Jde to také jinak

cm muz zena palce nahoru

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Imunitní systém je schopen nás chránit před patogeny. Nejen to. Jeho podstatným úkolem je i řízení přesných zánětlivých reakcí, pomáhajících tělu uzdravit tkáň, která utrpěla újmu. V tomto článku bych chtěl upozornit na důležitost posilovat imunitní systém místo spoléhání se na léky s protibakteriálním, protizánětlivým účinkem apod., při nichž boj se škodlivou bakterií nevyhrává sám imunitní systém, jak je záhodno, ale za něj to řešilo ANTIBIOTIKUM. V takovém případě se imunita pro budoucnost neposílila, nýbrž oslabila. A pokud se použití antibiotik několikrát zopakuje, budou tím připraveny podmínky pro vznik nemoci chronické.

Chtěl bych zde uvést několik způsobů, při nichž můžeme ovlivnit imunitní systém za pomoci přírodních prostředků. Ty jsou schopny imunitu posilovat v případě její slabé funkce, ale také ji v případě přehnané reakce usměrňovat. Záměrem je podpořit imunitní systém tak, aby byl silný a účinný, a eliminovat přitom negativní vedlejší účinky léčiv.

Slabý imunitní systém

Je jasné, že pokud imunitní systém nereaguje efektivně, dostaví se problémy. Např. když dostanete chřipku, máte horečku, následně i zimnici, půjdete asi přirozeně do postele a v klidu se budete léčit. Existují však i méně nápadné příznaky slabé imunity, např. se cítíte unavení, registrujete některý projev alergie či máte problémy s krevním cukrem, vaše mysl může jevit známky zatemněnosti, může bolet hlava, začnete být citliví na různé podněty, zaznamenáte určité zažívací potíže apod. – a říkáme jim příznaky nespecifické.

Není-li imunitní systém v rovnováze, může dojít i k opačnému stavu, jeho vysoké aktivitě, která však útočí na nepravého viníka – na vlastní tkáně těla, místo na patogenní činitele. Tím se rozvíjí chronický zánět a ničení vlastních tkání. Popsané projevy klasicky označujeme názvem nemoci autoimunitní a jsou v důsledku sebedestruktivní.

Faktory

Je nutno nyní jmenovat některé faktory, které tyto stavy zhoršují:

  • Příliš mnoho cukrů a sacharidů

Pro správnou funkci potřebují buňky imunity (bílé krvinky) vitamin C. To je dobře známo. Avšak vitamin C je strukturálně velmi podobný cukru, a proto s ním musí mnohdy soutěžit o vstup do buněk na příslušném receptoru (Glut-1). Glukóza přitom často dostává přednost před vitaminem C, tudíž de facto brání imunitní funkci…

  • Nespavost a špatná kvalita spánku

Zhoršený spánek má také souvislost se špatnou funkcí imunitního systému. Pokud nebude zajištěn pravidelný a klidný spánek, pokud nebudou odstraněny rušivé vlivy, pokud ponocujete, máte často noční služby, logicky se objeví následky – začnete trpět na zánětlivé procesy, na poruchy metabolizmu apod. Žijete-li ve stálých stresech, a navíc bez kvalitního spánku, zvyšujete si i stresovou reakci svého nervového systému. Jestliže se tzv. zvýšená stresová odezva a zvýšení hladiny kortizolu dlouhodobě opakují, potlačují také funkci imunitního systému.

  • Chronická dehydratace a pití nefiltrované vody
    Vodovodní systém může spolu s vodou přivádět i množství toxických prvků. Chlor, fluorid, těžké kovy atd. zvyšují toxické zatížení těla. Kdo má přístup k dobré přírodní vodě anebo kdo zainvestuje do filtračního systému, pomůže imunitnímu systému. Čistá voda a minerály jsou to, co vaše tělo potřebuje k správnému vedení elektrických signálů. To je potřebné, je totiž známo, že mozek a tělo komunikují, a tak regulují funkce všech buněk. „Toxická voda“ může tento proces potlačit a v podstatě negativně ovlivnit každý proces v těle.
  • Dlouhodobý pobyt v domácím prostředí, bez pohybu, vsedě, bez přírody a bez slunce

Jak technologie postupuje, lidé mají tendenci trávit více času uvnitř domů, schováni od slunce. Sluneční světlo je však naprosto nezbytné pro správnou funkci imunitního systému.  Když jste přes den na slunci, zajišťujete si dobrý spánek v noci. Navíc je sluneční svit zužitkováván v našem těle při produkci vitaminu D, který má také výhodu imunitní modulace. Mírní zánětlivé stavy i autoimunitní procesy, optimalizuje mozkovou činnost a dokáže snížit růst rakovinných buněk. Obecně vylepší imunitní odpověď, zmenší riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, je pomocníkem v boji s civilizačními nemocemi.

Živiny, jež také posilují imunitní systém

Potlačí patogeny, uvedou pod kontrolu záněty v těle a přehnané autoimunitní reakce.

  • Vitamin D3

je spíš typu hormonu než vitaminu a komunikuje s buňkami pro vyvolání jistých biologických úkonů. Jestliže lidé trpí nedostatkem pobytu na slunci a mají chybný stravovací režim, chybí jim potom i vitamin D. Tato skutečnost vyšla najevo prostřednictvím novodobé vyšetřovací techniky.

Zinek

  • Zinek

stabilizuje nadměrné nebo nedostatečné reakce imunitního systému. V těle je zpracováván lidským cytokininovým interferonem alfa – bílkovinou, jež hraje roli při množení virů. Zinek je podstatným pomocníkem pro imunitní systém.

  • Vitamin C

si lidský organizmus neumí vyrobit, a tak jej musí přijímat zvenčí – z potravy a z potravních doplňků. Bílé krvinky potřebují spoluúčast vitaminu C, aby úspěšně ubránily vnitřní tělesné prostředí vůči nežádoucím vetřelcům. Vitamin C se podílí také na řízení zánětlivých reakcí, když je tělesná tkáň poškozena. A v neposlední řadě působí vitamin C jakožto antihistaminikum a pomáhá řídit zánětlivé reakce během nachlazení, chřipky apod. Podrobněji se o užitečnosti vitaminu C zmiňují další články tohoto serveru.

  • Beta glukan

patří k předním imunitním modulátorům. Pomáhá vázat bílé krvinky a pracuje na koordinaci imunitního systému. Je obsažen v ovsu, některých řasách, v kvasinkách a v houbách. Beta-glukany (jmenujme hlavně 1,3-D beta glukan, hojně studovaný) aktivují naše T- a NK-buňky, interleukin 1 a 2 (cytokininy) a makrofágy. Výzkumy prokázaly schopnost
beta-glukanů inhibovat růst rakoviny a chránit naše vnitřní prostředí před patogeny.

  • Omega 3 mastné kyseliny

Červené maso, vejce a mléčné výrobky obsahují převahu omega-6 mastných kyselin a startují v těle nadprodukci kyseliny arachidonové. V reakci na její vysokou hladinu začne tělo produkovat enzym arachidonat 5-lipoxygenasu, a ten přemění kyselinu arachidonovou na prozánětlivou látku leukotrien B4. Pokud zmenšíme objem uvedených složek stravy a budeme z potravy přijímat rybí olej s omega 3 nenasycenými kyselinami, nahradí se kyselina arachidonová a v prvé řadě se bude tvořit  leukotrien B5 s výrazně slabší aktivitou pro záněty.

  • Glutathion

vyvíjí silnou antioxidační činnost a sám reguluje i jiné antioxidanty (vitamin C). Také řídí záněty a velmi úspěšně odstraňuje toxiny z těla ven, aby nepotlačovaly náš vlastní imunitní systém. Povzbuzuje T-buňky, které jsou podstatné pro boj proti bakteriím, virům, parazitům a různým škodlivým činitelům. Pokud víme, že se produkce glutathionu snižuje s postupujícím věkem, rádi využijeme způsoby pro zvýšení jeho množství v organizmu. Potraviny obsahující glycin, kyselinu glutamovou a cystein tvorbě glutathionu významně pomohou: syrovátková bílkovina a vejce, dále i cibule, kurkuma, avokádo, špenát, chřest.

Kurkuma

  • Kurkuma

obsahuje tzv. kurkumin. Ten je silně protizánětlivý, nápomocný imunitě s jejími proti-látkovými odpověďmi vůči infekcím, přínosný pro prevenci alergie, artritidy, astmatu, rakoviny.

  • Probiotika

Probiotika jsem mohl uvést hned na počátku, když se jimi ˇbavímˇ přes 30 let a prosazuji tzv.

  • systém SYMBI.

Dnes je již všeobecně známo, že je střevo podstatnou částí našeho imunitního systému. Rovnovážné osídlení střeva bakteriemi pomáhá bránit vniknutí škodlivých patogenů do krevního řečiště trávicího traktu. Tzv. střevní dysbióza (nevýhodný poměr prospěšných bakterií vůči těm škodlivým) nahrává chronickému zánětu, a jeho prostřednictvím i autoimunitním chorobám… Jedna cesta, jak zajistit výhodnější mikrobiální osídlení střeva, které bude obsahovat ty ochranné druhy bakterií, spočívá v jejich doplnění pomocí probiotik. O klinicky studovaných kmenech bakterií lactobacillus acidophilus a bifidobacterium bifidus jsou zjištěny podstatné přínosy pro zdraví.

  • Prebiotika

patří k probiotikům, protože jejich existenci podporují. Jsou to řasy spirulina a chlorella.

Spirulina

  • Spirulina

Vysoce životaschopná modrozelená řasa spirulina, přizpůsobivá životnímu prostředí a v biologii základní. Kromě celé řady vitaminů a minerálů jsou tu i silné pigmentové sloučeniny; právě ony jsou extra silnými antioxidanty. Mimo obsah živin a antioxidantů je spirulina užitečnou pomocnicí v udržování zdravé rovnováhy mezi střevními obyvateli.

  • Chlorella

je zelená řasa se stejně významným výživovým profilem, bohatá na chlorofyl s jeho detoxikační schopností. Vzhledem k omezenému pobytu lidí na slunci pomáhá chlorofyl lidskému tělu v procesu absorbování prospěšných světelných vln slunce a jejich transformace v energii.  Chlorella patří k nejkoncentrovanějším zdrojům chlorofylu, je navíc modulátorem imunity, její složky pomáhají řídit chronické zánětlivé a alergické reakce našeho imunitního systému.

Imunitní systém denně zápasí s cizími patogeny, aby nás udržoval ve zdraví. Pokud je však oslaben chronickými záněty, nemusí být schopen včas zabránit infekcím, nebo dokonce sebedestruktivním autoimunitním chorobám a rakovině. Věnujme proto ve vlastním zájmu preventivnímu postoji včasnou pozornost.