Ještě krátce o heřmánku

hermanek e1637068479732

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O heřmánku je na našem portálu již několik článků. Je to logické, neboť se tato bylinka vyskytuje od pradávna. Bývá využívána snad každou rodinou pro přípravu zklidňujícího čaje a je i součástí domácích lékárniček.

Dlouhodobé zkušenosti

Je to již 30 let, co se věnuji řízené střevní symbióze, kterou považuji za první krok v léčení jakékoliv nemoci, zvláště chronické nemoci.

Tehdy po revoluci jsme pokukovali do zahraničí, zvláště do Rakouska a Německa, kde jsme za velké peníze kupovali systém „Dysbiose Behandlung“, léčbu střevní dysbiózy. Heřmánek zde byl podstatnou součástí. Protože cena byla skutečně vysoká (3500 Kč, což bylo v té době hodně peněz), začali jsme vyrábět vlastní systém pro utváření symbiózy také u nás, dokonce za desetinásobně nižší cenu… A produkt se udržel až do dnešní doby.

Dnes je tento systém propracován do velkých detailů a věnují se mu mnozí výrobci. Novodobou terminologií se mluví o správném mikrobiomu. Žel, v dnešní komerční honičce je pro uživatele celkem těžké rozlišit, po kterém produktu má vlastně sáhnout.

Nicméně, onen potřebný heřmánek v recepturách skutečně nevidím. Současné systémy se totiž soustřeďují hlavně na probiotika a prebiotika.

Heřmánek jako cenný zdroj

Na heřmánku nás zajímá květ. Látky v něm obsažené zasahují do procesu zánětu a působí dezinfekčně, třeba silice, chamazulen, bisabolol, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a další.

Docela podceňován je tzv. obyčejný čaj z heřmánku, přestože je už v této podobě zdrojem např. apigeninu (viz článek o apigeninu).

Znovu k symbióze

Je mu věnována velká pozornost ve výzkumu, hledá se cesta pro boj s rakovinou. Našel jsem studie mající souvislost s rakovinou prsu a slinivky, a to ještě v kombinaci s kvercetinem a dále s EGCG u problémů tlustého střeva…

Takže nás to znovu vede k systému, jenž má za cíl utvořit a udržovat střevní symbiózu. To mne těší, že ta cesta byla správná. Systém vytvoření symbiózy měl a bude mít své místo i v budoucnosti.

Další možnosti užití

Uvedené články na našem serveru popisují další pozitivní vlastnosti heřmánku. Našel jsem potvrzující studie, jež popisují dobré účinky heřmánku

  • u poruch spánku. Nic nového, znaly to naše babičky a jejich babičky. Kombinovaly jej s meduňkou. Zajímavá je
  • kontrola hladiny cukru u cukrovky, v neposlední řadě i
  • vliv na lehké úzkostné poruchy a depresivní stavy. V pediatrii jsem našel uplatnění heřmánkového čaje
  • u malých kojenců při nadýmání, bolestech břicha; on totiž uvolňuje křeče, maminky jej znají pod názvem kamilka, často jsem jej používal jako
  • prostředek volby pro kloktání při bolestech v krku, při aftech, zánětu dásní,
  • pro dezinfekci ran a
  • k inhalaci, když jsem jej doporučoval sypat do hrnce s horkou vodou.
  • Heřmánkový čaj má být nabízen pacientovi ležícímu doma s chřipkou a kombinuje se s čajem lipovým, aby se dotyčný mohl lépe potit. Obsažené látky v heřmánku a v květu z lípy totiž podporují pocení.

Opatrnosti je třeba dbát u atopického ekzému, jedinec může reagovat alergicky.

Kde se mu daří

Vyskytuje se v teplejších oblastech podél cest a na loukách. Někdy si jej můžete splést se rmenem, ten má lůžko květu plné, kdežto pravý heřmánek má květní lůžko vyklenuté a duté. Ostatně rmen má zcela jinou vůni než heřmánek pravý.

Příznivec ´sluníčkového´ heřmánku

MUDr. P. Šácha