Kmín kořenný (Carum Carvi L.)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo by neznal koření s nápisem na pytlíku Kmín. Každý ho používáme při vaření brambor, aby byly chuťově zajímavější a zdravější, protože údajně snižuje jedovatost bramborového solaninu. Dává se i na pečivo pro své jemné aroma a do pečiva, aby nenadýmalo. Pamatuji si, jak nám před půlstoletím chutnaly opravdové a lahodné čerstvé rohlíky bez kypřících prostředků a jiné chemie, z mouky bez GMO, ale s nízkým glykemickým indexem, sypané kmínem a hrubou solí, které byly čerstvé a křupavé po celý den a jíst se daly i po několika dnech s prožitkem ještě dost dobré chuti. Takový to byl kmín… nebo potravinářské normy a profesní zvyky, zkušenosti či co… To byly doby, kdy jsme táhli spolu za jeden provaz nebo táhli jinam, na rozdíl ode dneška, kdy táhneme za svůj individuální kapitalistický provázek zvící nitky každý, neznámo kam, a dokonce ho mnozí i tlačí před sebou na doporučení mámitelů z reklamní telebedny re = opakovaně klamající = lhoucí.

Kmín patří mezi naše nejlepší protiprdné bylinky a těsně vede i před fenyklem a anýzem. Obsahuje množství silice (3-7 %), bílkoviny (až 20 %), oleje (až 20 %), sacharidů, flavonoidů, pryskyřice a kumarinů. Podle procentuálního zastoupení je v plodu kmínu tolik účinných látek, že tam skoro nezbyl prostor na kmín. Proto po vydestilování silice s vodní parou lze zbytky dát klidně zkrmit nervóznímu dobytku. Nervóznímu kvůli nervy tišícím kumarinům, které, když se nepřežene dávkování, nervy zklidňují, a když se to přežene, tak dráždí. V tom případě doporučuji velkou opatrnost při podávání býkům, příslušníkům, funkcionářům a představitelům.

Jinak je plod této po kolena nevelké kytky jako koření příjemný a prospěšný produkt. Zvláště v tekuté alkoholické podobě s názvem „Kmínka“, kterážto se užívá v kulturních osvěžovnách 4 cenové skupiny k zapíjení utopenců či sekané, aby kalorická nezdravá strava prošla trávením, aniž by významně ublížila. Extrakt nebo přímo silice se dávkují při nevolnosti po několika kapkách. Kmínka o nějakou tu kapku víc…

Kmín je tedy velmi zajímavé koření a chuťové korigens, čehož se využívá nejvíce při nechutenstvích a špatném trávení či nevolnosti. Tlumí koliky v trávení, bolavý žlučník, omezuje kvasné a hnilobné procesy, uklidňuje střeva a zvyšuje jejich peristaltiku a aktivitu. Zlepšuje produkci trávicích šťáv a enzymů a tím zrychluje a zkvalitňuje trávicí proces. Kmín je mírně žlučopudný a tak tlumí i žlučníkové bolesti a koliky.

Kmín se používal i jako potopudný prostředek. Zde se osvědčil zvláště s květem lípy. Hned po obdržení nastuzení máte možnost si udělat čajík spařením 1 lžičky čerstvě nadrceného kmínu a 1 polévkové lžíce květu lípy ve 3 dcl vody 10-15 minut pod pokličkou, aby to nevonělo neúčelně ven. A pít doporučuji po douškách podle libosti. Potom udělat další várku až dokud vám tělo neřekne, že už dost. Ono to pozná lépe než vy a přestane vám tenhle čaj chutnat.

Nelze se nezmínit, nebo se lze zmínit, že silice kmínu přechází z potravy do matky a po zlepšení jejího trávení a zvýšení laktace v ní i do mateřského mléka a z toho do kojence za účelem zlepšení trávení i v něm a z něho vystupuje i močí, což lze vycítiti v pleně. Kmínové mateřské mléko doporučuji nabízet kojenci zvláště při jeho dalekonosném řevu z důvodů bolení břicha od prdíků nebo špatně tráveného mléka. Kmínem ošetřené mléko je vhodné při průjmech nejen u kojenců, křečích v břiše neznámého původu, nechutenství a nepřibírání na váze, ale i u nekojenců.

Kmín se přidává nejen do kombinací potravinářských koření, ale lze ho přidat i do směsi pro inhalace, protože má silné bakteriostatické až dezinfekční účinky i na průdušky. Pro tento účel doporučuji míchat s heřmánkem, řebříčkem, šalvějí, tymiánem, mátou a levandulí. Vezměte starý pískací čajník, přilijte litr vody a do ní přidejte od každé jmenované byliny podle citu a nálady 1-3 lžičky, přiklopte pokličkou a ještě než to dáte vařit, odendejte píšťalu a místo ní na hubici nasaďte asi půl metru coulové hadice (1″) nebo přiměřenějšího průměru. Kdyby se nepovedlo cokoliv, technickou textilní páskou lze mnohé napravit… Druhý konec hadice si zastrčte pod inhalační ručník, který máte přes hlavu a okolí, abyste nemuseli napařovat zbytečně veliký prostor vaší komůrky. Ovšem, je-li to komůrka saunovitá, tak to je jiná… a napařujte…

Zajímavou aplikací je parní lázeň, kterou si vytvoříte tak, že do širokého sudu dostatečné velikosti asi 200-500 litrů, zvaného drum, který může být klidně i plechový, si dáte stoličku, sebe, inhalační hadici dopravující napařovací páry a ručníkem si utěsníte sud místo pokličky od krku přes okraje sudu jako závoj a pustíte čajník na plný výkon. Potiti se začnete pilněji asi po půlhodině. Po hodině se těšte v mírné spavé malátnosti vlivem snížení krevního tlaku odčerpáním hlavního objemu krve do roztažených pilně se tak čistících povrchových cévních kapilár, vlivem kmínu též dezinfikujících a zmlazujících pokožku na příchod zdraví, mládí a časem, až si z toho hodinku v odpočívárně odrelaxujete, i nějaké té svěžesti a dobrého pocitu. Jste-li plesniví, vitiligovití nebo ekzematičtí až beďárovití, dejte kmínu víc. Technická poznámka: je-li sud kovový, je vhodné ho tepelně izolovat zevnitř nebo pohodlněji například textilem zevně. Ideální je dřevěný, ale ten není vůbec levný. Nicméně šikovný kutil by něco hranatého a funkčního stloukl i v kůlně. Spíše si myslím, že bude potřeba větší čajník, ale to by zařídil větší 8 l papiňák s hadicí napojenou místo tlakového ventilu. Také, když do sudu polezete, doporučuji přistavit židli a na ni si dát lahev s asi litrem vody a polévkovou lžící ostropestřecové směsi , jejímž popíjením budete akcelerovat detoxikaci játry, budete-li i dýchat. Nebudete-li, přidejte na židli i půllitr, v němž parkujete váš Sifon 6 za účelem zlepšení dýchání s jeho pomocí.

Kmín je určen na všechny břichaboly a kdo nemá kmín, má smůlu. Tím nemyslím pryskyřici jehličnanů, ale přípravu na problém s GITem (gastro intestiálním traktem).

Zvláštní kapitolou je, že kmín nesnášejí střevní parazité. Proto je kombinace kmínu s pelyňkem, řebříčkem, hřebíčkem, majoránkou, petrželí (nať nebo semeno), šalvějí a tymiánem pro parazity jako dost hořký čaj likvidační.

Kmín je možno v protiprdném úmyslu podávat i na-jemno nadrcený rozmíchaný do nápoje za studena v množství asi 0,5 g, tedy asi rovná malá plastová lžička typu NDR, která se soudruhům povedla. Nebo polovina jiné povedené, například Made in EU, tedy přebalené z Číny.

Čaj s kmínem se využíval i při zánětech horních cest dýchacích, protože silice, které se organizmus snaživě zbavuje i do průdušek, zde potlačuje mikrobiální mikroflóru a ředí hlen, který se potom mnohem snadněji odkašlává do jícnu.

Kmín sám se cucal a žvýkal proti kazivosti zubů, která se výrazně začala projevovat s dostupností cukru. Kdo kmín nepožvykoval, kazil si zuby rychleji a smrdělo mu z úst vražedným dechem. V této souvislosti je zajímavé, že kmínové silice se proti kašli a nachlazení dávalo 2-4 kapky na kostku cukru.
Uvádí se v literatuře i určitá jedovatost kmínu pro některé malé ptáky, například vrabce, kdy i malé množství pozřených plodů způsobuje jejich smrt.

Silice na vzduchu houstne a mění barvu na žlutou.

A to nejlepší na konec: Vůně kmínu způsobuje mužům uvolnění napětí, povzbuzuje je v pracovním i erotickém výkonu. Tak si vyberte, protože vonět kmínem na pracovišti způsobí marné vonění kmínem manželky, družky, soudružky, přítelkyně, sousedky, referentky nebo všech v ložnici…