Když se řekne maminka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V neděli 14.5. (každá druh neděle v květnu)  slavíme u nás již od roku 1989 mezinárodní den matek. Kořeny tohoto oslavného dne spadají do oblasti Severní Ameriky, ve které se inspirovala také Alice Masaryková, která se zasloužila, aby se na matky vzpomenulo rovněž i u nás. A tak, mezinárodní den maminek se u nás původně počal slavit přesně před 100 lety, v roce 1923. Postupem času a zejména po druhé světové válce, jej však tehdejší režim sjednotil s mezinárodním dnem žen. Pocta mateřství tak na 40 let upadla v zapomnění, aby se rokem 1989 vepsala opět do kalendářů.

Tento svátek však není výsadou pouze naší země, neboť se slaví téměř po celém světě. Například v Británii se tak děje čtvrtou postní neděli, v arabských zemích pak 21. března, ve Španělsku, Portugalsku, Maďarsku a Lotyšsku svátek připadne na první květnovou neděli. V Polsku pak na 26. května, v Lucembursku si počkají až na druhou červnovou neděli. Vraťme se však opět k nám, do naší krásné české země, abychom se společně vydali na procházku jménem mateřství.

Když se řekne maminka

Když se řekne maminka, na mysl nám často vytane velká spousta vzpomínek. Vždyť maminka je vlastně prvotním průvodcem, který nás přivede na tento svět. Člověk, který je nám po mnoho měsíců a možná také let, protože, stejně, jako máme maminku, máme také tátu, nejblíže. Máma tiší, konejší a hladí, krmí, laská, připravena pomoci. Otec pro mne samotnou byl vždy potřebnou střechou, která chrání dům, aby do něj nepršelo, odráží útoky divé zvěře, nájezdníků a draků, aby se máma postarala o pohodlí uvnitř, aby v domě bylo teplo, bylo co jíst, aby v krbu kromě ohně hořela též vlídnost. Šťastné jsou pak děti, které tohle zažijí.

„Jedna dobrá matka znamená víc než sto učitelů.“ —  Johann Gottfried Herder

A pak, pak nás také učí. Verbálně i neverbálně. Učí nás například daru empatie, tím, jak moc sama empatická je. Učí nás komunikaci s druhými lidmi, tím, jak sama komunikuje s okolím. Učí nás být spravedlivými, tím, jak sama přistupuje ke světu. Učí nás pravdě, pokud v ní sama vyrostla a pravda je pro ni čistým širým mořem. Učí nás nespočtu potřebných věcí, které si pak v životě, většinou postupně, dříve či později, vytáhneme, abychom s nimi pracovali. Možná to máte zrovna tak. Mnoho věcí, jako by u nás někde uvnitř spalo, ale pak, staneme se rodiči a přesně víme, víme, co dělat. Stejně, jako s námi mluvila maminka, mluvíme i my k našim dětem. Stejně, jako nás tišila, tišíme i my naše děti, stejně, jako se ona o nás bála, strachujeme se rovněž o své děti my. Malé, drobné, podstatné i nepodstatné vzorce, které nám pomáhají, zároveň však mohou tížit. Je už však na člověku, aby je urovnal, pochopil, aby k nim přistoupil nadmíru laskavě, protože i naše maminka byla jen člověk, který kromě mateřství, prožíval nejrůznější a mnohdy též zapeklité otazníky života.

Pamatuji si na příběh ženy, který mi vyprávěla její kamarádka, má babička. Ta žena se narodila někde v lesích, zrovna, když její těhotná maminka utíkala z Řecka před fašistickým režimem. Někde v lese, na mechu, aby pak své dítě zavázala do uzlíku, vtiskla na prsa a pokračovala v cestě. Co k tomu říci, prostě máma. Máma, co nedá, opatruje a chrání, v každém přicházejícím okamžiku života.

