Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Klinické příznaky polinózy III.

11.05.2007
V minulých dílech jsme si popsali, že příčinou obtíží jsou pylová zrna, která se uvolňují z prašníků rostlin a letí vzduchem, nebo je roznáší hmyz a jsou také jiné mechanizmy, které přinesou pylové zrníčko na sliznici. Reakce organizmu může být rychlá - časná, příznak se dostaví za 5 - 20 minut po expozici. Reakce může být opožděná - dostaví se za 4 až 10 hodin, ale známe také velmi opožděnou reakci za 24 - 48 hodin a to již na postižené tkáni dochází k infiltraci.

Nejdůležitějším mediátorem časné fáze zánětu je histamin (a dále leukotrieny, prostaglandiny, eikosanoidy a faktor aktivující destičky), nově jsou známé chemotaktické faktory (IL interleukiny, CSF - kolonie stimulující faktor), které do místa zánětu přitahují další zánětlivé buňky. První fáze je dočasná a organizmus se zklidní. V pozdní fázi se uplatňují slizniční eozinofily, které uvolňují proteolytické enzymy (MBP - velký bazický protein, ECP - eozinofilní kationický protein, jehož sledováním si můžeme potvrdit diagnózu, EPO - eozinofilní peroxidáza) a ty již významně přispívají k narušení slizniční integrity a navozují předrážděnou reakci. Do toho se zapojí nervové mechanizmy, kdy jsou drážděny periferní nervová zakončení. Tyto stavy jsou často velmi závažné, těžko se léčí a mají dlouhodobý průběh.


Nejčastěji se pylová alergie projevuje na sliznicích horních cest dýchacích a na očních spojivkách (zde až v 80 % případů), ale nejsou vzácné případy postižení také dolních dýchacích cest (10 - 20 %), pak hovoříme o pylovém astmatu. Napadena je také kůže (exantém - zarudnutí, angioedémy - otoky, urtikarie - kopřivky, ekzém) a vnitřní sliznice zažívacího traktu (bolesti břicha, pocit plnosti, nadýmání, průjmy). Můžeme pozorovat potíže kloubní, kdy pacient trpí bolestí, jako by měl revma. Téměř vždy je více nebo méně vyjádřena celková únava, vyčerpanost, snížená výkonnost, bolesti hlavy a naměříme teplotu kolem 37,5 st. U dětí je nápadné, že mají v létě infekt horních cest dýchacích, domnělou angínu a přitom to není infekční, ale alergická záležitost. Dětem, které trpí atopickým ekzémem, se zhorší stav kůže. Příznaky se mohou navzájem kombinovat.


V poslední části se budu věnovat léčbě.


Celková nabídka přípravků na alergie.


Související články:
Polinóza I.
Patogeneze polinózy II.
Terapie polinózy IV.


11.05.2007
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Čím víc léků, tím víc nemocí... aneb porozumění místo boje
Jíst jedno jídlo denně - cesta k omlazení i dlouhověkosti, která není pro každého
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Sušení ovoce a zeleniny
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Červená fermentovaná rýže
Jaké největší stravovací chyby děláme
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Nemoc není zlo, umožňuje člověku zlepšit charakter

532,- Kč

459,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS