Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Klikva velkoplodá

26.05.2018
Klikva velkoplodá
Americká brusinka je součástí velkého množství přírodních přípravků, které jsou určeny většinou jako doplněk celkové léčby (nebo jako prevence) u infekcí močových cest. Ovšem označení “americká brusinka” nebo “kanadská brusinka” je zkreslené a nepřesné. Správný název je klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon).

Patří do rodu vřesovcovitých (Vacciniaceae), stejně jako borůvka (brusnice borůvka, Vaccinium myrtillus) a „pravá brusinka” (brusnice brusinka, Vaccinium Vitis-idaea).

 

České zákazníky někdy uvádí ve zmatek označení kanadská brusinka, protože znají brusinku z naší přírody, ale klikva je pro ně neznámá. I při překladu anglického výrazu „cranberries“ do češtiny, překladač nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou, vše překládá výrazem „brusinky“.

Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá je plazivá rostlina. Roste obvykle na vlhké, na minerály chudé půdě (zejména rašeliništích a slatinách). Mají bílé, až narůžovělé květy na stopkách. Jejich plody jsou růžové až červené bobule, které mají nakyslou chuť. Klikva u nás roste pouze výjimečně. Plody klikvy velkoplodé jsou k nám převážně dovážené ze Severní Ameriky.

 

Již v zemích původu se používala v tradičním léčitelství, ve formě drcených bobulek. Dokonce se z nich dělaly obklady na rány. Pro vysoký obsah vitamínu C se klikva používala jako prevence proti kurdějím, hrozícím zejména námořníkům na moři.

 

Klikva je adekvátní náhradou “české” brusinky, ba se dá i říci, že je ještě o něco lepší. Má hlavní význam jako přírodní prostředek vhodný při infekcích močových cest (vyvolaných zejména baktérií Escherichia coli). Může pomoci i jako prevence, navíc zmírňuje zápach moči.

 

Princip jejího působení spočívá v tom, že zvyšuje tvorbu kyseliny hippurové, která působí proti baktériím. Klikva také zabraňuje přilnavosti baktérií na sliznici močových cest. To má za následek zhoršené podmínky pro přežití baktérie a snižuje se tím průběh infekce, ale také propuknutí infekce. Předpokládá se, že látky, které tento efekt vyvolávají, tvoří skupinu fytochemických látek známých jako proantokyanidy.

 

Klikovou šťávu lze bezpečně užívat i v kombinaci s moderními klasickými léky. Může to urychlit proces hojení.

 

Klikva velkoplodá není jediná klikva, existuje například i klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos) nebo klikva maloplodá (Vaccinium microcarpum).

 

Celková nabídka přípravků obsahujících klikvu velkoplodou.


Související články:
Léčivé rostliny pro správnou funkci ledvin
Dobroty pro naše ledviny
Brusinka velkoplodá (Vaccinium macrocarpon)


26.05.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

56,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS