Kandys – tak trochu jiný cukr

Kandys e1631098877325

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

 Možná jste se ve starších románech nebo povídkách setkali s výrazem “cukrkandl”. Tehdy byl často frekventovaný, dostal se i do některých přísloví. Dalo se vytušit, že se jedná  o sladkost, ale málokdo by už dnes uměl přesně vysvětlit, oč se jednalo. Přesto se s ním běžně můžeme setkat ve řadě e-shopů nebo specializovaných prodejen. Ovšem už ne pod jménem “cukrkandl”, ale kandys (jistá podobnost ve jménech tu nicméně je).

Kandys se vyrábí karamelizací silného cukerného roztoku. Tím získává specifický karamelový nádech, pro který si ho mnozí oblíbili. Při jeho přípravě ochlazením roztoku vznikají postupnou krystalizací větší krystaly. Tyto krystaly musí být podle směrnic EU alespoň 5 mm dlouhé a obsahovat nejméně 96 % hmotnostních sacharózy v sušině, stanovených polarimetrickou metodou. Existuje hnědá a bílá varianta.

I když se jedná stále o cukr, má na rozdíl od kostky běžného cukru jemnější sladkou chuť. Některým by možná vrtalo hlavou, proč když je to stále stejný cukr, se odlišuje intenzitou chuti. Je to proto, že je to jeden krystal a ne hromada krystalků malých. Podle zákonů fyziky totiž platí, že čím větší povrch, tím lepší rozpouštění (větší prostor pro útoky rozpouštědla) a tím také výrazněji sladší chuť. Zkrátka jeden větší krystal je méně sladší než hromádka malých krystalků.

Cukr kandys je vhodný do silnějších a silných čajů. Jeho hnědá varianta se hodí do čajů černých, bílá (jemnější) spíše do čajů bílých a zelených. Bílá varianta je vhodná  i do čajů typu oolong. Ty představují přechod mezi zeleným čajem a černým čaje, patří k tzv. polozeleným čajům, které prošly kratší oxidací.

Pro zajímavost na závěr lze uvést, že si je možné bílý cukr kandys vyrobit také doma. Je k němu potřeba 1 hrnek vody (250 ml), 3 hrnky krystalového cukru, gelové potravinářské barvy a aroma (není nutné).