Když zrají švestky

svestky e1631093723690

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Naplní-li se čas fialových švestek, bývá v kuchyni poměrně veselo, ale nejen tam, taktéž i na zahrádkách, sadech a při loukách, kde občas tu a tam na švestku natrefím. Švestky jsou úžasným, šťavnatým ovocem, které nám přináší končící léto. Jak je vše spravedlivé, moudré a postupné. Nejprve rybíz, jahody, třešně, první letní jablka, meruňky, borůvky, maliny, ostružiny, aby se čas překlenul i k těmto dokonalým, šťávou prýštícím plodům.

Švestky lze zpracovat na desítky způsobů, můžete je nakrájet na osminky a pomalu sušit při 40 °C. Můžete z nich uvařit parádní povidla, svařit je na přesnídávku, uchystat nepopsatelně chutný likér. Dekorovat jimi koláče, doplnit jimi omáčku, přidávat je do ranních snídaňových kaší, zmrazit je do zmrzlin, udělat z nich kyselkavé chutney či dokonce koktejl.

Naše prababičky švestky zužitkovaly od plodu až po pecku. Na ty přišel čas právě v zimě, kdy domky obcházeli mužíci s lisem. Zaklepali na dveře, aby každé takové pilné babičce z pecek stočili švestkový olej. A tím se pak mastily koláče, buchty, ale i ranní snídaňové kaše. Takovýto olej lze však použít taktéž v kosmetice, kdy pleti dodává mladistvější vzhled, vyznačuje se protizánětlivými vlastnostmi a díky své zesvětlovací schopnosti též eliminuje tmavá místa pokožky. Výtečně se hodí k péči o oční okolí, které často zdobívají unavené kruhy, vrásky přibývající s léty, či suchá, napnutá pokožka. Máte-li doma lis, švestkový olej si určitě zkuste vyrobit, případně jej zakupte, nebývá problémem jej kdekoli sehnat.

Švestky a zdraví

To, co bych u švestek přednostně pozvedla, bude jejich široký zástup minerálních látek. Z nich uveďme například železo, draslík, vápník, fosfor, zinek či malé množství síry. Za zmínku stojí též zajímavý počet fenolických látek, což je souhrnný název pro velmi rozsáhlou a rozmanitou skupinu rostlinných sloučenin s celou řadou zdraví prospěšných účinků. Fenolické sloučeniny ve švestkách vykazují vysokou antioxidační aktivitu. Dva typy fytonutrientů, jež švestky obsahují, kyselina neochlorogenová a kyselina chlorogenová, patří na seznam velmi silných antioxidantů, které jsou účinné zejména proti velmi destruktivnímu volnému radikálu, zvanému super oxidový anion, jenž v buňkách dovede napáchat paseku. Pozor však, hovoříme stále jen o švestkách ve své přirozené podobě. Na slivovici přijde řeč o něco později. To, když do ní budeme ukládat bylinky, abychom z nich vytáhli jejich největší sílu.

A pak je tu též vláknina, které čerstvé švestky ukrývají sice jen 2 g na 100 g, ale ve své sušené podobě je to až 6 x víc. Výbornou informací také je, že švestky jsou poněkud projímavé, tudíž, trápí-li nás zácpa, zkusme je zařadit do svého jídelníčku. Nejsou-li po ruce švestky čerstvé, lze využít též plodů sušených (pozor na plody sířené), které přes noc namočíme do studené vody. Ráno pak slupneme nejenom švestky, zároveň též vypijeme sladkou vodu, ve které se louhovaly. A pokud nezabere, uchystejme si švestkový koláč s mákem a lnem, přes den vypijme sklenici řepné šťávy, uvařme si čaj ze sušeného trnkového květu. A pak, bude jistě brzy po problému.

Švestky pomáhají též při dně, neboť pomáhají rozpouštět a vylučovat kyselinu močovou z těla ven. Stejného účinku se dočkáme u třešní. Zde pak doporučuji zařadit i bršlici kozí nohu, úžasnou protidnovou bylinku, kterou lze naložit do slivovice, abychom získali hodnotnou tinkturu. Bršlice bude též výborná v polévce, pestu, či jako slaná náplň do svátečního koláče. Konzumovat ji lze taktéž zasyrova. Prostě jen vyběhněte ven na záhonek, trošku jí snězte, případně si ji přineste domů, abyste uchystali svěží, šťavnatý salát. Mnozí pak bršlici mixují na smoothie, což je určitě jedna z dalších, lákavých možností.

Sladké plody jsou bohaté na vitamín E, což se hodí, toužíme-li otěhotnět. Vitamín E, vitamín života, výrazně zlepšuje naši plodnost. Mimo to předchází vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, je prokazatelnou prevencí proti nádorovému bujení.

Švestky v kuchyni

Tím nejsnazším, co ze švestek můžeme uchystat, bude například přesnídávka pro děti. V takovém případě posbíráme či koupíme pěkné vyzrálé švestky, které dusíme ve vlastníš šťávě. Přidat lze také skořici, cukr, chcete-li. Osobně cukr nepřidávám, švestková přesnídávka je velice stabilní, z padesáti skleniček se zkazí vždy maximálně jedna, dvě, a to ještě díky špatně utaženému víčku. Švestkovou přesnídávkou lze také dětem ulevit od zácpy, jak jsme si naznačili již výše. A pak, pak tu máme povidla. Povidla do koláčů, na potření sušenek, do bílého jogurtu, na štědrovečerní vánočku a Bůh ví kam ještě.

Jak na taková povidla? Co vše bude potřeba?

Na povidla se nejlépe hodí ty nejvyzrálejší švestky, kdy na 1 kg plodů použijeme zhruba 100 g cukru. S cukrem však naložme dle své libosti. Jsou-li švestky super sladké, sami uvidíte, že jej stačí přidat skutečně jen málo. Následně švestky pečlivě omyjeme, vypeckujeme, zbavíme stopek. Poté je umixujeme, na hustou kaši. Do kaše zapracujeme koření, špetku skořice, badyánu, hřebíčku. Budoucí povidla klidně ochutnejte, pokud vám přijdou méně voňavá, ruku se špetkou popusťte na uzdě.
Švestkovou kaši vložíme do hrnce, abychom ji zde hodinu míchali, dochutili octem či citrónovou šťávou. Na kilo švestek připadnou zhruba 3 polévkové lžíce citrónové šťávy či 30 ml jablečného octu. Použít však můžete také ocet klasický. Nyní nastává okamžik, kdy přidáme také cukr. Opět mícháme a vaříme další hodinku. Povidla by měla postupem času sama odpadat z vařečky, tehdy je stáhneme z ohně, vmícháme do nich dle chuti rum a plníme do vyvařených sklenic. Ty můžeme otočit dnem vzhůru anebo zavařit. Osobně zavařuji. Pro jistotu, ale tohle nechám zcela na vás. Tak a máme hotovo.
Pokud byste se rádi zbavili procesu míchání, doporučuji použít pomalý hrnec. Tady se nic nepřipálí a povidla budou taktéž na jedničku, téměř bez práce.

Ovesný koláč se švestkami

Tento koláč vznikl v březnu roku 2020, kdy Česko zažívalo svůj vůbec první nouzový stav. Tehdy jsem se doslova upnula ke své práci, psala a fotila, vymýšlela recepty v doprovodu krátkých příběhů, které jsem pak vkládala na svůj Facebook. A jedním z nich byl i tento koláč, který pak koloval internetem v nejrůznějších podobách. Protože jsme měli ještě v březnu plný mrazák švestek, hospodařila jsem s nimi, jak jen to šlo. Muffiny, buchty, kaše, knedlíky. Tento moučník byl však u mé rodiny nejoblíbenější. Dokonce natolik, že jsme jej o Štědrém dni snídali.

200 g jemně pomletých ovesných vloček, 1 nastrouhané jablko, 1 polévková lžíce vinného kamene, 2 vejce, 6 polévkových lžic olivového oleje, 70 g kokosového cukru, voda dle potřeby, 400 g švestek, kokosový olej na vymazání a ovesné vločky na vysypání formy

Vše kromě švestek smísíme, vytvoříme hutnější těsto. Dle potřeby přidáváme vodu. Koláčovou formu vymažeme kokosovým olejem, vysypeme ovesnými vločkami, následně plníme těstem a poklademe švestkami. Pečeme zhruba 55 minut na 180 °C.

Ať je váš podzim barevný a plný chutí.

V článku jsou použity informace z knihy:

BOWDEN, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.

Mgr. Zuzana Švédová, Dis.

Mgr. Zuzana Švédová, Dis.

Působím jako Nutriční terapeut a prostřednictvím své osobní zkušenosti, na které stavím, pomáhám těm, kteří kráčejí ve stejných šlépějích.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!