Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Keratosis pilaris - kůže jako brusný papír

06.01.2016
Keratosis pilaris

Stanovení diagnózy keratosis pilaris ještě neznamená, že byla stanovena příčina. Je zde jen popsán klinický stav = následek.

Úvaha nad popsanou diagnózou

Keratosis pilaris

Keratosis pilaris vzniká z nahromadění keratinu - tvrdého proteinu, který chrání pokožku před škodlivými látkami a infekcemi. Keratin vytvoří zátku, která blokuje otevření folikulu. Pokožka má hrbolatý vzhled. Tomuto procesu říkáme hyperkeratinizace. Jiný název je kuřecí kůže.

 

Proč se takto keratin formuje, nevíme. Bývá to dáváno do souvislosti s genetickými chorobami typu autosomálně dominantní dědičnosti. To znamená, že až polovina dětí postiženého jedince může mít v různé míře známky keratosis pilaris.

 

Souvislost vidíme s jinými kožními nemocemi, jako jsou atopické dermatitidy. Keratosis pilaris postihuje až polovinu normálních dětí a až tři čtvrtiny dětí s ichtyózou vulgaris, což je suchá pokožka, která vzniká v důsledku genových mutací vedoucích ke ztrátě funkce genu pro profilagrin a k narušení ochranné funkce kůže, zejména proti vysoušení a proti zanášení infekce.

Víme všeobecně, že suchá kůže má tendenci projevy keratózy zhoršovat, také v chladných měsících, kdy je nižší vlhkost vzduchu. Projev se stává zřetelnější svou barvou i citlivostí a velikostí.Dry skin tends to worsen this condition.

 

Podobné léze, jaké vidíme u keratosis pilaris, mohou vzniknout jako vedlejší účinek cílených nádorových terapií.

 

Často se projevy pletou s akné. Mnoho lidí ani netuší, že má keratózu. Tento fenomén lze očekávat spíše v pubertě, či ve starším věku, kdy sehrává roli hormonální aktivita, psychika apod. Ale pokud je již v raném dětství, pak je třeba směřovat pátrání také po autoimunitní příčině, po nesnášenlivosti potravin, mléka, lepku atd. Jsou popisovány také souvislosti se sníženou funkcí štítné žlázy.

 

Předpokládá se, že tato nemoc zasahuje až 30-40 % dospělé populace a přibližně 60 % dospívajících. Obecně je častější u dívek a žen. Podle klasifikace rozlišujeme několik typů této nemoci:

  • keratosis pilaris rubra (červená, podrážděná kůže)
  • keratosis pilaris alba (drsná, hrbolatá kůže bez zčervenání)
  • keratosis pilaris rubra facei (zarudlé tváře)

 

Diagnostika

Neznáme přesný laboratorní nebo kožní test, který by se použil k diagnostice keratosis pilaris. Diagnóza je stanovena na základě posouzení pleti a sepsané anamnézy. Tam, kde se v rodině vyskytují podobné projevy „akné“, je vhodné vyšetření epigenetické.

 

V některých případech se použije biopsie, kdy se pod mikroskop odebere malý vzorek postižené kůže. Tehdy biopsie odhalí hyperkeratosisepidermální hyperkeratózu, popíše proces hypergranulózy, zaznamená ucpané vlasové folikuly a lze pozorovat většinou mírný perivaskulární lymfocytární zánět.

 

Terapie

Je jasné, že pokud se nestanoví individuální - přesná patofyziologie procesu, nelze léčit specificky, ale pouze obecně na základě logických úvah a známých zkušeností.

 

Z tohoto pohledu je základní snahou zvlhčovat pokožku. Na internetu najdete tucty doporučujících krémů, které obsahují močovinu, kyselinu mléčnou, glykolovou kyselinu, kyselinu salicylovou. Dále se doporučují retinoidy, tretinoin, nebo vitamin D. Doporučují se zklidňující krémy, které obsahují koloidní ovesné vločky, zelený čaj, nebo aloe vera.

 

Samozřejmě se používají pomocné techniky jako fototerapie, laser, plason, magnetoterapie aj.


Související články:
Jak efektivně bojovat proti akné
Blahodárné účinky Aloe Vera
Zelený čaj - poklad nad poklady


06.01.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS