Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Jalovec obecný (Juniperus communis)

23.10.2006
Jalovec obecný
Stálezelené keříky jalovce roztroušené na výše položených, suchých a kamenitých stráních jsou všeobecně známé, stejně jako z jejich plodů připravené pálenky - borovička a gin. Jalovcové plody se sbírají koncem října. Obyčejně to bývá poslední sběr bylinkářské sezóny. Jalovce dozrávají jednou za dva roky, někdy i několik roků vynechají, přitom plody mají jen samičí keříky. Je třeba si jich dobře všímat a sbírat jen modročerné bobulky, pěkně zabarvené. Po usušení musí být lesklé, plné a nezvrásněné. Droga je v seznamu lékárenských rostlin, takže je běžně k dostání.

Léčivá sláva jalovce začala již ve středověku, když Arabové vyráběli nezvyklou jalovcovou marmeládu, uváděnou v některých starších lékopisech dodnes. I když nám morové epidemie už nehrozí, jednou za čas je užitečné pomalu rozžvýkat po jedné 5 - 8 jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu.


Plody jalovce mají tak silný dezinfekční účinek, že v dobách morových epidemií je doporučovali žvýkat jako prevenci proti onemocnění a kouřem z hořícího jalovce dezinfikovali příbytky. Možná by to v chřipkovém období neuškodilo ani dnes.


Hlavní léčebné použití jalovce je v současnosti při močových onemocněních (dohromady se celíkem zlatobýlem, břízou a vřesem). Přidáváme ho také do močopudných čajů a do směsi na nemoci dýchacích cest. Zlepšuje látkovou přeměnu v kloubech, což ho zároveň s močopudností předurčuje k léčbě kloubního revmatismu. Je dobrý i při srdeční slabosti, na odvodnění organismu a při různých kožních neduzích. Upravuje nepravidelnou menstruaci. Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek.


Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel proti revmatismu, často s přísadou dalších rostlin. K tomuto účelu můžeme použít i mladé jarní jalovcové výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje tělo. Připravíme si ji takto: 4 šálky plodů a malých výhonků jalovce vaříme v 2 litrech vody asi 15 minut. Přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Koupeme se 2 x týdně 15 - 20 minut.


Jalovec má však i nepříjemné vlastnosti, proto není dovoleno překračovat předepsané dávkování. Neměli by ho užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvlášť při jejich zánětu, a je nebezpečný i pro těhotné ženy.


V článku jsem použila materiály D. Dugase.Celková nabídka přípravků obsahujících Jalovec obecný.


Související články:
Borovice přímořská (Pinus pinaster)
Eukalyptus
Pycnogenol
Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.)
Byliny, které působí na ledviny
Přírodní cestou proti ledvinovým kamenům


23.10.2006
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

536,- Kč

159,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS