Jihoamerická maca – přispívá k delšímu aktivnímu životu

Maca peruánská

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maca nebo někdy psáno počeštěle maka, je v současnosti oblíbená léčivá rostlina z Jižní Ameriky, její správný botanický název je řeřicha peruánská (Lepidium meyenii).

Má celou řadu nejrůznějších jmen. Domorodci ji říkají maca-maca, Maino, Ayak chichira nebo Ayuk. Populárně je označována jako peruánský ženšen nebo „peruánská Viagra“.

Patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Pěstuje se vysoko v Jihoamerických Andách ve výškách 3500 až 4500 metrů nad mořem. Je to jediná rostlina z rozvětveného rodu řeřicha (Lepidium), která má místo kořene bulvu (ztloustlý, obvykle řepovitý kořen místo „obyčejného“).

V Peru ji domorodí obyvatelé používají jak jako potravinu, tak jako léčivou rostlinu.

Do jídelníčku si ji zařazují pro její velkou výživnou hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny, vlákninu i tuky. Její hodnota se blíží hodnotě rýže.

V tradiční místní medicíně se používá jako doplněk léčby anémie, příznaků menopauzy nebo při žaludečních problémech. A samozřejmě také z důvodů, pro které je maca u nás známá i u nás mezi příznivci přírodní medicíny: plodnost a sexualita.

Peruánci ji věří jako pomocníkovi při neplodnosti a nedostatku sexuální touhy. Používá se tedy při sterilitě či nedostatku libida.

Maca obsahuje rovněž celou řadu důležitých přírodních látek. Vlákninu už jsem zmínil.

V bulvě macy můžeme najít měď, vápník, mangan, draslík, železo, jód, fosfor, zinek, vitamíny ze skupiny B, vitamín C, mastné kyseliny (linolová, palmitová a olejová), alkaloidy, třísloviny. saponiny a obsahuje esenciální aminokyseliny (lysin, arginin).

Pokud se na ní podívám skrze výsledky vědeckých studií, můžeme si o ní povědět několik informací, které přispívají k našemu lepšímu zdraví.

Maca příznivě zasahuje do metabolismu tuků. Přispívá ke snížení hladiny “zlých” cholesterolů LDL a VLDL. LDL-cholesterol je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách artérií a tím snižuje jejich tzv. vnitřní průměr (tento pochod se označuje jako ateroskleróza). VLDL-cholesterol vzniká v játrech a jeho základ tvoří triglyceridy. Je nebezpečný tím, že se z něj může v metabolismu stát “špatný” LDL-cholesterol a tím zvýšit riziko kardiovaskulárních nemocí. Zatím odborníci přesně neidentifikovali, které obsahové látky macy k tomu přispívají. Nicméně je jasné, že maca může hrát pozitivní roli při prevenci kardiovaskulárních chorob. Maca také pozitivně ovlivňuje hladinu glukózy a volných mastných kyselin v plazmě. Důležité je její antioxidační aktivita, díky které přispívá k ochraně organismu před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Vědci si zatím nejsou jisti, které obsahové látky zodpovídají za toto působení. Někteří autoři se domnívají, že aktivními látkami jsou kromě prostaglandinů a sterolů také aromatické isothiokyanáty.

Na základě získaných informací se dá říct, že maca se jeví slibnou léčivou rostlinou pro prevenci onemocnění způsobených nadměrnou hladinou škodlivého cholesterolu a charakteristických jaterních steatózou. Může být také vhodným doplňkem dietních režimů a celkově přispívá k prodloužení aktivního způsobu života současného člověka. Pro zajímavost na závěr lze zmínit, že domorodí obyvatelé v Jižní Americe bulvy macy konzumují jak čerstvě vařené, tak pečené v popelu. V usušené a nakrájené formě ji skladují několik let. V této formě ji pak uvaří v mléku nebo ve vodě na kaši. S macy se také vyrábí kvašený nápoj “maca chica”.