Kávovinové nápoje – zdravá káva z přírody

kava

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příznivci zdravé výživy často hledají náhražky za kávu, ať už jako součást zdravého životního stylu obecně nebo proto, že chtějí její náhradu bez kofeinu. Některé z těchto náhražek znali naši dědové a babičky, jiné jsou novějšího data.

K nejznámějším patří cikorka (káva z čekanky), melta nebo špaldová káva. K netradičním patří zelená káva, využívaná spíše na podporu hubnutí nebo ještě další druhy. V minulosti existovaly i jiné přírodní zdroje kávy, dnes už většinou zcela zapomenuté: pražené kaštany, žaludy, bukvice, pecky z ovocných stromů, datle, pecky z hroznového vína, brambory, šípky, mandle nebo křížaly.

Cikorka (káva z čekanky)

 Cikorka je pražený drcený kořen čekanky obecné (z čeledi Asteraceae) a je používaná jako náhražka kávy. Na rozdíl od kávy však cikorka neobsahuje kofein. Čekanka obecná je vytrvalá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pro léčivé účely se používá kořen, popřípadě kvetoucí nať. Důležitý je také obsah inulinu a fruktooligosacharidů, které patří mezi rozpustnou vlákninu s výrazným probiotickým efektem. Pražené kořeny nekvetoucí čekanky se používají jako zdroj náhražky kávy, našim předkům velmi dobře známé cikorky. Někdy se používá i jako přísada do kávy. Cikorka pochází z doby napoleonských válek, kdy díky blokádě Napoleona I. nebylo možné dovážet původní kávu. To bylo podnětem pro rozšíření výroby cikorky v Evropě.

Melta

Populárnější melta je vlastně cikorka obohacená obilovinami a cukrovou řepou. Melta vznikne smísením pražiny z bulvy cukrové řepy, obilek žita a ječmene a kořene čekanky. Kávoviny neobsahují kofein, mohou se proto pít prakticky bez omezení množství i věku. Melta však bohužel obsahuje lepek (kvůli obsahu obilovin), takže celiaci meltu pít nesmí. Na druhé straně posiluje střevní mikroflóru (díky obsahu inulinu – prebiotika, který slouží jako potrava pro mikroflóru), posiluje imunitu a chrání před záněty.

Špaldová káva

Jejím zdrojem je špalda, latinsky Triticum spelta, která byla ve staré češtině označována půvabným slůvkem samopše. Jedná se o druh nešlechtěné pšenice. Je to prastará kulturní rostlina, pěstovali ji už staří Egypťané. Obsahuje vysoký podíl bílkovin, nenasycené mastné kyseliny, cukry, vitamíny zejména ze skupiny B a minerální látky (hořčík, vápník, draslík, fosfor, zinek). Je ale důležité zdůraznit, že špalda obsahuje lepek! V současnosti představuje zdravější alternativu pěstované pšenice, s větším množstvím bílkovin a minerálních látek. Praží se z ní špaldová káva, která má jemnou chuť a vůni a samozřejmě neobsahuje kofein.

Netradiční – zelená káva

V současnosti patří mezi nejvyhledávanější prostředky na podporu hubnutí zelená káva, respektive výtažek ze semen zelené kávy. Jedná se o původní zrnka kávovníku, z nichž se teprve pražením připravuje všem známá černá káva. K nejvýznamnějším obsaženým látkám patří fenolické sloučeniny, z kterých je nejdůležitější kyselina chlorigenová. Tato látka je řazena mezi antioxidanty, ale může společně s kofeinem (samozřejmě v zelené kávě rovněž obsaženým, ve větším množství než v černé kávě) napomáhat snižování vstřebávání cukru a tím přeměně jeho nadbytku v těle na tuk. Tento vnitřní tuk se většinou hromadí v oblasti břicha a obklopuje srdce, játra, slinivku nebo ledviny. Toto hromadění zvyšuje riziko vzniku cukrovky či kardiovaskulárních chorob.

A ty ostatní

Někde se připravuje káva také z pampeliškového kořene. Ten rovněž obsahuje inulin a od čekanky se liší vyšší koncentrací hořkých látek. V některých zemích je zdrojem také tzv. vlčí bob. Jde o luštěninu podobnou sóji, v porovnání s jinými kávovinami obsahuje vyšší podíl bílkovin a tuku. V Německu se lupinová „káva“ prodává dodnes, výhodná je například pro celiaky, kteří nemohou pít cereální kávoviny.

V našich obchodech se můžeme se setkat s náhražkou kávy pod názvem Caro.

Nápoj z ní má velmi jemnou chuť. Je složena z ječmene a žita, ale i sladu z naklíčeného ječmene, díky kterému má příjemnou nasladlou příchuť.  Do směsi se navíc ještě přidává zdraví prospěšná čekanka. Mezi oblíbené kávoviny patří i Vitakáva – rozpustná směs z ječmene, žita a kořenu čekanky. Ajurvédská instantní káva je lahodná a velmi zdravá směs z čekanky a extraktu různých ajurvédských bylin.