Jsou medicinální houby vhodné i pro vaše domácí mazlíčky?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná vás překvapí, že ve své ordinaci řeším nejen zdravotní problémy mých pacientů, ale několik let už i obtíže jejich domácích mazlíčků – psů, koček, králíků, ale i koňů a ovcí. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který vám medicinální houby přiblíží z pohledu světa zvířat a jejich zdraví. Protože se teď určitě ptáte, zda by mohly houby pomoci i vašemu psovi nebo kočičce?

Čím jsou medicinální houby jiné?

Medicinální houby jsou velmi zvláštní skupina hub. Oproti běžným houbám, které v těchto dnech sbíráme v lese, obsahují zvýšené množství určitých účinných látek, které působí blahodárně na zdraví člověka. Používají se tradičně k léčbě a prevenci mnoha lidských onemocnění.

Tuto schopnost mají díky vysokému obsahu specifických bioaktivních látek, jako jsou houbové beta glukany, triterpeny, steroly, vitamíny apod. Obecně se medicinálním houbám připisuje schopnost přispívat ke správně fungující obranyschopnosti, mají protirakovinné účinky, zpravidla působí protizánětlivě a harmonizují metabolismus. Některé z nich umí i příznivě působit na psychiku člověka. Velmi důležitá je i jejich schopnost zvyšovat adaptivní schopnosti, tzn. schopnosti přizpůsobovat se stále se měnícím vnějším podmínkám, což může způsobovat u člověka výraznou stresovou zátěž. A tento stres bývá spolupříčinou mnoha onemocnění. V dnešní zrychlené době tato schopnost hodí – a to každému z nás.

Medicinální houby a zvířecí organismus – jde to dohromady?

Vnitřní ústrojí zvířat je velmi podobné tomu lidskému. Jsou tam určitá specifika, ale v principu zvířecí organismus funguje stejně jako ten lidský. I z pohledu čínské medicíny fungují zvířecí organismy podobně, jako ty lidské. Zvířata mají stejně jako lidé síť akupunkturních drah, v kterých proudí energie Qi. Toho využívají někteří specializovaní veterináři, kteří léčí zvířata akupunkturou. A funguje to stejně jako u lidí. V praxi vidím, že zvířata reagují na medicinální houby, ale i na další bylinné prostředky čínské medicíny, stejně jako lidé.A co víc, reagují mnohem citlivěji a rychleji než lidé. Vysvětluji si to tím, že se naše zvířecí miláčky staráme často mnohem lépe než o sebe, a nezahlcujeme jejich organismy různými škodlivinami, které do sebe dostáváme nekvalitní stravou. Naši zvířecí přátelé také většinou netrpí stresem. Stejným způsobem na medicinální houby reagují i malé děti.

Na co si při léčbě zvířat dát pozor?

Pokud se rozhodneme léčit svého domácího mazlíčka medicinálními houbami, neměli byste používat houby v surovém stavu. Trávicí systém většiny zvířat není uzpůsobený na trávení surových hub. Houby je třeba nejprve zpracovat. Ideální je používat houby ve formě horkovodních extraktů. Extrakcí se zvyšuje dostupnost účinných látek, stravitelnost a také jejich koncentrace.

Které houby se nejčastěji používají?

Většina hub má výrazné protinádorové účinky. Asi nejčastěji používanou houbou u nádorů je houba Coriolus (outkovka pestrá), která má výrazné cytostatické a cytotoxické působení na rakovinné buňky.

Houba Reishi (lesklokorka lesklá) je hodně vitalizační. Používá se tedy nejen u nádorů, ale i na celkové posílení vitality organismu. Výborně také pročišťuje játra.

Cordyceps (housenice čínská) je výrazný dobíječ energie. Z pohledu čínské medicíny posiluje ledviny a plíce.

Další houbou je Chaga (rezavec šikmý), která je výrazně protizánětlivá, podobně jako většina ostatních hub a pročišťuje trávicí systém.

Maitake (trsnatec lupenitý) používáme k posílení kostí a na celkovou harmonizaci metabolismu. Jeho nerovnováha se může projevovat diabetem, nadváhou, vysokým krevním tlakem či zvýšeným cholesterolem.

Medicinální houba Shiitake (houževnatec jedlý) je výborná nejen na talíři, ale zároveň jako zbraň proti virům. Stimuluje imunitní systém zvířat a harmonizuje jejich trávení.

Nesmím zapomenout na Hericium, které působí blahodárně na trávení, je protizánětlivé a dokáže regenerovat nervová spojení, takže se používá u různých neurologických problémů.

Nově používám houbu Pornatku (pornatka kokosová), která posiluje slezinu a odvádí z organismu vlhko, a houbu Ohňovec (ohňovec brázditý), který kromě stimulace imunitního systému našeho mazlíčka, dokáže z organismu pročišťovat tzv. vlhkou horkost, my bychom řekli chronický zánět.

Medicinálních hub je mnohem víc. O dalších druzích a jejich účincích se můžete dočíst v nové Wiki, kterou mám na svých stránkách viz zde.

Jak správně medicinální houby dávkovat?

Pokud použijete extrakty z medicinálních hub (podle mého názoru jsou optimální ty, které obsahují 30 % polysacharidů, ne víc, ne méně), tak obecně doporučuji na 10 kg váhy zvířete dávat 0,5g (1 000 mg) houbového extraktu/den:

 Váha zvířetemg extraktu/den 
 5 kg250 mg 
10 kg 500 mg 
20 kg 1000 mg 
40 kg 2000 mg 

Toto je spíše preventivní či lehce léčebné dávkování. V případě zdravotních problémů je vhodné dávky i zvýšit, klidně dvoj až trojnásobně.

Někdy není jednoduché do zvířátek houby dostat. U lidí je vhodnější dávat houby na lačno, aby se co nejvíce využilo efektu účinných látek. Nicméně u zvířátek nejlépe funguje podávání s nějakým pamlskem.

Pokud řešíte problémy, které se týkají imunitního systému (i sekundárně, takže skoro vždy), doporučuji houby užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny udělat v užívání pauzu. Dochází pak k výraznější stimulaci imunitního systému zvířete a užívání je efektivnější.

Je třeba se bát nějakých nežádoucích vedlejších účinků?

Obecně není. Velkou výhodou hub je to, že jejich užívání není doprovázeno nežádoucími vedlejšími účinky, což u chemických léků vidíme velmi často. Důležité ale je kupovat houby u renomovaných výrobců, kteří své produkty testují na škodlivé látky jako jsou těžké kovy, pesticidy či radioaktivita. Asi sami víte, že houby do sebe lehce natáhnou různé škodliviny. Proto je kvalita hub důležitá, aby se organismus léčil a ne ještě více zanášel.

Pokud má váš mazlíček zdravotní problémy, je určitě dobré v první řadě navštívit veterináře. Medicinální houby mohou fungovat jako výborný doplněk konvenční léčby. Dávají se dokonce i u tak složitých stavů, jako jsou onkologická onemocnění. Podpoří léčbu a sníží negativní dopad chemických léků.

Samozřejmě je vhodné chorobám předcházet. Chytrý chovatel tedy dává svým mazlíčkům medicinální houby i preventivně. Pokud zvířátko nemá žádné vážné problémy, tak je třeba vhodné udělat dvě dvouměsíční kůry během roku. Ideálně v klimaticky měnících se stavech, jako je začátek podzimu a začátek jara. Tato období jsou pro organismu náročnější.

Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny

zdroj: www.milanschirlo.cz

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.