Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Když někdo blízký pije

02.06.2011
Pro uzdravení alkoholiků a trvalou abstinenci je nesmírně důležitá pravidelná tělesná aktivita. V tradičních terapeutických přístupech se dřív tato stránka věci podceňovala. Dnes se vzhledem k blahodárným účinkům, které má na organismus a mozek, v rámci léčby vřele doporučuje

U osob, které vynakládají fyzické síly, lze pozorovat fyziologické reakce, jako je zvýšení rytmu srdeční činnosti, frekvence dýchání a metabolismu. V souvislosti s abstinencí je nejdůležitější reakcí právě zvýšení produkce endorfinů. Endorfiny jsou chemické látky, které si organismus vyrábí sám přirozenou cestou a jež snižují vnímání bolesti a ulevují při depresi. Také napomáhají zmírňovat obtíže spojené se syndromem náhlé abstinence, jehož působení se může záludně táhnout i několik měsíců. Ten, kdo se denně věnuje půl hodiny cvičení, má z toho tedy jenom užitek.Mezi ostatními kladnými účinky sportu nebo jakéhokoli jiného výdeje fyzické energie můžeme zdůraznit i skutečnost, že přivádí člověka na jiné myšlenky ve chvílích, kdy je pokušení napít se alkoholu příliš silné. Zároveň je to dobrý způsob vyplnění času v případě náhlého pocitu prázdnoty, poklesu morální síly nebo obtíží s překonáním samoty.Stejně jako tělesné cvičení je pro návrat mozkové chemie k normálu důležitá i výživa. Nezachází se tak daleko, aby byla doporučována zvláštní dieta, přesto by měl mít abstinující člověk pravidelnou, zdravou a vyváženou stravu.Každý člověk, jemuž se podaří abstinovat, vám přizná: „Bylo to nejtěžší ze všeho, do čeho jsem se v životě pustil.“ O které charakterové rysy se mohl opřít, aby toho dosáhl? Abstinence nelze dosáhnout silou vůle nebo charakteru, popřípadě díky dobré povaze nebo laskavosti. Úspěšné abstinování vyžaduje dvě věci – vynalézavost, aby se člověk nechytil do pasti pokušení, a tvrdou práci. Klíčem k úspěchu je používání rozumu při zvládání situací a dlouhodobé podporované úsilí.Pozor na věty typu:
„Cítím se silný, je čas, abych si to ověřil tím, že se podívám za bývalými kamarády. Je to jen otázka vůle.“
Nebo:
„Můžu mít doma alkohol, a přitom se ho ani nedotknu. Je to vynikající test na měření vůle.“

Tento druh prohlášení ukazuje, že zde není vyloučena možnost selhání. Vítězství nad alkoholem nezávisí na jedincově odhodlanosti, ale na jeho schopnosti držet se dál od situací spouštějících recidivu.Abstinent, který má recidivu, není ani špatný pacient, ani příliš slabý člověk, který neodolá vábení alkoholu, jak se dlouho myslelo. Je to zkrátka někdo, kdo včas nerozpoznal varovné signály upozorňující, že se nachází v situaci, kdy by mohl selhat a znovu padnout do pasti závislosti, a kdo této situaci nedokázal čelit přiměřeným způsobem. Nepříjemnosti, k nimž běžně dochází v rodině, stres v zaměstnání, slavnostní večírek, něčí urážlivá poznámka nebo prostý pokles morálky, to jsou faktory, které mohou vyvolat emoce, které se nesnadno ovládají a mohou člověka dotlačit k tomu, aby hledal uklidnění v alkoholu.Recidivy, jež vyvolávaly pocity hluboké skleslosti jak u osob závislých, tak u terapeutů, dnes naznačují řešení. Když totiž pacient dokáže určit příčiny svého selhání, může si s pomocí terapeutů vymyslet techniky, které mu příště, až se ocitne ve stejné situaci, zabrání podlehnout chuti se napít.Učit pacienty, jak mají dodržovat abstinenci, vyhýbat se recidivám a reagovat v případech, kdy k nim nečekaně dojde, je hlavní osou léčebných programů. Prevence recidiv je založena na využití strategií a na modelu kognitivně-behaviorálních terapií. Pacient si tam osvojí určité vzorce chování, které může později uplatnit v rizikových situacích, a naučí se dělat všechno pro to, aby chvilkové selhání nepřerostlo v závažnou recidivu. Tyto věci si osvojuje v rámci psychoedukačních skupin, jejichž práce se abstinující alkoholik účastní pravidelně od skončení léčby. Skupina představuje pro závislé osoby prostor, v němž si mohou vyměňovat zkušenosti a účastnit se různých terapeutických postupů, aby lépe zvládaly obtíže vztahující se k abstinenci a recidivě.Celková nabídka přípravků příznivě ovlivňujících závislost na alkoholu.


Související články:
Buďte aktivní a fit bez závislostí
Co jste o alkoholu možná nevěděli
Kudzu pomáhá proti alkoholismu a současně detoxikuje a regeneruje
Alkohol a játra
Příznaky a rizika užívání marihuany


02.06.2011
zdroj: www.portal.cz
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

195,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS