Klíšťata a komáři, jak na ně pomocí přírody?

paraziti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Výpravy do přírody jsou jistě lákavé, ale co parazité, ať už komáři či klíšťata číhající na listech bylin, kde vypadají jako uloupnuté tečky tmy? Lze jim vůbec uniknout? A jak se úspěšně bránit jejich náletům, přisátí, bolestivým dopadům, případně též chorobám? Osobně trávím v přírodě většinu svého volného času, neboť sbírám byliny, píši o nich, fotím je, připravuji z nich tinktury, sirupy, čajové směsi, masti aj. A těch komárů, co jsem již potkala, zvláště v období několikadenních dešťů. A těch klíšťat… Nejprve si tedy vezměme na paškál je.

Klíště a jeho příznačný Hallerův orgán

I kdybychom splynuli s barevným spektrem lesa a stráně, ona osminohá stvoření nás stejně uvidí, tedy spíše ucítí. Ale jak je to možné? Vždyť jsou tak maličká, nepatrná a titěrná. Je to nohama. Ano, čtete dobře, přesněji předníma nohama, na kterých je umístěn Hallerův orgán. Jedná se o speciální čidlo, kterým klíště vycítí pachy, teplo, ale i vlhkost. Hlavně jím však zachytí oxid uhličitý, který vydechujeme nejenom my lidé, ale také zvířata. A dýchat musíme. Proto o nás klíšťata vědí, i kdybychom se schovali do pláštěnky a našlapovali tiše jako rys. Jedině – napadá mne ještě – že bychom zadrželi dech a lesem proběhli jako blesk, nicméně, hádám, že ani tento způsob by nebyl příliš funkční.

Klíšťata jsou vybavena zubatým brčkem, kterým se přichytí, nasávají krev. Předtím než se přisají, jsou schopna čekat i několik měsíců, nežli se najde vhodný dárce. Navíc jsou samičky zdatnými producenty vajíček, kterých nakladou až tři tisíce kusů. To už je, panečku, řádná smečka dětí.

Co ale dělat, aby se nám klíšťata vyhnula? Jak se chránit a nebát se lesa? V prvé řadě je dobré pustit strach. Jsou tací, kteří se lesa bojí jako čert kříže, důvodem může být těžká prodělaná forma boreliózy, případně klíšťová encefalitida, která je mnohdy vážnější nežli první zmíněné. Plně to chápu, i mně chvíli trvalo, než jsem se naplno lesům oddala. Stále jsem všude viděla klíště, které na mne číhá na každém stéble trávy. Strach je však zbytečný, máte-li zrovna dobrodružnou duši. Spíše hledejme způsoby nežli ony důvody, proč něco nejde, nefunguje a nevyjde. Oněch možností, jak se klíštěti ubránit, bude jistě nespočet, někdo doporučuje naplnit kapsy fenyklovým zrnkem, jiný zase užívat vyšší dávky vitamínu B. Osobně používám nejraději přírodní repelent. Předpis najděte o pár řádků níže. Pak ještě existují výtečné bylinkové náramky, které si můžete připevnit kamkoli, ať už na obuv, kotník, ruku či batoh. Náramek je napuštěn bylinkovým olejem, většinou z levandule lékařské či citrónové trávy, kterou tak rádi pijeme v čaji. Tyto byliny klíšťatům, stejně jako i komárům či ovádům, ani trošku nevoní.

Bylinkový repelent

30 g natě vlaštovičníku většího, 30 g květu vratiče obecného, 20 g listu rozmarýnu lékařského, 30 g květu levandule lékařské, 750 ml olivového oleje, 10 kapek oleje tea tree

Bylinky nasekáme, zalijeme olejem a dáváme pozor, aby nevyčnívaly na hladinu. Snažíme se nad nimi zachovat ještě pět dobrých centimetrů oleje. Macerujeme zhruba 3 týdny, na okně. Budete-li mít prostor, láhev s repelentem je možné umístit na přímém slunci, na zápraží, verandě, v prosluněné zahradě. Sluníčko z bylin vytáhne ještě víc vůně. Následně přecedíme přes velejemné sítko a přelijeme do lahvičky s rozprašovačem. Aplikujeme při každé návštěvě lesa, luk, strání či zahrady, na které se pohybují malé tečky tmy. Postřik opakujeme každé tři hodiny. Nenanášíme na poraněnou pokožku.

