prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Jestřabina lékařská (Galega officinalis)

16.05.2008
Bylinky Jestřabina je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých (Fabaceae), která se původně pěstovala jako pícnina pro dobytek. Původem pochází z jižní a východní Evropy. V léčivých herbářích můžeme jestřabinu nalézt již v 16. století. Název jestřabina byl zaveden pod vlivem ruštiny. Co se týče latinského názvu, značení Galega je docela zajímavé.

Nese v sobě řecká slůvka gála čili mléko a ágein čili hnát. Tato složenina by se dala volně přeložit jako mlékopudná. Je zajímavé, že v některých údajích se u nati jeřabiny uvádí, že podporuje produkci mléka, ale jednoznačně to není ověřeno. Také to může souviset s pozorováním chovatelů, když krávy spásly jestřabinu před obdobím výkvětu, dávaly více mléka. Jako léčivá rostlina se používala již ve středověku, mimo jiné k léčbě moru a horečky.



Jako droga se z rostliny používá kvetoucí nať bez plodů a silnějších stonků. Z účinných látek obsahuje deriváty guanidinu (galegin), flavonoidy, aminokyseliny, steroly, třísloviny, alkaloidy. Z alkaloidů obsahuje alkaloidy chinazolinové, ale jejich obsah silně kolísá v listech. nejznámější v lidovém léčitelství je její užívání u diabetiků.V literatuře je uváděny hypoglykemické a mírně diuretické účinky. Nicméně ověření ze studií zatím chybí.



Kromě toho je uváděn díky obsahu solí chromu účinek antidiabetický. Ovšem je třeba důrazně uvést, že diabetici mohou jestřabinu či výtažky z ní užívat pouze po souhlasu lékaře, jinak ne. Lékař musí zkontrolovat, zda je možné tuto léčivou rostlinu užívat s ostatními léky snižujícími hladinu glukózy v krvi. Musí sledovat reakci pacienta na možné začlenění přípravků z jestřabiny do jeho životosprávy.



Pokud byla jedna ze zmíněných látek, derivát guanidinu, galegin, užívána pouze samostatně v izolované formě, pak by měl toxické účinky. Zatím byla popsány úmrtí u ovcí, které spásly větší množství této rostliny (otrava se u zvířat projevila sliněním, křečemi, ochrnutím až udušením).



Celková nabídka přípravků obsahující jestřabinu lékařskou.


Související články:
Lopuch větší (Arctium lappa)
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)
Smetanka lékařská, pampeliška, prostě pamprdle
Jestřabina lékařská


16.05.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Bioženy ohrožují zemi
Dýně Hokaido
Mládež, alkohol a oparový virus
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Divím se, že to ty děti přežijí!
Priessnitzův obklad
Astrolog Antonín Baudyš: „Jsme v tiché válce, připravené elitami a USA. Někdo se nás jako civilizaci rozhodl ukončit a vypnout.“
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS