Kojící maminky, snídejte!!!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hezká řádka kojících maminek, které znám, jednoduše nesnídá. Protože se stále řadím mezi maminky, které své dítko kojí, zkusila jsem si jeden den vynechat snídani. A můžu říci, že horší energetický propad jsem ještě nezažila.

Uvědomíme-li si, že v průběhu noci naše tělo neustále vyrábí mléko, aniž by přijímalo potravu a energii tedy bere ze zásobního cukru, ráno je pak doslova nutností se kvalitně najíst. Pokud tak neučiníme, naše tělo si energii bude brát z tuku, což pro některé maminky může být povzbudivé, nicméně, tuk platí za jakousi konzervárnu toxinů, které zde tělo ukládá z nouze. Něco samozřejmě vyloučí, něco však uloží. A jakmile se tuk rozpouští, mimo jiné se uvolňují také toxiny, které přecházejí do mateřského mléka. Během kojení je tedy cílená redukce méně vhodná. Navíc, v období laktace tělo přirozeně, pozvolna, snižuje váhu.

Sama vím, jak je někdy těžké skloubit osobní potřeby s potřebami rodiny. Každý z nás má svůj denní rytmus, své nároky na stravu, spánek a odpočinek, jakmile však dítě překročí první rok života, je dobré, alespoň co se stravovacích návyků týká, skloubit je se zbytkem rodiny. V únosné a zdravé míře, samozřejmě. Nemám teď na mysli, že pokud rodina obědvá smažený vepřový řízek, automaticky si na něm pochutná i roční batole. U dětí je navíc důraz na zdravou, vyváženou stravu doslova nutností. To, co děti v brzkém věku naučíme, mohou s sebou nést až po zbytek života. Proto si uvědomme také své chování, prostřednictvím dětí se posunujme k dobru. Troufám si říci, že děti uštědřují ty nejvýživnější lekce 🙂

Tipy na snadné, rychlé výživné snídaně

Jste-li milovnice sladkých ranních pokrmů, určitě doporučuji zařadit výživné kaše. Upřímně, neznám lepší jídlo, ve kterém by se snoubila tak široká škála kvalitních polysacharidů, plnohodnotné bílkoviny, dobrého tuku, vlákniny, minerálů, vitamínů a v neposlední řadě také enzymů. Během zimních měsíců nás navíc kaše i příjemně zahřejí, čímž upevníme namáhanou imunitu. Jak tedy na kaše? Dají se připravit z ovesných vloček, jáhel, pohanky či quinoi, doplnit o plnotučný tvaroh, skořici, semínka, oříšky, ale také ovoce, pšeničné klíčky, jablečnou vlákninu, melasu, kokosový cukr.

Trpíme-li anémií, nedostatkem železa v krvi, které z velké části odchází kojením, doporučuji po ránu zařadit právě quinou, sušené švestky, rozinky a kvalitní, čisté Goji. Výborným zdrojem železa je taktéž i melasa, popřípadě rooibos, který doporučuji popíjet právě s melasou a troškou citrónové šťávy, kdy díky vitamínu C zajistíme snazší vstřebatelnost železa.

Vraťme se však zpátky ke kaším. Pokud jsme kojící maminkou, která se stará o více dětí, kdy ráno není absolutně čas, kaši si snažme nachystat večer. Výbornou volbou bude kaše z ovesných vloček, které zalijeme vroucí vodou, necháme nabobtnat, přidáme skořici, nastrouhané jablko, pšeničné klíčky, oříšky, semínka, kokosový cukr, kdy ráno pak pouze doplníme o tvaroh. Stejným způsobem lze uchystat také kaši z pohanky či jáhel.

Co když nejsme přímo fandy kaší

Dalším velmi rychlým tipem může být polévka, kterou sama chystám v pomalém hrnci. Večer, než jdu spát, vložím do hrnce jemně osolenou drůbeží směs, celistvou zeleninu, jako je mrkev, celer, petržel, nať. V průběhu noci pak vývar vařím dlouze a táhle, k ránu je hotov. Následně do něj stačí přidat jáhly či pohanku, účel však splní i ovesné vločky. Znám mnoho maminek, které ráno začínají miskou teplé polévky. Ty jsou během kojení fajn, zavodní, zahřejí, podpoří laktaci.

Dalším výborným tipem je pečivo, na mysli mám však kvalitní, kváskové. Bylo by příliš bláhové věřit, že brzy po porodu maminka zvládne upéci chléb, nicméně, kvalitní kváskové žitno-špaldové pečivo lze zakoupit v každém lepším pekařství. Pečivo doplňme o žervé, zdroj plnohodnotných bílkovin, vápníku a misku čerstvé zeleniny.

Na závěr mám pak ještě jeden tip, výbornou křupavou oříškovou granolu, kterou si můžete uchystat do zásoby. Případně, požádat maminku či sestru, aby Vám během šestinedělí přinesly. Příprava domácí granoly je více než snadná, navíc, lze si ji uchystat přesně podle chuti. Jak tedy na ni?

Domácí pomerančová granola

Granola

350 g ovesných vloček + 50 g nesířených rozinek

50 g brusinek v jablečné šťávě + 50 g sušených jablek

20 g kokosových spirálek

kousek čerstvé bio pomerančové kůry

hrst nasekaných mandlí a hrst lískových oříšků

2 PL slunečnicového semínka

1 ČL skořice

100 ml pomerančové šťávy

50 ml medu

V misce smícháme všechny suché ingredience, kromě sušených jablek a skořice. Pomerančovou kůru umeleme na jemno a přidáme ke směsi. Tu rozprostřeme do trouby na plech, který jsme vyložili pečicím papírem. V malé misce si rozmícháme pomerančovou šťávu se skořicí a  medem, přelijeme jí ovesnou směs. Pečeme zhruba 30 minut na 180 °C, směs 2 x promísíme, aby se uchystala taktéž i spodní část. Do hotové směsi přidáme kousky křížal. Servírujeme dle své chuti, osobně ráda v doprovodu bílého jogurtu, čerstvého ovoce.

Všem kojícím maminkám přeji co nejklidnější noci a ty nejúžasnější zážitky, které s dětmi můžeme zažít. Na závěr pak několik citátů pro potěšení:

“Rozhodnutí, zda mít dítě, je velice závažné. Znamená to dovolit vlastnímu srdci vyskočit a chodit okolo.”
Elizabeth Stone, americká učitelka a novinářka

“Matky a děti mají zcela vlastní kategorii. Není silnějšího pouta na celém světě. Není jiné lásky tak okamžité a odpouštějící.”

Gail Tsukiyama, americká spisovatelka

“Jako matky a dcery jsme spolu propojené. Moje máma je mojí páteří, drží mě zpříma a na správné cestě. Je mou krví a zajišťuje, že proudí dostatečně a silně. Je tlukotem mého srdce. Nedokážu si teď představit svůj život bez ní.”

Kristin Hannah, americká spisovatelka

Celková nabídka přístrojů a pomůcek pro kojení.