Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jarní léčivé rostliny

19.04.2017
Jaro

Jaro je pro mnohé symbolem obnovy sil a znovuzrození mnoha nadějí. Právě léčivé rostliny jsou z přírodních látek ideálním představitelem očisty našeho těla od řady škodlivých látek. Jaké léčivé rostliny jsou vhodné pro jarní období? V tomto článku bych se rád zmínil o několika z nich.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

V první řadě je dobré jmenovat velmi oblíbenou kopřivu dvoudomou (Urtica dioica). Jako rostlinná droga se z kopřivy sbírá list (Folia urticae) nebo nať (Herba urticae), někdy i oddenek (Radix urticae) či květ (Flos urticae). Obsahuje velké množství důležitých látek - chlorofyl, hořčík, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminy, acetylcholin, histamin, serotonin, sacharidy (arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu a další), vitamíny (riboflavin - vitamín B2, kyselinu pantotenovou - vitamín B6, vitamín C), aminokyseliny, glukoniny (snižující hladinu krevního cukru), třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, křemičitou a další látky.

 

Z výše uvedeného výčtu je vidět, že právě díky nim má kopřiva postavení léčivé rostliny, která hraje významnou roli v různých bylinných směsích, označované v přírodní medicíně jako očisťující nebo detoxikační. Například třísloviny pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů. Mají i protibakteriální a protivirový účinek. Další obsažené látky, fytoncidy, brání růstu mikroorganismů (rostlinné antibiotikum). Vitamín C posiluje imunitu a je to také antioxidant, takže pomáhá chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

Smetanka lékařská

Smetanka lékařská

Další léčivou rostlinou, kterou můžeme označit jako “jarní” je pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Jako rostlinná droga se používá kořen a listy (Radix nebo Folium taraxaci). Z hlediska obsahu účinných látek je zajímavý její kořen obsahující hořčiny, třísloviny, inulin, triterpeny, steroly, aminokyseliny, kaučuk, fytoncidy, minerální látky (hlavně měď, draslík a mangan) a další. V mladých listech je možné nalézt značné množství vitaminu C a kyseliny křemičité. V květech jsou obsaženy flavonoidy, karotenoidy, silice.

 

O fytoncidech a tříslovinách jsem se již zmínil u kopřivy. Hořčiny napomáhají trávení a zlepšují chuť k jídlu. Inulin jako silné bifidogenní prebiotikum působí v zažívacím traktu ke zlepšení zažívací mikroflóry, ochraně proti zažívacím infekcím nebo přispívá ke snížení hladiny cholesterolu. Karotenoidy nebo flavonoidy patří stejně jako vitamín C k antioxidantům. V lidovém léčitelství se dále používá mimo jiné při jaterních potížích, revmatismu, při chronické únavě či proti degradaci kostí a chrupavek.

Medvědí česnek

Medvědí česnek

Velkou oblibu v současnosti zažívá, z dříve méně známých léčivých rostlin, medvědí česnek (Allium ursinum). I on je užitečný na jaře k posílení organismu, protože reguluje činnost žaludku, podporuje trávení, urychluje hojení ran a vředů, uklidňuje křeče hladkého svalstva, působí preventivně proti střevním parazitům. Pomáhá při snižování krevního tlaku a snížení vyšší hladiny cholesterolu. Z obsažených látek bych zmínil silice, vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky.

 

Silice (éterické neboli esenciální oleje, olea aetherea) jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky nebo směsi látek, často jsou vonné a mají palčivou chuť. Mají význam jako antiseptikum, uvolňují křeče hladkého svalstva, zmírňují nadýmání, podporují chuť k jídlu nebo zlepšují vykašlávání.

Podběl lékařský

Podběl

Jako poslední z látek bych zmínil podběl lékařský (Tussilago farfara). I tato známá léčivá rostlina obsahuje velkou řadu užitečných přírodních látek, z nichž některé byly obsaženy i v ostatních rostlinách popsaných v tomto článku. Jako rostlinná droga se používají květy a listy.

 

Květy obsahují flavonoidy, žlutá barviva xanthofyly, dále sliz, glykosidové hořčiny, třísloviny a malé množství silice. V listech je obsažen především sliz, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, cholin, cukry a polysacharid inulin. Právě obsažené slizy pomáhají zkapalňovat hleny a tím napomáhají lepšímu vykašlávání při vlhkém produktivním kašli. Podběl lékařský se tradičně používá při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů nebo jako mírně močopudný prostředek (diuretikum).

 

Je zajímavé vidět, že řada přírodních látek v léčivých rostlinách je doporučovaných pro užívání na jaře - třísloviny, hořčiny, fytoncidy nebo flavonoidy.

 

Tím by výčet jarních léčivých rostlin nekončil, ale o dalších zase jindy. Tak příjemné a krásné jaro s léčivými rostlinami!


Související články:
Podběl
Sezóna medvědího česneku je opět v plném proudu
Dary přírody během první poloviny roku
Borovice lesní (Pinus sylvestris)
Aby jaro nebolelo aneb tipy pro pevné zdraví
Kopřiva-skromný, ale velký pomocník z přírody


19.04.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS