Kmín římský

cm kmin rimsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Náš kmín jako koření zná každá hospodyňka. Ale existuje i kumín nebo kmín římský, což není totéž. Jedná se o koření ze semen rostliny Cuminum cyminum, česky šabrej kmínovitý. Patří do čeledi miříkovitých. Má prastarý původ, byl už používán ve starém Egyptě či Řecku. Jako perličku lze uvést historickou informaci, že tehdy je užívali studenti, aby měli bledé tváře, předstírali pak únavu a mohli se „ulít“ z výuky. Takže – už staří Římané…

V současnosti se vyskytuje v celé oblasti Středozemního moře, kde je hodně rozšířen (dává se do uzenin italského typu). Můžeme na něj narazit i v bývalých zemích Sovětského Svazu pod názvem zira. Je součástí jídla, známého u nás jako pilaf. Je běžnou součástí i indické kuchyně (zde se kombinuje s koriandrem). Je v podstatě rozšířen po celém světě – v Indonésii se mu například říká djintan.

Tento druh bývá označován za velmi dobrý přírodní prostředek proti zažívacím problémům, jako je nadýmání či plynatost a jiné. Proto se stejně, jako náš kmín, přidává k masům, aby napomáhal lepšímu trávení. Také povzbuzuje chuť k jídlu a zlepšuje prokrvení. Pomáhá také mírnit úporný kašel.

Již bylo zmíněno, že se liší od českého kmínu. Jak se ale vyhnout tomu, abychom si je nespletli?

Za prvé, římský kmín je drobnější, než náš český. Za druhé, a to je hlavně pro hospodyňky důležité, má výraznější aroma a jinak chutná. Má ostrou, hořkou a pronikavou chuť, která přehlušuje chuť ostatních koření. Pokud to s ním ovšem přeženeme, tak přehluší i chuť celého pokrmu. Ne nadarmo je součástí kari koření. Zde platí dvojnásob – dobrého pomálu. A konečně za třetí, má výrazně světlejší zabarvení, než kmín klasický.

Římský kmín má v kuchyni mnoho využití. Často je součástí zeleninových, rýžových a luštěninových pokrmů. Dále se s ním mohou, ale přiměřeně, přiměřeně, ochucovat polévky a dušená jídla. Římský kmín se používá při nakládání zeleniny, uzenin a sýrů. Užitečný je i jako součást kysaného zelí. A ještě na závěr rada pro hospodyňky – vůně římského kmínu se zvýrazní, pokud se nejdříve opraží a následně rozdrtí.