Co dělat, když se klíště přisaje a onemocníme boreliózou?

Nechci přivolávat žádné třesky plesky, tuto informaci berte, prosím, orientačně, abyste pak v případě potřeby rychle věděli, kam lze sáhnout.

Tinktura ze štětky plané

100 g kořene štětky plané, 500 ml 60% pálenky

Jde o bylinku, přesněji bodlák, u kterého se zaměříme na kořen v půdě – ten nakrájíme, macerujeme 6 týdnů a následně přecedíme. V případě boreliózy aplikujeme 3× denně 5 až 10 kapek.

Tinktura z křídlatky japonské

Křídlatka japonská je vysoce invazivní rostlinou, která se však při léčbě boreliózy osvědčuje. Stejně jako u štětky plané i zde potřebujeme přijít až na kloub, přesněji na kořen, který očistíme, nakrájíme a zalijeme 60% pálenkou.

100 g kořene křídlatky japonské, 500 ml 60% pálenky

Kořen křídlatky macerujeme zhruba 4 týdny, následně přecedíme a užíváme 1 kapku na kilogram hmotnosti za den, tj. pokud vážíme 60 kg, aplikujeme 3× denně 20 kapek.

A co všichni ti krvelační komáři?

Přesněji tedy samičky, neboť samečci si vystačí s nektarem z květů. To samičky jsou náročnější, neboť pro úspěšné nakladení vajíček vyžadují krev. Jakmile se napijí, doplní potřebné proteiny, několik dní pak krev tráví, tvoří vajíčka, zhruba kolem stovky, aby je kladly na hladinu vody. Cestujeme-li do míst, která se doslova hemží komáry, doporučuji postupovat jako u klíšťat, tedy využít účinného repelentu, ať už domácího či některého z osvědčených prodejen. Případně věřit síle bylinkových náramků, jejichž účinek není vůbec marný. Drží-li se komáři v blízkosti příbytků, využijme staré, osvědčené babské rady, která opěvuje účinek skořice a hřebíčku. Obojí koření svaříme na silný nálev, nalijeme do aromalampy, zahříváme plamínkem, abychom vdechovali léčivé výpary, na hony vzdálení krvelačným samičkám. Komáři též nesnášejí citrónovou trávu. I tu lze svázat do úhledných svazků, zavěsit na okno a pokud jen trošku jde, připravit z ní odvar, nechat přes noc v pokoji. Podobně zafunguje také vůně libečku.

Připravit můžeme též důmyslnou past, která se skládá z PET lahve s úzkým hrdlem, trošky droždí a cukru, vody. PET lahev naplníme z 1/3 vodou, do lahve vložíme droždí a cukr, aby onen kvasný proces, hlavně tedy unikající oxid uhličitý, přilákal, obtížný krve chtivý hmyz. Ten se do lahve chytí jako moucha na lep. A buď se utopí, případně úzkým hrdlem již nevyletí ven.

Bydlíme-li v místech, která leží v blízkosti vodních ploch, využít lze také moskytiéry, jednoduché síťoviny, kterou umístíme okolo postele. Možná používáte u svých dětí, možná i u sebe. Způsob je to příjemný, neboť předejdete nočnímu sání, stejně jako i nepříjemným bzučivým zvukům. A pokud si noci pod moskytiérou nedokážete ani trošku představit, doporučuji před usnutím prohledat pokoj, případně, v blízkosti lože zapálit aroma lampu s levandulovým olejem. I to je možné a pomáhá.

Nechť je tedy naše léto klidné, nechť se z lesů vracíme celí, bez jediné újmy na zdraví.

V článku jsou uvedeny informace z knihy

Švédová, Zuzana. Štědrý bylinářův rok. Praha: Grada Publishing, a.s, 2021. 392 str. ISBN: 978-80-271-3164-8.

Tip celostní medicíny:

Pokud upřednostňujete již vyzkoušené čistě přírodní repelenty, dnešní tip je přesně pro vás.

Více informací naleznete ZDE.