Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Když nás v dospělosti navštíví plané neštovice

11.03.2019
dítě

Je pravdou, že neštovice jsou z 90 % dětskou záležitostí, nicméně, může se stát, že se jim v dětství úplně vyhnete, nepřijdete s nimi vlastně vůbec do styku, případně, z nějakého důvodu je imunitní systém zvládne, aniž by se projevily. Stejně jsem to měla i já, ač jsem jim byla v dětství vystavena, nikdy jsem je nedostala, až nyní, ve 35 letech. Všichni víme, že neštovice v dospělosti mohou mít mnohem těžší průběh, který se může projevit pneumonií (zápalem plic), meningitidou (zánětem mozkových blan) či encefalitidou (zánětem mozku). V některých případech pak neštovice mohou vyústit v záněty kloubů, srdce, ledvin, varlat, jater či duhovky.

 

Vůbec nejlepší je, pokud se neštovicím zcela vyhneme. Po jejich odeznění totiž zůstává virus i nadále v těle, sídlí v nervové tkáni míšních nervů a čeká na svou příležitost v podobě únavy, celkového vyčerpání, stresu, tělesného oslabení. Následně putuje podél nervových drah, aby se projevil druhotně, v podobě bolestivého pásového oparu.

 

Jak zvládnout virus planých neštovic rychle a s grácií?

Osobně znám několik lidí, se kterými virus neštovic v dospělosti zamával. Většinou zůstali bez trvalých následků, léčba se však protáhla i na několik týdnů a bohužel, nezůstalo pouze u domácího ošetření. Samozřejmě, záleží na síle imunitního systému, na našem celkovém rozpoložení, čistotě střeva, klidu, jež si dopřejeme. A právě onen klid je alfou omegou celého úspěchu, neboť se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, buďme rozumní a do vyhojení posledního puchýřku, zůstaňme doma. Nejen, že tělo nabere zpět sílu, imunitní systém posílí, ale také zamezíme dalšímu nesmyslnému šíření viru.

 

Druhý pilíř, léčivá strava

U mne samotné se neštovice projevily zhruba 20 pupínky, bez teplot a horeček. Jedinou nepříjemností byla snad únava, která se však dala v teple domova vydržet. V té době jsem kojila, více než dva roky. Můj syn, ačkoli byl se mnou v denodenním kontaktu, se neštovicím vyhnul.

strava

Jídelníček jsem stavěla na jednoduchých, lehce stravitelných potravinách, které byly zahřívajícího, zásaditého rázu. To znamená, odpustila jsem si veškeré pečivo a cukr, k snídani jsem chystala teplé kaše z ovesných vloček, jáhel, pohanky. K dopolední svačině, kolem desáté, jsem si dopřála ovoce, ať už banán či jablko, případně strouhanou mrkev s lněným olejem, kokosem a rozinkami. K obědu 3 x týdně kousek lehce stravitelného masa, ryby v doprovodu bio rýže basmati, pohanky, slzovky, jáhel, quinoi, amarantu či červené čočky. Ponechala jsem i batát, brambor vařený ve slupce, dušenou zeleninu, hlavně tedy mrkev, petržel, dýni a řepu. Na odpolední svačinu se lépe hodí bílkovinná potravina, jako jsou zakysané mléčné výrobky, nejlépe kozí. Večeře pak může nemocný stavět na dlouze táhlých vývarech, zeleninových krémech, kvalitním kváskovém pečivu s pomazánkou a menší miskou zeleninového salátu, například z mrkve a pekingského zelí. Lehce stravitelné pokrmy, několik základních ingrediencí, které poskládáme ve skutečné, výživné jídlo.

 

 

Antivirotika, skrytý poklad přírody

Jelikož jsou plané neštovice virovým onemocněním, lze tělu pomoci účinnými přírodními antivirotiky, kterými jsou česnek, cibule, dále pak byliny, z nichž vyzdvihnu měsíček lékařský, bezový květ, ale také bezinky, které si můžete na sklonku léta zavařit s troškou cukru. Osobně bylinky miluji, takže právě bezinek, ať už zavařených či v podobě bezinkového čaje, máme doma vždy, velmi slušnou zásobu. Mezi výborná antivirotika bych zařadila taktéž i zázvor, který lze kombinovat s měsíčkem lékařským. Výslednou směs 10 minut louhovat a v průběhu nemoci pak vypít až litr čaje za den, zbylý pitný režim doplnit čistou pramenitou vodou, minerálkou, například Vincentkou.

Jedním z dalších chvályhodných tipů bude i oregano neboli dobromysl obecná, kterou lze v létě naložit do panenského olivového oleje a nechat 6 týdnů na slunci macerovat. Jakmile uplyne doba 6 týdnů, olej přecedíme, uchováme v tmavé lahvičce a během zimních měsíců lze preventivně užívat kapku oleje denně. Během virových infektů pak aplikujeme až 5 kapek denně.

Nevládneme-li domácí přírodní apatykou, za vděk vezměme léčivým lapachem, čajem, který se připravuje sušením vnitřní kůry stromu amazonského deštného pralesa. Ten obsahuje léčivou látku lapachol, který pomáhá mírnit hezkou řádku herpetických virů, mezi které spadá právě i virus planých neštovic. Lapacho doporučuji zařadit po dobu 14 dní, následně udělat stejně dlouhou pauzu, jakožto téměř u všech léčivých bylinek.

Kromě bylinek a česneku, který je dobré přidávat do jakékoli polévky, pečených placek, příloh, ale i dušených zeleninových směsí, je dobré aplikovat i další výživné pomocníky, jako je domácí nakládané zelí, jakožto úžasný zdroj vitamínu C. Denně pak postačí jedna malá porce o hmotnosti 50 g. Zařadit můžeme taktéž i rakytník řešetlákový. Ten lze na sklonku léta obrat, zamrazit a uchovat tak na dlouhou zimu. Jakmile se necítíme úplně fit, nasypme několik kuliček do vlažného čaje. Rozkousejme a snězme.

Jak řekl Seneca: „Jednou z podmínek uzdravení je chuť uzdravit se". Proto, nechť máte vždy spoustu síly hledat boční cesty, které nabízejí nepřebernou škálu léčivých prostředků.

 

Krásné jarní dny.

 

Celková nabídka zdravých kuchařek a knížek o dětech.


Související články:
Vakcína proti planým neštovicím a s ní související poškození nervů
Zdravá výživa je pro nás opět aktuálnější
Děti a zdravé zoubky


11.03.2019
autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS