Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jaro přivítejte netradičními sporty

11.05.2014
Břišní tanečnice
Máte po dni plném stresu hlavu jako pátrací balon, jste unavení a nemáte na nic náladu? Můžete se sice vymlouvat na jarní únavu, ale příčinu nejspíše naleznete v nedostatku pohybu. Tělo se po zimě potřebuje zbavit nahromaděných škodlivin.

Zima pomalu končí, a je tedy načase oprášit sportovní věci, dojít do sklepa pro in-line brusle a udělat jarní revizi v cyklo-výbavě. Pravidelným sportováním nastartujete organismus a ten se začne přirozeně detoxikovat. Skočte se protáhnout do fitka nebo běžte z práce domů pěšky. I třicetiminutová procházka udělá divy a pročistí vám myšlenky. Jaké sporty jsou vhodné pro nastartování fyzičky a co nového se letos objeví ve fitness centrech. Jak zvolit správný sport, aby nás nepřestal bavit po dvou návštěvách tělocvičny? A jak sportovat, abychom se nabily energií a dosáhly požadovaného výsledku – ať už to je hubnutí nebo jen posílení kondice?

 

Bez pohybu lepší postavy nedosáhneme

Bohužel je mnohokrát potvrzená pravda, že pokud chcete snížit váhu, bez sportu se prostě neobejdete. Ať si vyberete jakýkoli sport, měla by vás tělesná aktivita bavit a měla byste chodit cvičit ráda, hubnutí i posilování pak půjde o mnoho snadněji. Nejde o to stát se profesionálním sportovcem, ale zpevnit postavu. Při správném cvičení zhubnete a zároveň podpoříte nárůst svalů, zvýšíte kondici. O dobré náladě, díky vyplavování endorfinů do těla, ani nemluvě. Pokud ale děláte cviky špatně a bez porady s odborníkem, můžete si kromě zbytečné námahy přivodit poměrně nepříjemné zranění. Pro nastartování fyzičky je jaro jako stvořené. V březnu, kdy ještě nejsou teploty tak příjemné, můžete začít sportovat ve fitness centru, nebo navštěvovat sportovní kurzy. A až teploty stoupnou a země se rozehřeje, vyrazte už „rozcvičená“ sportovat do přírody.

 

Ve fitness centru si nechte poradit od trenéra

Pokud s posilováním ve fitness začínáte, je vhodné si aspoň pro pár prvních návštěv najít někoho, kdo vám vysvětlí zásady správného tréninku a poradí vám nejvhodnější cviky. Můžete si najmout trenéra, fyzioterapeuta, nebo požádat zkušenějšího kamaráda. Zpočátku si dávejte menší zátěž a cvičte méně sérií, teprve po čase organismus zatěžujte pozvolným zvyšováním zátěže i četností opakování. Ideální je pro začátek zvedat zátěž, kterou bez obtíží zvládnete, a opakovat cvik 10x až 15x. Po každé sérii si na pár minut odpočiňte a procvičovanou část těla protáhněte. Zátěž přidávejte pomalu a opatrně, svaly musí být na těžší váhy dostatečně zahřáté a rozcvičené. Když budete provádět cviky správně, výsledek bude o to rychlejší a dokonalejší. Také minimalizujete případná zranění a přetažení organismu. Jestli vám dělá nějaký cvik problémy, uberte váhu nebo snižte počet opakování. Naprostou chybou snad všech začátečníků je špatné dýchání. Člověk má snahu zadržovat při cvičení dech, a zbytečně tak trápí bránici i plíce. Obecně platí, že při zvedání závaží vydechujte a při spouštění dolů se nadechujte.

 

Důležité je svaly nejdříve rozehřát

Svaly se potřebují nějaký ten čas regenerovat. Vyhněte se proto cvičení stejných svalových skupin dva tréninky za sebou. Můžete procvičovat buďto celé tělo rovnoměrně, nebo si jednotlivé cvičební partie rozdělit od více dnů – v pondělí ramena a ruce, ve středu nohy a záda, atd. Rozhodně před cvičením nezapomínejte na strečink – tedy rozehřátí svalů a organismu. Nejen že rychleji nastartujete spalování, ale nepřipravené svaly jsou i náchylnější ke zraněním. Nemusíte se zničit ještě před zalehnutím pod činku, ale alespoň deset minut protahování, rotopedu nebo cviků vám rozhodně pomůže.

 

Jestli vás nebaví tělocvična, kde si mezi svalovci a vysportovanými slečnami připadáte nesvá, můžete zkusit buďto posilovnu čistě pro dámy, nebo si najděte jiný sport. A jak si vybrat ten správný? Pokud jste od přírody akční a potřebujete se někde vybít a odreagovat, volte sporty dynamické a více „chlapské“. Na jiné myšlenky rozhodně přijdete na hodinách kickboxu, spinningu nebo squashe. Pokud chcete cvičit v ženském kolektivu, ale chcete se pořádně protáhnout a prohýbat, zvolte aerobik nebo zábavnější zumbu, můžete vyzkoušet i aqua aerobic, nebo prostě normální kurzy tance. Pro povahy, které nesnesou, aby na ně někdo hulákal povely, a chtějí se spíše pozvolna protahovat a relaxovat, je rozhodně vhodné navštívit lekce jógy, odvážnější bikram jógy nebo pilates.

 

Spinning

Je již několik let stálicí mezi sporty. Při vyšších rychlostech se spalují cukry, čímž se zlepšuje vaše kondice. Pokud ale chcete pár kilo shodit, domluvte se s trenérem, který vám cvičební tempo upraví. Měla byste cvičit v nižším tempu, ale po delší dobu. Přebytečné tuky se začnou spalovat asi po půlhodině cvičení.

 

Squash

Je náročný na klouby, které se namáhají při rychlých startech po míčku a prudkém brzdění. Sportem rozhodně posílíte kondici, prodýcháte organismus a protáhnete se. Squash ale není příliš vhodný pro starší a pokročilé nebo pro obézní lidi. Ti by si běhání v prosklené krabici příliš neužili. Před hodinou squashe by se rozhodně nemělo zapomenout na poctivý strečink před sportováním, který svaly připraví na námahu.

 

Pilates

Při tomto cvičení nebudete oslnivě hubnout, ale už po pár hodinách pilatů se budete cítit protažená a zpevněná. Tento sport je vhodný pro lidi v každém věku i různé tělesné hmotnosti. Musí se ale chodit pravidelně, aby se svaly zregenerovaly a nastartovaly. Při pilates je důležité správné dýchání, cviky se dělají pomalu, silově a důkladně, tím se procvičí opravdu všechny zapomenuté svaly celého těla. Po několika hodinách pilates mi můj otec nadšeně ukazoval, jak dosáhne rukama na zem i s napnutými koleny a přestala ho bolet záda.

 

Zumba

Na tento sport se dělají ve fitness centrech dlouhé pořadníky. Dostat se na dobrou hodinu zumby vyžaduje skoro stejné úsilí jako se probojovat do VIP klubu v hotelu Hilton. Tento sport spojuje prvky aerobiku s latinskoamerickými tanci, ale je o dost zábavnější. Nejdřív jsem si myslela, že si příjemně zahopsám na latinskou hudbu, ale po půlhodině jsem byla splavená, udýchaná a úplně mrtvá. Druhý den jsem nezvedla ani tužku ze stolu, ale příjemně mě to nabilo a při pravidelném cvičení si na námahu rychle zvyknete. Nedoporučuje se ale lidem s chabou kondicí a nadváhou, protože je náročná na klouby i na dýchání.

 

Aerobik a aqua aerobik

Aerobik je už od devadesátých let v kurzu všech posiloven. S dobrým lektorem byste měly hubnout poměrně snadno a rychle. Pokud vás trápí výrazná nadváha, je lepší zvolit cvičení ve vodě – aqua aerobik nebo také aqua fitness, které jsou šetrnější ke kloubům.

 

Nordic walking

Skvělý sport pro všechny věkové i váhové kategorie. Svižná chůze s hůlkami, která připomíná pohyb na běžkách, zlepšuje kondici a zapojuje až 90 % svalů v těle. Navíc je ve spalování energie o skoro 50 % efektivnější než běžná chůze. Další výhodou je, že tento pohyb není tak náročný na kolena a ostatní klouby, prohloubí dýchání a podpoří kondici. Ano, tento sport opravdu prokazatelně zlepšuje fyzičku a není jen pro postarší seniory, kteří s nordickými hůlkami běhají po horách jako mladíci.

 

Celková nabídka sportovní výživy.


Související články:
Pohyb - elixír mládí
Motivace lidí k pohybovým aktivitám
Tělo potřebuje být v pohybu
„Kdo pravidelně běhá, tomu se výrazně sníží klidová tepová frekvence,“ říká maratónský běžec Petr Gogolín – 1. část tipů pro zdravé běhání
ChiRunning: Revoluce v běhání
Co o sobě ještě nevíš aneb Aktivní mateřská
Jaký sport zvolit, pokud chceme zhubnout?


11.05.2014
zdroj: www.bety.cz
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS