Klimakterium a co dál

Klimakterium

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

U někoho již kolem 40. roku života, u někoho klidně až o 10 let později.

Milé ženy, věděly jste, že vše, co se týče menstruačního cyklu, od úplného začátku až po klimakterium, máme do jisté míry geneticky dáno? Prodělala-li tedy vaše matka menopauzu okolo 48. roku života, pravděpodobně ji ve stejném věku proděláte i vy samotné. Statistiky dokládají, že přibližně jedna ze sta žen prochází obdobím menopauzy již ve věku 40 let, průměrný věk žen však odpovídá spíše 50, kdy se nejčastěji vejdeme do rozmezí mezi 45.-55. věkem života. Toto období bývá velmi náročné, a to nejen po fyzické stránce, kdy se kolísavé množství hormonů podepíše na našich náladách, spánku, váze, jakožto i na často opomíjené stránce psychické. Neboť je třeba přijmout, naladit se a ono nové období života naplnit. Přijmout i fakt, že s příchodem klimakteria přichází jakési pevné období zralosti.

Zatímco od první menstruace naše tělo fungovalo na bázi estrogenu a progesteronu, dvou důležitých hormonů, které spolu úzce spolupracují, kolem 40. roku života počne funkce vaječníků pozvolna slábnout. Ubývá estrogenu, ale také androgenů, které ovlivňují část životní energie, ale také libido. A to vše s sebou nese obrovské změny. Následkem úbytku estrogenu trpí naše kůže, která počne pozbývat onen dar elasticity, časem se může objevit osteoporóza, dochází také k atrofizaci sliznice, a to nejen u pohlavních orgánů. Vaginální suchost tak často bývá velmi častým doprovodným jevem klimakteria. No a pak, to samozřejmě není vše, objevuje se i nespavost, návaly horkosti a nálady se střídají jako na běžícím páse, jednou jsme nabuzené, podruhé zcela vyčerpané, nespokojené, můžeme tíhnout také k depresi. A najednou, též, zčista jasna, mrknutím jednoho oka, namísto 55 kil se ručička váhy zastaví na 60. Jako by na nás někdo ta kila přilepil. Ale proč? Proč se to děje? Odpovím vám za chvíli.

Premenopauza, perimenopauza a postmenopauza

Klimakterium jako takové trvá několik let, aby se následně rozdělilo do třech fází. Tou první z nich je tzv. premenopauza. U někoho ve 40, u někoho až v 50 letech, přesně, jak jsme si pověděli výše. Toto období bývá velmi nenápadné, žena stále menstruuje, menstruace je však kratší, případně delší, silnější či slabší. Vaječníky stále fungují, jejich činnost však slábne. Okolo 50. věku života nastává tzv. perimenopauza, kdy žena sice stále ještě může menstruovat, cyklus je však krátký, případně nepřiměřeně dlouhý, krvácení slábne či opět je velmi, velmi silné. Ve své podstatě to může vypadat tak, že žena menstruuje s drobnými úlevnými dny téměř nepřetržitě. Právě zde se objevují návaly horkosti, pocení, nespavost, přibírání na váze. Konečná fáze, tedy postmenopauza, nastává zhruba jeden rok po „prodělání“ poslední menstruace. Tělo se přizpůsobuje nové hormonální rovnováze, většinou odezní typické klimakterické pocity diskomfortu.

Proč tedy tak snadno přibýváme na váze?

Výše jsem položila řečnickou otázku: Ale proč, proč se nám to děje?

1. Protože metabolismus zpomaluje, tělo již nikam nechvátá, má něco za sebou, tělu dominují zcela jiné hormony. Tohle vše je třeba zohlednit a rovněž se začít o něco víc hýbat. Správně jíst, dostatečně odpočívat, eliminovat stres, živit v sobě ostrůvky klidu.

2. Zaměřme se na svaly. Procházky budou určitě přínosné, nicméně, zařaďme také silové cvičení. Baví vás jóga? Tak ji cvičte, pravidelně, klidně i denně, neboť 30 minut cíleného protažení vám jistě přijde kdykoli vhod. Navíc, pomůže i při nadýmání, které tak často trápí ženy v menopauze. Pohyb tedy zkombinujme, procházky, jóga, aerobic, jízda na kole, orbitreck se zátěží, všechno a cokoli, co máte rády.

3. Voda, voda, žádný tuk. Některé ženy v menopauze zadržují vodu, ráno se probudí se zcela plochým břichem, aby pak již kolem oběda nedoply kalhoty. Tady velice pomohou bylinky, doporučuji se zaměřit například na břízu, kdy březový nálev z listů stromu pomůže se zavodněním do několika hodin. Břízu lze navíc popíjet pravidelně, bez vedlejších účinků. A pokud vám nelahodí, stejnou službu prokáže kopřiva, petržel nať, jalovec, pampeliška, černý bez, hloh, popenec či svízel přítula.

A pak tu máme také kůži

Mnoho žen se menopauzy bojí jako čert kříže, protože je popadá strach, že najednou zestárnou. Kolikrát jsem již toto z úst žen slyšela. Zmíněný deficit estrogenu se podepisuje na změnách kůže, avšak, i zde lze sáhnout do tajných přihrádek, jako je kvalitní kosmetika, napářky z bylin, ať už se jedná o lípu či sléz. Skvěle se hodí také masáže, prokrvení obličeje prostřednictvím baňkování. Posledním tipem je pak i kolagen, zejména ten mořského typu. A omega 3 NMK ve stravě. Na ty osobně velmi vsázím, neboť pomáhají pleť udržet zdravou a hydratovanou. Jejich nedostatek pak pro změnu podpoří vysoušení pleti. Proto, milé ženy, zařaďte kvalitní lněný olej, lněné semínko, ryby, ryby a zase ryby. A pokud je nejíte, určitě vsaďte na doplňky stravy.

Z bylin pak pomůže ještě například přeslička, kterou si můžete nasbírat v přírodě, případně opět navštívit apatyku. Bylinka pleti dodává pružnost, pevnost, podporuje tvorbu kolagenních a elastických vláken. Má schopnost udržovat v pleti dostatek hydratace. Bojuje proti aknózní pleti, což nás též s nástupem menopauzy může pěkně potrápit.

Pevný kostní aparát

Pokles hladiny estrogenu může zvýšit riziko zlomenin. A to určitě žádná z nás nechce. Proto sportujme, neboť pohyb zabudovává do kostí až o 30 % vápníku více, než kdybychom pouze seděly, odpočívaly či z dlouhé chvíle chytaly lelky. A pak, pak je tu ještě jeden velký pomocník, a tím je opět stará dobrá strava. Protože kde jinde načerpat potřebné množství vápníku než právě ze zdrojů, kterým kalcium vtiskla sama příroda.

Zapomeňme na alkohol, zapomeňme na cukr, instantní produkty, přemíru masa. Namísto toho do jídelníčku vpusťme to nejlepší, co nám bude prospívat a doplní nejenom potřebný vápník. Již jsem zmínila omega 3 NMK, stejně důležitá bude také bílkovina, vláknina, sacharidy nízkého glykemického indexu, dostatek zeleniny, dopoledne pak čerstvé ovoce. Odpovídající pitný režim, klidně na bázi bylin, které nám umíchají v bylinářství na míru. Anebo, výtečně poslouží také tinktury, pokud nejsme milovnicemi nálevů a odvarů.

Doporučená denní dávka vápníku čítá zhruba 1000 mg. Některé potraviny jsou vápníkem doslova přesyceny a přesto, zejména díky přítomným antinutrientům, z nich vápníku vstřebáme žalostně málo. Takto je například u máku. Ten sice na 100 g obsahuje 1400 mg vápníku, celkově však vstřebáme asi 15 %. To sýr na tom bude jinak, zejména ten tvrdý, kdy ve 100 g 30 % eidamu přijmeme nějakých 950 mg vápníku. Tady je vstřebatelnost asi 35 %.

Zkusit to můžeme i s brukvovitou zeleninou, vápníku sice obsahuje méně, ona vstřebatelnost však dosahuje 50-60 %. Jídelníček tedy vyšperkujme brokolicí, kedlubnou, růžičkovou kapustou a čínským zelím. A pokud možno, spíše k večeři, neboť v odpoledních hodinách si naše tělo s vápníkem mnohem lépe poradí.

Fytoestrogeny ve stravě

Nepříjemné dopady úbytku estrogenu v těle lze částečně kompenzovat také zařazením fytoestrogenů z rostlinných produktů, mezi které řadíme isoflavony, lignany, kumestany a stilbeny.

· hlavními zástupci isoflavonů bude sója, z níž doporučuji upřednostnit tempeh, miso, tamari,

· hlavními zástupci lignanů bude len a lněné semínko, zelený, černý čaj, luštěniny, celozrnné výrobky,

· kumestany najdeme pro změnu ve vojtěšce, jetelových a sójových klíčcích,

· stilbeny pak načerpejme z vinné révy a kvalitních arašídů.

Trh se pak hemží také produkty na bázi fytoestrogenů. Může se jednat o tinkturu, kapsle, prášek, je však třeba vyzkoušet. Ženy si však většinou pochvalují.

Přesto vše, byť se může zdát koncem světa, snažme se být veselé, živit v sobě radost. Život plyne dál a my plyneme s ním. A pokud máme po svém boku milujícího muže, my samy milujeme, životem s námi kráčejí děti, vykonáváme práci, kterou máme rády, vždy se najde dalších 100 nejrůznějších důvodů, jak se do toho stejného života opět a zase zakousnout. Co na tom, že o pár vrásek bohatší. Ještě stále tu můžeme tvořit a smát se. Neboť klimakterium určitě není konec světa. Jsou to prostě jen další dveře.

 

Tip celostní medicíny: MycoMeno

Směs MycoMeno vychází z receptu tradiční čínské medicíny Ling Dong Jue Jing San a je skvělým pomocníkem pro ženy v období menopauzy. Obsažené byliny jako Jetel červený, včelí pyl a včelí mateří kašička, Muira puama a Ploštičník hroznatý podporují menopauzální komfort a pohodlí. Včelí mateří kašička, Meduňka lékařská a antioxidant Muira puama podporují hormonální rovnováhu. Jednotlivé obsažené složky se v účincích vzájemně doplňují a jsou pravidelně testovány v německé nezávislé laboratoří Agrolab.

KOUPIT ZDE