Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jen pyšný člověk nechce vědět, co dělá špatně

10.02.2017
Pýcha
Jsme obvykle velmi předvídatelní. Máme ve zvyku přemýšlet, mluvit a jednat stále stejným způsobem. Prožívat ve stejných situacích pořád dokola stejné emoce. Chápu, že to může znít až podezřele jednoduše, ale jedna otázka tohle všechno může změnit. Otevřít náš život novým možnostem.

V osobním rozvoji a duchovním životě existuje spousta postupů, jedna věc je však nenahraditelná. Opakovaně nebo čas od času položená otázka:

 

V čem bych se (podle tebe) mohl zlepšit? Jak bych to mohl udělat lépe?


Zároveň je toto (sebe)dotazování věcí nejvíce opomíjenou. Ne tak třeba u Steva Jobse. Ten doporučoval žádat o zpětnou vazbu lidi z různého prostředí. Mně osobně dal kdysi jeden duchovní učitel radu: „Kdybys měl dělat jen jednu věc, nechť je to každodenní večerní sebereflexe.“


Ptáme-li se druhých, může to neuvěřitelným způsobem oblažit i vztahy s našimi nejbližšími. Hal Elrod v knize Zázračné ráno rozeslal email s otázkou, v čem by se mohl zlepšit, celkem 23 lidem, z toho mu 17 odpovědělo. Nejvíce ho dostala odpověď jeho mámy: „…Měl bys častěji volat mamince! Vím, že máš moc práce, ale občas by mě potěšilo, kdyby ses ozval. Každopádně tě mám moc ráda. A brzy zase přijeď. Pusu, máma.“ (2017: 181).

 

Jde o to, že velkého množství věcí si nejsme vědomi. Nenapadne nás, že bychom měli mámě volat častěji, se svým protějškem komunikovat jiným způsobem, kolegy v práci nezahrnovat nevyžádanými radami. Nedávno jsem slyšel jednoho dobrého řečníka, který ale pokaždé když mluví, používá v určitém úseku úplně zbytečně pořád stejné fráze. V duchu jsem si říkal, jak obrovská škoda je, že sám o zpětnou vazbu nestojí nebo o ni nepožádá. Jak by jedna malá změna mohla jeho projev vylepšit z dobré úrovně na skvělou.

 

Jak si o zpětnou vazbu říci

Chceme-li se od druhých dovědět mnoho užitečného, stačí je upřímně požádat o jejich názor a pomoc a vysvětlit jim, proč to potřebujeme. Já obvykle na konci mých seminářů rozdávám malý papír a prosím účastníky, ať mi na něj napíší plusy a mínusy kurzu. Druhý člověk vám může zpětnou vazbu dát i ústně, písemná forma bývá ale mnohdy lepší. Zmiňovaný Elrod doporučuje, ať 5 – 30 lidem, kteří vás dobře znají, pošlete otázku s žádostí o posouzení vašich silných a slabých stránek emailem. Udělejte to! Jednou za život si dopřejte tento malý sebepoznávací experiment.

 

Otázky nás posunují vpřed

Když se pravidelně zamýšlíme nad uplynulým dnem a provádíme sebereflexi, umožňuje nám to nezpychnout. Soustředit se v životě na to podstatné a v případě potřeby směr své cesty korigovat. Prožít naplno každý den. Tuto metodiku najdeme například jak v křesťanské ignaciánské spiritualitě, tak u známého kyperského léčitele Daskalose, a dokonce je o jejím přínosu zmínka i v jednom z největších bestsellerů poslední doby, v mnohými haněném a mnohými milovaném Tajemství (The Secret).

 

„Kvalita odpovědí, které od života dostaneme, záleží na kvalitě otázek, které položíme,“ píši pro změnu ve své knize Sedm poselství. Správně položená otázka sobě nebo druhým může být dokonce tím úplně nejlepším, co jsme kdy udělali.

 

Hal Elrod o své zkušenosti s položením otázky na své přednosti a slabiny prostřednictvím emailu říká: „Za týden jsem díky čtení těch odpovědí dospěl k lepšímu povědomí o sobě samotném a dozrál jsem víc než za uplynulých pět let – a možná víc než za celý život.“ (2017: 182).

 

Zkusíte se zeptat druhých na své přednosti a slabiny i vy?

 

Celková nabídka knih o osobním rozvoji.

 

Použité prameny:

Hal Elrod (2017): Zázračné ráno. Pragma: Praha.


Související články:
Nemusíte být nejlepší – zbavte se zbytečného tlaku a budete mít více energie
Sedm poselství
Dokonalé načasování aneb kdy je prokrastinace užitečná
Léčivá síla vděčnosti – jak praktikovat soustavné uznávání
Jak překonat lenost a přinutit se dělat i to, co se nám nechce


10.02.2017
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS