Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jo-jo efekt

22.01.2012
Jo-jo efekt S termínem jo-jo efekt se můžeme často setkat v řadě článků o hubnutí. V podstatě se jedná o termín pro situaci, kdy po náročném dietním a někdy i pohybovém režimu, který dotyčný či dotyčná podstoupili, dojde k rychlému návratu k původní váze. Tím se často tito nešťastníci dostávají do bludného kruhu absolvování nejrůznějších diet a propadají zoufalství. V tomto článku uvedeme jo-jo efekt jako jednu z hlavních příčin selhání diet.

Zjednodušeně řečeno při nadváze dochází k nerovnováze v energetické bilanci. Příjem energie je větší než její výdej. Přijímaná energie z potravy stačí k pokrytí základních energetických potřeb organismu, v případě nadměrného příjmu už jedinec nemá kde nadbytečnou energii vydat. Pokud někdo chce snížit váhu, většinou to první, co učiní, je to, že si vybere nějakou z velkého množství diet.

 

Princip řady osvědčených diet je v tom, že spočívající na snížení celkového množství potravy (dochází k hladovění) a vyloučení některých živin z celkového složení stravy. Nejdříve jsou spokojeni, protože častokrát dochází ke zdánlivě rychlému úbytku váhy. To je ovšem hlavně zapříčiněno dehydratací (ztrátou vody), naopak tukové zásoby se nesnižují, navíc může dojít k nežádoucímu odvodnění organismu. Po ukončení diety, když jsou hubnoucí osoby spokojeny s výsledkem, dochází překvapivě k rychlému přibývání váhy. Tato rychlá změna dala název celému problému: jo-jo efekt.

 

Jednou z příčin je to, že se náš organismus nedá tak snadno obelstít. Při takových dietách si přizpůsobí energetický výdej podle rovnice menší příjem energie = menší výdej energie. A navíc, po ukončení diety a návratu k normálnímu složení jídelníčku si naše tělo začne pro jistotu ukládat nadbytečné zásoby energie do tukových zásob.

 

Dalším důležitým problém takových diet je nekvalitní složení jídelníčku. Nekvalitní znamená, že není dodržen dostatečný přísun určitých vitamínů, minerálů, stopových prvků, esenciálních aminokyselin. Pokud by tento nedostatek byl výrazný, může dojít k poruše metabolismu a vážnějšímu poškození tkáňových buněk. Proto je zapotřebí zdůraznit, že primárním cílem dietního režimu je snížení tukových zásob a to při odpovídajícím složení jídelníčku z hlediska obsahu jednotlivých látek. Průměrně se uvádí, že energetická hodnota jídel denně by neměla přesáhnout 4 000 až 7 000 kJ.

 

Důležité je si uvědomit, že pokud dochází k odbourávání tukových zásob, do krve se odplavují různé toxické metabolity (například v tucích rozpuštěné zbytky chemických léků), které mohou způsobovat únavu a někdy až bolesti hlavy. Zde je důležité dostatečně pít a mít k dispozici optimální příjem vitamínů.

 

Uvádí se, že týdně bychom při dietě měli zhubnout o půl až jeden kilogram, maximálně o 1,5 kg. Zvýšené odbourávání tuků lze podpořit užíváním potravinových doplňků zařazených do kategorie spalovačů tuků. Kromě dodržení optimálního množství přijímaných vitamínů i minerálů a dalších látek je třeba mít v potravě obsažený i dostatek vlákniny.

 

Důležitá je pochopitelně i fyzická aktivita přiměřená věku i zdravotnímu stavu toho, který hubne. Tato aktivita významně podporuje energetický výdej, ale je to záležitost velmi individuální.

 

Závěrem lze shrnout, že při hubnutí je třeba velmi pečlivě sledovat složení jídelníčku, včetně vitamínů, vlákniny a dalších složek a individuálně si zvolit vhodnou fyzickou aktivitu.


Celková nabídka přípravků na hubnutí.


Související články:
Stanovení množství tělesného tuku
Tři pověry o hubnutí
Bylinky a hubnutí
Příjem a výdej energie
Jak se po zimě zbavit nadváhy?
Termogeneze
Hubnutí a cvičení
Rozdělení typů obezity
Ananas a hubnutí
Opuncie mexická
Nadváha a "tekutá" dieta - vlastní zkušenosti


22.01.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

225,- Kč

323,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS