Jíly – znovu nalezená novinka v přírodní kosmetice

cm zeleny jil

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době se v přírodní kosmetice stávají stále více oblíbenější kosmetické jíly. Zní to pro někoho trochu zvláštně, protože pod názvem jíl si obvykle představí něco vlhkého, mazlavého a rozježděného na stavbě. Ono to je sice v podstatě pravda, ale to nijak nezpochybňuje jeho přínos pro přírodní kosmetiku.

Jíl je, obecně řečeno, velmi jemný prášek minerálního původu. Pokud bychom to měli vzít od začátku, jíl je nezpevněná usazená hornina složená z více než 50 % jílovité složky. Tvoří ji jílové minerály a může mít různou barvu závisející na obsahu příměsí. Právě podle této příměsi jsou pak pojmenovány jednotlivé jíly v kosmetice. Jíl je ovšem pro kosmetické účely vyčištěn od všech nečistot a zpracován do práškové formy. Jíl se jako kosmetický prostředek používá ovšem již velmi dlouho. Můžeme se s ním setkat již v dávném Egyptě, Babylónii, Asii, Indii i v Rusku. Řekové a Římané jíl využívali pro různé léčebné procedury. Ve středověku byl jíl považován za nejlepší antibakteriální přípravek. Jíly se používají téměř výhradně zevně, snad zatím jedinou výjimkou je zelený jíl, který se používá jako doplněk stravy v přírodní medicíně. Ten je také i nejrozšířenějším druhem.

Proto jím také ve svém výčtu začnu jako s prvním …

Zelený jíl

Jedná se o hydratovaný křemičitan hlinitý. Obsahuje také velké množství minerálních látek (například křemík, vápník, železo, hořčík, draslík a tak dále). Je bez chuti a zápachu. Má výrazné čistící schopnosti a remineralizační schopnosti.

V přírodní medicíně si získal oblibu pro schopnost odstranit nežádoucí látky z organismu. Umí je absorbovat (vstřebat) a tím, že nevstupuje do krevního oběhu ve střevech, odvádí tyto vstřebané škodlivé látky z těla a ty jsou vyloučeny v moči nebo stolici.

Zevně se používá na obklady a pleťové masky, k prohřátí při revmatismu, do koupele a jako zábal na vlasy. Pomáhá proti tvorbě vrásek a stárnutí kůže i při léčbě různých kožních nemocí (například akné, dermatitida, růžovka, celulitida, strie a podobně). Jíl je prospěšný také pro vlasy, kterým dodává sílu, lesk a reguluje funkci mazových žláz. Má však jednu nevýhodu. Je vhodný pouze pro mastnou nebo problematickou pleť, protože hodně vysušuje.

Zelený jíl se vyskytuje mimo to ve dvou hlavních variantách – zelený Illite a zelený Montmorillonite. Liší se nejen místem původu, ale také vlastnostmi.

 

Bílý jíl (též kaolin)

Bílý jíl má protizánětlivé a antibakteriální účinky, pomůže v boji s mnoha zdravotními problémy. Pomáhá důkladně, a přitom šetrně vyčistit hluboce zanesené, nečistotami i mazem, ucpané póry a předcházet jejich návratu. Je bohatý na minerály, stopové prvky, železo, zinek, křemík, hořčík a vápník. Důležité je, že je označován jako hypoalergenní. Tím vším napomáhá ke zlepšení stavu pokožky, která trpí lupénkou, ekzémy či akné.

Růžový jíl

Jedná se o hydratovaný křemičitan hlinitý. Tento jíl obsahuje oxid železitý, oxid křemičitý a stopové prvky, které příznivě působí na lidskou pokožku. Má revitalizační, regenerační, detoxikační, antiseptické, dezinfekční, zvláčňující, tonizující, zklidňující a čistící účinky. Dá se označit jako nejjemnější ze všech jílů, a proto je také vhodný na všechny typy pleti, zejména na unavenou a zralou pleť. Díky své jemnosti je vhodný i pro osoby s citlivou a podrážděnou pokožkou se sklonem k začervenání. I při zevní aplikaci se dá říci, že má detoxikační účinky na pokožku, protože absorbuje škodlivé toxiny z pokožky, zbavuje pleť odumřelých buněk, revitalizuje ji a navrací jí pružnost. Růžový jíl také pomáhá odstraňovat ztvrdlou kůži, proto je vhodnou ingrediencí také do peelingových přípravků. Má výrazné zklidňující účinky, obnovuje zářivost pokožky a má hojivý efekt.

Červený jíl

Jedná se o hydratovaný křemičitan hlinitý. Červený jíl obsahuje draslík a oxidy železa. Je vhodný na pleť normální, citlivou nebo s projevy akné. Má čistící, remineralizační a regenerační schopnosti. Zlepšuje tvorbu kolagenových vláken v pokožce, vstřebává toxiny, čistí tak pleť do hloubky a navrací jí jas.

Černý jíl

Jemně mletý jíl, který obsahuje huminové kyseliny. Huminové kyseliny jsou řazeny mezi takzvvané huminové látky. Jejich typická barva je hnědá až hnědočerná. Huminové látky jsou přírodní organické látky vznikající rozkladem převážně rostlinných zbytků. Huminové látky jen obtížně podléhají dalšímu rozkladu a jsou ve velkém množství obsažené v půdě, rašelině, uhlí a některých vodách. Obsahem je podobný rašelině. Červený jíl se používá ve formě zábalů, pleťových masek a peelingů. Je užitečný pro prokrvení pokožky a tím také k podpoře lymfatického systému. Rovněž čistí a dezinfikuje pleť.

Fialový jíl

Tento jíl obsahuje větší množství oxidu křemičitého. Na druhou stranu má nízkou koncentraci ostatních minerálů. Je vhodný pro čištění převážně suché a citlivé pleti. Pomáhá zjemňovat pokožku a je vhodný k použití i při zánětech. Může se použít do pleťových masek, relaxačních zábalů nebo do make-upu.

Bentonitový jíl

Tento jíl stojí trochu stranou od ostatních, už tím, že nemá v názvu barvu. Obsahuje vysoký podíl sodíkového a vápníkového bentonitu. Sodný bentonitový jíl je nejlepší pro detoxikační účely. Vápnitý bentonitový jíl se využívá v tom případě, pokud chceme tělu dodat minerální látky, nejvíce tedy vápník či křemen.

Bentonitový jíl neboli bentonit pocházející z Francie je také někdy, poněkud paradoxně, označován jako aztécká hlína. Jedná se o jemný jíl obsahující vulkanický popel zvaný montmorilloni. V kosmetické výrobě se používá zejména v aplikacích na kožní plísně.