Je pitný režim opravdu tak důležitý?

cm voda2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V létě má povídání o pitném režimu skvělé načasování. V horkých dnech se i nám, kdo jsme občas s dodržováním pravidelného přísunu tekutin na štíru, daří pít dostatečně. Pijete dost? Nebo málo či příliš? A kolik znamená moc? Na to zkusím odpovědět v dnešním článku.

PROČ MUSÍME PÍT

Člověk je tvor, jehož organismus je z větší části tvořen vodou, což je obecně známo. Tekutiny potřebujeme k látkové výměně,
ke správné funkci ledvin a odplavování škodlivin. Bez vody nemohou fungovat žádné důležité orgány včetně mozku. Za den ztratíme díky tělesným procesům asi 2,5 litru tekutin. Lidské tělo si sice část umí metabolickými procesy vyrobit samo – asi 500 až 900 mililitrů, ale zbytek je potřeba doplnit nápoji a stravou. S nedostatkem vody se tělo nedokáže moc dobře vyrovnat. I pouhá pětiprocentní dehydratace stačí k tomu, abychom pocítili problémy. Dojde k přehřátí, oběhovým potížím, bolesti hlavy, únavě, poklesu výkonnosti a koncentrace a tak dále. Při dlouhodobé dehydrataci pak trpí zejména ledviny, může dojít k tvorbě ledvinových či močových kaménků nebo zánětu slepého střeva.

KOLIK JE DOST

Existuje obecný vzorec výpočtu pitného režimu, který je odvozen od tělesné hmotnosti: váha v kg x 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech. Za každých 11 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru. Pokud jste tedy žena vážící 66 kg, jsme na nějakých 2,3 litrech tekutin. Odečtěme půl litru metabolické vody a vyjde nám potřeba 1,8 litru. Tolik teorie. Co se samotného pití týče, myslím, že pokud je váš denní příjem tekutin mezi 1,5 až 2,5 litry, jste v rozumném rozmezí. Důležité je samozřejmě brát ohled na individuální režim, fyzické zatížení, sportovní aktivitu, potivost, teplotu prostředí, ve kterém se pohybujete, a zdravotní stav. Do příjmu tekutin se započítávají i tekutiny přijaté ve stravě, takže její vhodné složení dokáže výsledek také dost ovlivnit. Každý by si měl nalézt své optimální množství tekutin, které za den přijme, a to průběžně dodržovat. Nejlepším ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je barva moči. Pokud je světle žlutá, bez zápachu a pokud chodíte močit 5–7x denně, je vše v pořádku.

KDY BYCHOM MĚLI PÍT URČITĚ

Nejdůležitější je napít se hned po ránu, a doplnit tak tekutiny, které jsme vypotili v noci. Mnozí na to zapomínáme a šoupneme do sebe hned ranní kávu, která deficit tekutin ještě prohloubí. Napijte se vždy, pokud máte pocit žízně a po fyzické aktivitě. Tam je dobré doplnit i minerály dobře zvolenou minerálkou. Existují skupiny lidí, u kterých je dobré pitný režim sledovat bedlivěji. Jde o malé děti, kojící matky, nemocné a starší jedince. U některých může chybět pocit žízně.

NADMĚRNÉ PITÍ A AQUAHOLISMUS

Pojem aquaholismus je vcelku nový. Jde o závislost na pití vody. Pokud si s sebou všude nosíte velkou láhev s vodou a bez ní nedáte ani ránu, průběžně neustále popíjíte, máte problém. A to nejen psychický! Někteří mladí lidé mi dnes připadají s láhví vody v ruce jako děti s dudlíkem. Pitím každých 10–15 minut se uklidňují, zdůvodňují si jej tím, že je to zdravé, dobré pro pleť a podobně. Ale vypít více než 4 litry tekutin denně může být nebezpečné. Pokud máte zdravé ledviny, asi to zvládnou. Ale dlouhodobě může vést nadměrné pití (stejně jako nedostatečné) k selhání ledvin a dalších orgánů. Nejhorší je pro tělo nárazové pití. Pokud byste vypili během půlhodiny 10 litrů vody, ledviny nestačí odfiltrovat nadbytečnou vodu z krve, a tím dojde ke vzniku hypotonického prostředí. Největší riziko to představuje pro mozkové buňky, které zvětší svůj objem, dojde k otoku mozku, omezení průtoku krve, utlačení mozkového kmene a následně k řetězovému poškození nervové soustavy, jež může vést až ke kómatu či smrti.

CO PÍT V LÉTĚ?

Ideální je samozřejmě čistá voda. Dále různé čaje, v omezeném množství minerálky či ředěné ovocné či zeleninové šťávy (ideálně ty čerstvé a 100%). Pokud nepatříme mezi vrcholové či intenzivně trénující sportovce, nepotřebujeme určitě žádné speciální nápoje, jako jsou iontové nebo proteinové. V létě a horku jsou kromě vody výborné nápoje s nakyslou nebo nahořklou chutí. Pokud si chceme dopřát občas i alkohol, vždy s rozumem, ideální je suché víno, nejlépe jako střik, případně pivo. Ne nadarmo se říká, že je to ideální ionťák. Po sportovním výkonu dodá potřebné minerály, ale lepší je samozřejmě to nealkoholické. O tom, že bychom se měli vyhýbat nápojům slazeným, energetickým, se spoustou éček asi není potřeba mluvit. Pamatujte, že mléko se řadí spíše k potravinám, naopak polévka je výborný zdroj tekutin.

MŮJ POHLED

Přiznávám bez mučení, že někdy pitný režim dodržuji dosti chabě. V létě mi to jde lépe, v chladnějším počasí hůře. Řeším to tím, že mám na očích krásnou karafu s vodou, abych měla přehled, kolik jsem toho průběžně už vypila. Navíc jsem milovník kávy a musím počítat s tím, že odvodňuje. Miluji různé zajímavé nápoje a ráda zkouším nové kombinace, které přináším i vám v několika receptech.

NÁPOJ S RAKYTNÍKEM

  • ½ zralého manga nebo 1 broskev či nektarinka
  • 1 čajová lžička rakytníkového prášku
  • 5–7 kapek rakytníkového oleje
  • 3 dcl vody

Ovoce oloupeme a nakrájíme, vložíme do mixéru společně s práškem, olejem a vodou. Rozmixujeme. A máme super ranní vzpruhu nebo kvalitní osvěžení kdykoli během dne.

ZELENÉ SMOOTHIE

  • ½ zralého avokáda
  • 1 zralý banán
  • 1 čajová lžička prášku zeleného čaje Matcha
  • 2 dcl rostlinného nebo kravského mléka (pokud preferujete sladší chuť) nebo jogurtu (pokud máte rádi
    kyselejší chuť)
  • voda k naředění nápoje (dle vaší volby)

Avokádo rozkrojíme a dužinu z poloviny plodu vložíme do mixéru nebo smoothie-makeru. Stejně tak oloupaný banán, čaj matcha a mléko nebo jogurt. Rozmixujeme. Pokud chceme nápoj řidší, přilijeme vodu a znovu promixujeme. Skvělé namísto snídaně!

RŮŽOVÉ VÍNO S GREPEM

  • 1 růžový grep
  • 2 dcl suchého růžového vína
  • 2 dcl vody
  • 2 dcl ledu (nebo více, dle chuti)

Grep oloupeme a dužinu co nejvíce zbavíme slupek. Ve výkonném mixéru rozmixujeme grepovou dužinu s ledem, přidáme víno a vodu a znovu promixujeme. Nalijeme do džbánu a osvěžující a lehce hořký nápoj popíjíme s přáteli u večerního posezení.