Když si s námi máma hrála

Zavřete teď, prosím, na malou chvíli oči. Jenom tak, na pár chvil. A zkuste si vybavit nějaký okamžik z dětství. Budou to věci? Budou to statky? Budou to hračky uprostřed pokoje? Anebo to bude čas, společný čas, jedna krásná oslava narozenin, nezapomenutelné Vánoce, dovádění v trávě a hra na slepou bábu? Hry, kdy jsme se schovávali na půdě starého domu, aby nás máma s tátou hledali. Úžasný pudink s parádní porcí šlehačky, čerstvý koláč vytažený z pece. Oblíbená píseň, kterou jsme si dohromady z plných plic zapěli. Věneček z pampelišek, který máma své dcerce položila na vlasy, jež jí před malou chvíli rozčesala hřebenem. Malé, krásné okamžiky života, jako když máma sypala rozinky do těsta.

„Otec a matka mají mnoho práce a nemají na dítě čas. Toto jsou věci, které ničí mír.“ — Matka Tereza

Sama si vzpomínám na všechny ty okamžiky, kdy si s námi máma hrála. Šila šatky pro všechny mé panenky, kreslila duchy vylézající z tajuplných žárovek, chystala nám bunkr z jídelního stolu, aby měla chvíli prostor a mohla při nás žehlit. A ačkoli při nás často něco dělala, snažila se nás zapojit, aby byla s námi. Být s dětmi, spolu, u sebe, i v každodenním shonu života. Alespoň na chvíli, co to jen půjde. Ještě dříve, než se děti pustí, počnou samy objevovat svět.

Mají-li na nás rodiče čas, nebudeme mít ani my později problém si tento čas pro druhé vyhradit. Protože blízkost je základem života, je v ní láska, empatie, vděčnost i síla, je v ní vše.

A tak i vy, dnes, v tento oslavný okamžik, který patří právě mámám, vytáhněte ven tu svou. Na procházku, na lavičku, na dobrou kávu, případně, zazvoňte u jejich dveřích s parádní rozvoněnou, barevnou kyticí a napište jí třeba dopis, takový, který si přečte, až vy za pár chvil zase zmizíte do světa. O tom všem hezkém, podstatném a důležitém, co jste tu společně kdysi dávno zažili. O tom, co předáváte svým dětem dále, co dobrého se v rodině dědí, jako krásný šperk či porcelán, nelze sice osahat, sídlí však v duši.

Zkuste dnes mamince říci něco, k čemu jste dříve nenašli z nějakého důvodu sílu. A přesto cítíte, že by měla vědět. Zkuste povznést tento den, zkuste vzpomínat, vytahovat perly, které se mamince již dávno rozkutálely. Udělejte cokoli, aby byla šťastná.

Sama si vzpomínám na jeden takový den, nebyl sice s maminkou, prožila jsem jej však s babičkou. Tu jsem tenkrát vzala na místa, kde strávila své dětství. Společně jsme rejdily v ostravských ulicích, od samého kuropění do samého večera. Za těch pár hodin jsme toho stihly spoustu. A má babička mi i po deseti letech řekla, že na ten den velmi často myslívá a nikdy na něj nebude moci zapomenout.

Vezměte mámu na místa, která jí jsou drahá, vytáhněte něco z jejího dětství, přidejte k němu něco z toho vašeho, celé to propojte, smíchejte a upečte. A též hojně kořeňte, ingrediencí zvanou láska. Protože máma, máma je velice často obrovský dar. Nešustí sice balicím papírem, nicméně, můžete si být jisti, že kdybyste na kraji světa viseli zaháknutí o větev nad velkou propastí, ona poběží s větrem o závod s rybářským prutem a svačinou v batohu, aby vás chytila a vtáhla do bezpečí.

Krásný den matek nám všem.

Tip celostní medicíny

Která žena netouží po tom být co nejdéle krásná a ve formě!

Tento dárek ji rozhodně potěší

KOLAGEN S KYSELINOU HYALURONOVOU, 500G

Kyselina hyalurovaná s kolagenem je jednoznačně trefou do černého. Hlavní funkcí kolagenu je budování a podpora mnoha tkání, od kostí a chrupavek po kůži, vlasy, nehty či trávicí systém. Při kombinaci s kyselinou hyaluronovou se účinek obou látek zvyšuje. Ale pozor na formu zpracování! Tento produkt od německé značky WoldoHealth díky hydrolyzované podobě zajistí jeho lepší rozpustnost, vstřebatelnost a biologickou aktivitu.

Vice ZDE