„Kdo pravidelně běhá, tomu se výrazně sníží klidová tepová frekvence,“ říká maratónský běžec Petr Gogolín – 1. část tipů pro zdravé běhání

cm petr gogolin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Petr Gogolín má za sebou několik maratónů, týdně uběhne 80 – 100 km. Správnou techniku běhu školil dokonce i zaměstnance bank. V tomto článku dává praktické tipy i pro úplné začátečníky. Jak běhat správně, co je při běhu důležité a na co si dát pozor, abychom předešli zraněním. „Běh je pro člověka jeden z nejpřirozenějších pohybů. Je to jednoduchý, dostupný sport,“ inspiruje Gogolín k tomu s běháním začít.

Zdravotní přínosy běhu

„V Česku hodně známý kardiochirurg Pirk propaguje běh kvůli jeho pozitivnímu vlivu na srdečně-cévní soustavu. Když někdo pravidelně běhá, výrazně se mu sníží klidová tepová frekvence. Srdce se méně namáhá, aby mohlo normálně fungovat. S tím souvisí zvýšení kondice. A kdo běhá pravidelně, ten může i zhubnout nebo si vy-rýsovat postavu. Jakýkoliv sport, který děláme, je prospěšný i pro psychiku. Člověk se musí hýbat, a pokud se nehýbe, je to i pro mentální zdraví špatně.“

Důležitá je správná technika

„Hlavní je běžet vzpřímený. Nekrčit se, mít rovná záda. Důležité je také nevystrkovat zadek, ale podsadit pánev. Délka kroku by měla být spíše kratší, kontakt chodidla se zemí by měl proběhnout pod těžištěm těla. Hlava by se neměla klimbat: je důležité neběžet ani v přehnaném předklonu, ani v záklonu. A do třetice není dobré nadměrně máchat rukama – ideální je mít je u těla.“

Mít trenéra?

„Já si myslím, že mít někoho, kdo ti ukáže, jak běhat, je dobrý nápad. Já jsem se základy naučil od táty. Hodně věcí mi ukázali kamarádi. Běh je ale úžasný v tom, že to není žádný komplikovaný pohyb.“

Kdo běhá naboso, je blázen!

„Před pár lety byl boom bosého běhání – že je nejzdravější na světě a jak jedině běhání přes špičku je to správné. Dodneška vidím v parcích spoustu lidí, kteří běhají neskutečně špatně – dopadají na špičku a patou se pořádně nedotknou země.  Podstupují obrovské riziko zranění achilovky, kotníků a natažení lýtkových svalů.

Když někdo běhá dlouho, má dobrou techniku a ví, co si může dovolit, ať si některé své tréninky běhá pro zpestření bosý. Ale začít s tím, že budu hned běhat bosky je nesmysl. Protože kdo běhá bosky přirozeně? Křováci, kteří jsou na to zvyklí od malička – ti ale běhají bosky od narození a celý jejich pohybový aparát je tomu přizpůsobený. Člověk z kanceláře, který začne běhat výlučně naboso bez jakékoliv přípravy, je blázen a zahrává si se zdravím.“

Rizika běhání

„Rizika jsou finanční a zdravotní. Finanční jsou taková, že začneš věřit lidem, kteří ti budou tvrdit, že k tomu, abys mohl běhat, potřebuješ koupit spoustu nesmyslů. A přitom k tomu, abys mohl začít, potřebuješ relativně dobré boty – a to je všechno.

Rizika běhání

Zdravotní riziko je o tom, že se člověk nadchne a začne příliš brzy běhat rychle nebo velké objemy. Je důležité běhat na svůj dobrý pocit, aby se nám to líbilo. Neměli bychom mít pocit, že jsme se úplně odšťavili. Ideální je, aby když člověk doběhne trénink, si dokázal představit, že si ho zopakuje ještě jednou. Na začátku je dobré běhat svým tempem, klidně i zastavit a vydýchat se. Po pár měsících je možné dávky navyšovat.“

Nenechat se odradit

„Nejvíce lidi odradí, že první dva tři týdny si tělo zvyká na zátěž. Běžce obvykle bolí nohy, plíce, bránice a píchá je v boku. Tyto pocity jsou přirozené, většina lidí se jim nevyhne. Ale odezní. Organismus si na to pak zvykne.“

Kdy běhat

„Není dobré běhat těsně před tím, než jdeš spát. Můžeš běhat ráno, odpoledne, večer. Ale když jdeš běhat a šel bys pak spát, tak bude organismus ještě nabuzený.“

Pokračování příště.