Jehlice trnitá

cm jehlice trnita

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jehlice trnitá, latinsky Ononis spinosa, je polokeř z čeledi bobovitých, známý pod poetickým lidovým názvem babí hněv. Jejím plodem je vejčitý lusk, obsahující semena. Jehlice roste v Evropě v oblasti mírného pásu, ale můžeme na ní narazit také v severní Africe a Blízkém Východě.

Jako rostlinná droga se z této léčivé rostliny používá kořen. Kořen je dlouhý a kulovitý. Z obsažených látek lze uvést silice, flavonoidy, triterpeny či saponin ononid. V tradičním léčitelství se uvádí, že podporuje vylučování kyseliny močové. Z tohoto důvodu je užívaná jako diuretikum v případě výskytu močových (někdy se uvádí i žlučníkových kamenů) nebo prostě při zadržování vody v organismu.

Uvádí se, že nepůsobí tak výrazně, jako například list břízy, proto se vyskytuje spíše jako součást urologických směsí. Jako příklad lze uvést Urologickou čajovou směs, kde se vyskytuje i zmiňovaný list břízy.

Dále se zmiňuje jako rostlinná droga pro podporu léčby u revmatismu a dny a rovněž se uvádí, že je vhodná pro látkovou výměnu a pozitivní vliv na lymfatický systém. Rovněž herbáře uvádějí, že teplý čaj se pije na podporu odkašlávání. V léčitelství se rovněž uvádí, že z kořene lze připravit sedací koupel při hemeroidech. Zde se kořen připravuje jako odvar. Jako zajímavost lze uvést, že ve středověku nasolené výhonky sloužily jako potrava. Před spásáním dobytkem brání svými nepříjemnými trny. Rovněž se dříve odvar z květů používal k barvení vlny. Jehlici trnitou lze zaměnit za jehlici plazivou (ononis repens), která nemá trny a její lusk je kratší než kalich. Odborníci uvádějí, že záměna by ale neměla mít žádné nežádoucí následky.