Je nejvyšší čas “vygruntovat” svá přetížená játra

cm jatra2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte rádi svá játra? Asi moc ne, pokud chodíte pozdě spát, když dlouho do noci koukáte na televizi, pozdě večeříte, “luxujete ledničku”, ládujete se brambůrkami, buráky, alkoholem, bůčky, knedlíky, omáčkami, sladkými šťávami, bílým chlebem, hromadami kynutého pečiva a různým mrtvým instantním jídlem. Určitě nemilujete svá játra, když užíváte po hrstech prášky proti bolesti hlavy, zad, při menses, na špatné trávení a na vysoký tlak…, pak taky antibiotika na úplně všechno a hromady hormonů na slabý menses, silný menses, neplodnost, proti vráskám a stáří a proti klimakteriu…

Když k tomu všemu ještě připočtete toxiny ze zdevastovaného životního prostředí a sem tam nějakou tu geopatogenní zónu, pořád ještě budete tvrdit, že máte svá játra rádi? Můžete to všechno ovšem napravit. Játra mají obrovskou regenerační schopnost a jejich cílenou detoxikací se mnoho problémů, mnohdy velmi závažných, dá odstranit. Když toxiny mikrobiální (virové infekce), chemické i jiné nejsou likvidovány, dochází v játrech k zánětům. Ty se stávají chronickými, zhoršuje se funkce jaterní buňky, což přináší poruchy různých metabolických procesů, včetně tukového.

Rovněž autoimunitní porucha vyvolává chronický zánět jater. Při poruše metabolismu tuků je část jaterní tkáně jimi nahrazena a vzniká steatóza (ztukovění jater). Při poruše složení žluči, kterou vylučují jaterní buňky, může docházet k vysrážení solí a ke vzniku žlučových kamenů. Žlučové kanálky se ucpávají nejen těmito konkrementy ale i žlučí, žlučovými kyselinami a cholesterolem, a vznikají tak rovněž infekční ložiska. To pak sehraje svou roli při vzniku cévní sklerózy, tedy ukládání cholesterolu a dalších látek na stěnách cév, čímž dochází k toxickému zatížení srdce a osrdečníku. Zátěž toxiny negativně ovlivňuje odolnost vůči stresu a poškozuje protizánětlivou ochrannou funkci nadledvin, objevují se různé bolesti neurčitého charakteru – nervů, šlach, kloubů. Obdobná porucha může vést k poškození ženského hormonálního cyklu (nepravidelná či vymizelá menstruace), skryté problémy v klimakteriu, onemocnění dělohy nebo prsních žláz u mužů i žen. U mužů se bude toxické zatížení kůry nadledvin směrem od jater projevovat jako porucha potence ve smyslu erekce i libida.

Dalším důležitým místem je papila duodeni, kudy se vlévá žluč do dvanácterníku a trávicí fermenty ze slinivky břišní. Infekční ložiska zde způsobují bolesti, křeče a poruchy trávicího systému. Tento problém zasahuje dál do tlustého střeva a vznikají úporné zácpy nebo průjmy. Infekční ložiska v játrech mají vliv na stav očí (šeroslepost, světloplachost, šedý a zelený zákal) a na degeneraci kyčelních kloubů. Spolu s poruchami žlučníku stojí za bederními ústřely, lupénkou, tenisovým loktem, problémy se zuby špičáky, za návaly vzteku a zloby, za agresivitou, za neplodnostmi, celiakiemi. Jaterní problémy mohou vznikat po dlouhodobé stresové zátěži, kdy to nejdřív “odskáče” žlučník a svou roli může sehrát také zátěž z prenatálního stadia, kdy matka před těhotenstvím nebo během něj prodělala žloutenku či mononukleózu (obojí je infekční zánět jater).

Neklamným důkazem vašich přetížených jater je noční nespavost od 23. do 3. hodiny (doba nejvyšší aktivity žlučníku a jater) a zvyšující se únava, třeba už ráno po probuzení. Mohou se objevovat i trvale zvýšené teploty kolem 37 st. v podvečerních hodinách. Proti problémům s játry a se žlučníkem doporučuje alternativní medicína bylinné čaje s hořčinami, jaterní diety a půsty a samozřejmě skvělé potravní doplňky, také ovšem reflexní diagnostiku a terapii.