Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Je nás v bytě mnoho!

17.01.2013
Je nás v bytě mnoho!
Zatímco mnoho rodičů ve střední dospělosti se potýká se syndromem prázdného hnízda, kdy jejich děti odcházejí za prací, za studiem nebo zakládají nové rodiny, jiní mají zcela opačný problém. Žijí pod jednou střechou se svými stárnoucími rodiči, spolu se svými dětmi – a pečují o obě tyto generace. Syndrom přeplněného hnízda – výstižné označení!

Pro takovéto lidi je pak mnohdy těžké zvládat péči o stárnoucí rodiče a zároveň i děti, což vytváří nesmírný tlak a zátěž, připočteme-li k tomu ještě pracovní stres, plný úvazek v zaměstnání a každodenní povinnosti. Když se pod jednou střechou potkají tři generace, ocitá se ta střední v situaci podobné místu mezi dvěma mlýnskými kameny. Takovéto tzv. „sendvičové generace“ pak zažívají mnohem více stresu a zátěže, protože obě krajní generace potřebují lásku, pozornost a obě potřebují rodičovskou péči, pečují o mladší i o starší generaci.

 

Jiným typem přecpaného hnízda je situace, kdy mladí lidé nemají možnosti, aby opustili rodičovský dům, a není raritou, že dvacátníci, třicátníci (či někdy dokonce čtyřicátníci) žijí pod jednou střechou se svými rodiči buď z důvodu, že z rodičovského hnízda vůbec nevyletěli (např. z nedostatku financí na koupě vlastního bydlení), nebo se z různých důvodů museli k rodičům opět vrátit bydlet po určitém času, co již bydleli odděleně. I tento jev má úsměvný název – tzv. bumerangová generace.

 

Mnoho multigeneračních rodin žije tímto způsobem ne proto, že by sami chtěli, ale proto, že není jiná možnost. Nejčastější příčinou jsou právě finanční situace a hledání vhodného a dostupného bydlení, kdy mnoho mladých lidí zůstává raději žit s rodiči, protože je to levnější a finance si odkládá (na koupu bytu nebo na studium).

 

Jak přežít soužití v přecpaném hnízdě?

V případě, že pečujete o obě generace, tu mladší i tu starší, dohromady, pamatujte, že nelze pečovat o druhé, když jste unaveni, vyčerpáni, podrážděni. Při všech povinnostech nezapomínejte pečovat taky o sebe – dopřejte si, resp. neodříkejte si čas pro sebe, svoje záliby a koníčky a věnujte jim alespoň určitou časovou dotaci. Neodmítejte a vyhledávejte pomoc všude tam, kde je to možné, ať už v podobě hlídání nebo venčení pejska, se kterým ráda zaběhne sousedka či dobrá kamarádka, nebo drobné domácí práce, které můžou zvládnout starší děti. V hraničních situacích se vyplácí taky profesionální pomoc – hospodyňky, paní na hlídání, nebo psychologa – který vám sice děti nepohlídá a neuklidí domácnost, ale v mnohém může pomoci najít právě ty účinné páky a rozplést nitky, které pomůžou vymotat se z chaosu a vyčerpání (nácvik asertivity, time-management, relaxace, komunikační dovednosti, nácvik účelného řešení konfliktů – což v situacích přeplněného hnízda je víc než užitečné).

 

Nastavte si pravidla! Čím víc každý člen domácnosti ví a je si vědom svých povinností ohledně domácnosti a rodinného fungování, tím lepší spolupráce. Klidně si jednotlivé úkoly, které je ohledně domácnosti potřeba dělat, sepište, přiřaďte k nim jména členů domácnosti. Takovouto úmluvu můžete klidně i podepsat. Seznam pravidelně přehodnocujte, na „domácích poradách“ se můžete domluvit na jejich obměně, doplnění či jiných pravidlech.

 

Když s vámi bydlí již dospělé děti, stanovte jim určitý nájem. Nemusí být nikterak vysoký. Zejména pro mladé absolventy, nebo nezaměstnané mladé lidi, brigádníky není lehké platit plný nájem. Je však dobré, aby se u nich vytvářel návyk dodržování finančních povinností – výplatní termín, umět si daný obnos udržet a neutratit jej, aby pak byli schopni nájem zaplatit. Když nemůžou přispět ani nízkou sumou, dejte jim nějakou práci kolem domácnosti, běžné činnosti, úklid, vaření večeře, nakupování apod., což je taky dobrým prostředkem získávání návyků vedení domácnosti.

 

Bydlení v přeplněném hnízdě není nic snadného. Neznamená to, že lidé, žijící pod stejnou střechou, by si automaticky měli vjíždět do vlasů, naopak, předpokládá se rodinné pouto a láska. Jde však o běh na dlouhé tratě, nezapomínejte, že jde spíše o maratón, než sprint. Proto, abychom mohli tuhle dlouhou „trať“ zvládnout, je potřeba si rozložit síly, šetřit se, dopřát sobě potřebný oddych tak, dopřát péči sobě, abychom jí pak mohli rozdávat dál.

 

A pravidla domácnosti nám k tomu jen a jen pomůžou.


Související články:
Deset pravidel pro "úžasné rodiče"
Zdraví rodiče - zdravé děti
Prarodiče - jejich význam a důležitost


17.01.2013
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS