Klikva velkoplodá

Americká brusinka je součástí velkého množství přírodních přípravků, které jsou určeny většinou jako doplněk celkové léčby (nebo jako prevence) u infekcí močových cest. Ovšem označení “americká brusinka” nebo “kanadská brusinka” je zkreslené a nepřesné. Správný název je klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon).

Patří do rodu vřesovcovitých (Vacciniaceae), stejně jako borůvka (brusnice borůvka, Vaccinium myrtillus) a „pravá brusinka” (brusnice brusinka, Vaccinium Vitis-idaea).

České zákazníky někdy uvádí ve zmatek označení kanadská brusinka, protože znají brusinku z naší přírody, ale klikva je pro ně neznámá. I při překladu anglického výrazu „cranberries“ do češtiny, překladač nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou, vše překládá výrazem „brusinky“.

Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá je plazivá rostlina. Roste obvykle na vlhké, na minerály chudé půdě (zejména rašeliništích a slatinách). Mají bílé, až narůžovělé květy na stopkách. Jejich plody jsou růžové až červené bobule, které mají nakyslou chuť. Klikva u nás roste pouze výjimečně. Plody klikvy velkoplodé jsou k nám převážně dovážené ze Severní Ameriky.

Již v zemích původu se používala v tradičním léčitelství, ve formě drcených bobulek. Dokonce se z nich dělaly obklady na rány. Pro vysoký obsah vitamínu C se klikva používala jako prevence proti kurdějím, hrozícím zejména námořníkům na moři.

Klikva je adekvátní náhradou “české” brusinky, ba se dá i říci, že je ještě o něco lepší. Má hlavní význam jako přírodní prostředek vhodný při infekcích močových cest (vyvolaných zejména baktérií Escherichia coli). Může pomoci i jako prevence, navíc zmírňuje zápach moči.

Princip jejího působení spočívá v tom, že zvyšuje tvorbu kyseliny hippurové, která působí proti baktériím. Klikva také zabraňuje přilnavosti baktérií na sliznici močových cest. To má za následek zhoršené podmínky pro přežití baktérie a snižuje se tím průběh infekce, ale také propuknutí infekce. Předpokládá se, že látky, které tento efekt vyvolávají, tvoří skupinu fytochemických látek známých jako proantokyanidy.

Klikovou šťávu lze bezpečně užívat i v kombinaci s moderními klasickými léky. Může to urychlit proces hojení.

Klikva velkoplodá není jediná klikva, existuje například i klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos) nebo klikva maloplodá (Vaccinium microcarpum).

Zpět nahoru