creamy verzi.  

Jáhelný dezert s fíky (1 porce) 

Ingredience: 40 g jáhel, 70 g kokosového mléka, 1 PL čekankového sirupu, vanilka, 1 PL konopného proteinu, 6 sušených fíků, 1/3 banánu, 10 g kakaových bobů 

Jáhly povaříme, umixujeme je s kokosovým mlékem, vanilkou a čekankovým sirupem na krém. Sušené fíky namočíme přes noc, další den je umixujeme s banánem, výsledný krém nalijeme na jahelnou vrstvu. Celý dezert posypeme drcenými kakaovými boby a necháme jej uležet v lednici.  

Červená čočka s mrkví, batátem a kokosovým mlékem (4 porce) 

Zde se jedná o super rychlý oběd či večeři, která čítá tyto suroviny:

Ingredience: 200 g červené čočky, 4 g Nori řasy, 200 g mrkve, 200 g batátu, 400 ml krémového kokosového mléka, kurkuma, stroužek česneku, sůl.

Červenou čočku vložíme do hrnce, stejně tak nastrouhanou mrkev a na kousky pokrájený batát. Vše zalijeme vodou a kokosovým mlékem, směs jemně osolíme, doplníme o prolisovaný česnek a kurkumu. Dusíme zhruba 35 minut.  

Vlasová maska pro suché vlasy 

Výše jsem zmínila, že kokosové mléko snadno využijete i v kosmetice. Osobně si pak chystám tuto výtečnou, voňavou vlasovou masku, která vypadá následovně:  

Ingredience: ½ zralého avokáda, 150 ml krémového kokosového mléka, 1 polévková lžíce medu, 4 kapky D panthenolu, 2 kapky silice z levandule.

Avokádo umixujeme s kokosovým mlékem, medem a zbytkem ingrediencí. Výslednou hustší směs nanášíme po celé délce vlasů, ty pak převážeme větším ručníkem či šátkem. Masku necháme působit alespoň hodinu, nejlépe pak v průběhu celé noci, kdy ráno vlasy umyjeme běžným šampónem a necháme je přirozeně proschnout na vzduchu. Při pravidelném používání alespoň 1 x týdně vlasy zesílí, načerpají zpět ztracený lesk.