Koenzym Q10 – podle čeho se orientovat při výběru

Co je koenzym Q10? Koenzym Q10 (Q10) je látka podobná vitamínům. Je životně důležitý pro zdravé fungování lidského těla. Q10 je částečně přijímán potravou a částečně je produkován přímo v organismu. Přirozeně je přítomen ve všech buňkách lidského těla. Úlohou Q10 v organismu je produkce energie a zajištění důležité obrany. Za objev významného vlivu, který má Q10 při produkci energie, získal britský vědec Peter Mitchell v roce 1978 Nobelovu cenu.

Stejně jako ve vodní elektrárně, kde je energie proudu řeky přeměněna na elektrickou energii pomocí turbíny, je v každé buňce lidského těla v mitochondriích s pomocí Q10 energie z potravy přeměněna na energii využitelnou pro naše tělo. V této přeměně plní Q10 roli turbíny. Jedině díky této přeměně může naše tělo využívat energii obsaženou v potravě. 95% veškerých požadavků našeho organismu na energii je přeměněno pomocí Q10. Orgány s velkými nároky na energii (srdce, játra, plíce) obsahují nejvyšší množství Q10. Q10 je pro lidský organismus velmi důležitý a nemůže být nahrazen žádnou jinou látkou.

Druhou významnou schopností Q10 je ochrana našich buněk před destruktivním působením volných radikálů. Náš současný životní styl – vysoká fyzická a psychická zátěž, nevyvážená strava stejně jako negativní vlivy zevního prostředí vedou k tomu, že náš organismus je vystaven působení toxických volných radikálů ve vysoké míře. Q10 neutralizuje volné radikály, brání jejich negativnímu působení a přímo stabilizuje buněčnou stěnu.

Co způsobuje nedostatek Q10?
Mladý zdravý organismus dokáže produkovat dostatečné množství Q10 sám. S postupujícím věkem schopnost vlastní produkce klesá a objevuje se úbytek Q10 až jeho nedostatek. Všechny důležité orgány, zejména srdce, jsou postiženy na věku závislým úbytkem Q10. Fyzická zátěž, stres, kouření, a některá onemocnění, při nichž organismus zvýšeně spotřebovává Q10 vedou k jeho dalšímu úbytku. Například léky na snižování hladiny cholesterolu (zvané statiny) snižují produkci Q10 v těle. Ve snaze předejít potížím z nedostatku Q10 se doporučuje od 30 let podávat Q10 formou doplňku stravy.

Při suplementaci jsou nejen buňky dostatečně zásobeny energií, ale i lépe chráněny před působením toxických volných radikálů. Je zpomalen proces jejich stárnutí.

Jak můžeme příjem Q10 zvýšit?
Potravou dostáváme denně přibližně 3 – 10 mg Q10. Například sardinky, hovězí maso, olivový olej, nebo brokolice jsou relativně dobrým zdrojem. Normální dieta však nepokryje požadavky organismu, zejména při klesající vlastní produkci.

Kdy je vhodné užívat Koenzym Q10?

 • Pro zdravé a výkonné srdce
  Při poruchách prokrvení srdečního svalu koenzym Q10 chrání srdeční buňky tím, že likviduje volné radikály, přímo stabilizuje buněčnou stěnu a zachovává produkci energie. Srdce pracuje na vyšší výkon. Podání Koenzymu Q10 před a po operaci srdce přispívá k lepšímu zotavení po operaci.
 • Při potížích s dásněmi
  Podporuje regeneraci dásní a přispívá k hojení. Snižuje krvácivost dásní.
 • Při únavě, stresu a namáhavé práci
  Koenzym Q10 se úspěšně uplatňuje při stavech chronické únavy, slabosti, úbytku sil, zejména ve vyšším věku.
 • Při sportu
  Sport znamená pro organizmus zvýšenou potřebu Koenzymu Q10 ve svalových vláknech. Užíváním Koenzymu Q10 pomůžete organizmu zvýšenou potřebu doplnit.

Jak se orientovat v nabídce?
U koenzymu Q10 je třeba pamatovat na to, že užívání, má-li mít skutečný účinek, musí být dlouhodobé a pokud možno pravidelné. U dlouhodobého užívání vyvstává potřeba kvality o to více dopopředí. U koenzymu Q10 pro vnitřní užití je potřeba se zaměřit na původ užité suroviny, kvalitu zpracování, lékovou formu, prodejní místo a případný další servis a péči spojenou s užíváním.

 • Původ užité suroviny
  Existují 2 hlavní metody výroby Q10.
  1.Způsob fermentační, tj. přirozený biologický výrobní proces.
  2.Druhým způsobem je syntetická výroba, kdy molekula Q10 vzniká z trimetoxytoluenu a izoprénových jednotek získávaných z tabákových listů.
  Zatímco biologický fermentační způsob poskytuje velice čistý trans-izomer (forma v organismu se vyskytující – např. kvasinková fermentace japonských závodů poskytuje produkt téměř 100% odpovídající lidskému Q10), syntetická produkce produkuje příměsi cis-izomerů (forma v přírodě se nevyskytující) stejně tak jako příměsi koenzymů Q9 a Q11 (nacházeny u jiných živočišných druhů).
  Problémy syntetických příměsí spočívají v tom, že tyto formy se v lidském organismu normálně nevyskytují a nebyla zkoumána bezpečnost jejich podání lidem.
 • Kvalita zpracování
  Na obalu můžeme najít údaj o zpracování podle standardů pro farmaceutickou výrobu GMP (good manufacture practice). Máme tak jistotu, že produkt byl vyroben v továrně splňující standardy GMP, tj. přísná kriteria pro farmaceutické provozy zaručující spolehlivost, hodnověrnost a konsistentní kvalitu. Výrobci, kteří tato kriteria splňují, rádi tuto skutečnost na obalech uvádějí.
 • Léková forma
  Pro dobré vstřebávání by měl být koenzym Q10 podáván v lékové formě měkkých želatinových kapslí, solubilizován v rostlinném oleji. Kapsle s Q10 by měly být tmavě zbarveny. Černé kapsle zajišťují ideální ochranu před rozkladným působením světla. Kapsle by měly být baleny jednotlivě v blistrech.
 • Velikost dávky v jedné kapsli
  Za optimální odborníci považují 30 mg Q10 v jedné kapsli. 30 mg 1x denně se považuje za vstupní účinnou dávku při většině důvodů podání. S velikostí podané dávky v jedné kapsli také klesá množství vstřebané do organismu. Ze dvou 30 mg kapslí získá organismus podstatně více Q10, než z jedné 60 mg kapsle.
 • Prodejní místo a případný další servis a péče
  Nakupovat bychom měli v lékárně. I dobře vyrobený produkt může ve skladech drogerií a hypermarketů čekat mnoho úskalí. Lékárny jsou zdravotnická zařízení s přísnými normani na provoz a skladování produktů. Ani argument vyšší ceny v lékárně již není v současné době aktuální. Ceny koenzymu Q10 v lékárnách se dostaly na příznivou úroveň. Navíc v lékárně můžeme dostat mnohé informace. Pokud jste se rozhodli Q10 užívat dlouhodobě, mohou vám nabídnout vysoce kvalitní produkt, u kterého výrobce navíc poskytuje dlouhodobým uživatelům každé šesté balení zdarma. (Koenzym Q10 econopack 30 mg 60 kapslí, Program 5+1 pro pravidelné uživatele)

Pokud se rozhodnete užívat některý z kvalitních koenzymů Q10, činíte tak aktivní krok k podpoře svého zdraví a výkonnosti.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.