Jaký vliv má obezita na spánek?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ve zdravém těle zdravý duch. A taktéž zdravý, pokojný a vyživující spánek. Neboť, pokud strádáme zejména v noci a probouzíme se, neschopni dále zabrat a usnout, tělo pak přes den jede v úsporném módu. Nedostatek nočního melatoninu se navíc může projevit na celkové podrážděnosti, zánětlivých procesech, ale také zdravé imunitní odpovědi. Příčin nespavosti existuje několik. Nicméně, jednou z nich může být také obezita, kterou v Česku trpí zhruba 21 % můžu a 18 % žen.  

Začarovaný kruh    

Spánek a obezita, jeden bludný kruh, ze kterého je mnohdy těžké učinit smysluplný krok stranou. Proč? Protože pokud méně spíme, v průběhu dne pak máme tendence více jíst, zejména kaloričtější jídla, abychom dohnali energii, o kterou jsme přišli v průběhu bdělé noci. A protože obézní lidé mívají oproti lidem štíhlejším všeobecně větší potíže se spánkem, spánkový deficit pak v průběhu dne mají potřebu dojídat. Anebo zapíjet, ať už kávou, případně velmi oblíbenými energetickými drinky. Ty nás sice na moment podrží, nicméně, z dlouhodobého hlediska připravují tělo o další a další energii, která byla uskladněna na budoucí dny.  

Bludný kruh na druhou  

Zároveň platí, že čím horší kvalita spánku, tím se také prohlubuje abdominální obezita. Tu lze pochopit jako obezitu středovou, tedy obezitu, která zasahuje oblast břicha. Zrádná je v tom, že tělesný tuk se nehromadí pouze v podkoží, ale právě uvnitř, kde obaluje a utlačuje vnitřní orgány, což ještě více přiživuje problematiku zvanou metabolický syndrom. Paradoxem je, že pokud tělo začne ukládat tuk do oblasti břicha, hrozí zvýšené riziko vzniku metabolického syndromu i v případě, že celkový index tělesné hmotnosti (BMI) se nachází v normálním rozmezí.  

Nadbytek kil omezuje dech

Obezita se pojí také s horší funkcí dýchání, a to nejen během dne, ale také v průběhu noci. Byť jsme v klidu, ležíme, snažíme se usnout. Na vině mohou být bohaté tukové zásoby, které se ukládají podél dýchacích cest, kolem krku, dokonce i pod jazyk a následně brání zdravému průchodu vzduchu do dýchacích cest. Lékařské knihy také uvádějí, že tlak, který vyvíjí nahromaděný tuk v oblasti hrudi a břicha, oslabuje hrudní svaly, které jsou potřeba pro správné dýchání. V potaz vezměme i takovou maličkost, jako je proleželá matrace, která se opotřebovala nadměrnou tíhou těla. Což může ještě více ztížit podmínky pro klidný spánek.  

Další problémy a POZOR na ně!

  • Dalším velkým tématem bude například spánková apnoe, která se až 7x častěji vyskytuje u obézních, oproti lidem se zdravou tělesnou hmotností. Během spánkové apnoe dochází k častějšímu, v nejhorším případě pak i úplnému selhání průchodnosti dýchacích cest, což se může projevit například chrápáním, ale také delším bezdeším, které nemocného v průběhu noci nepříjemně budí. Tím, že je spánek opakovaně trhaný, opět vstupujeme do bezvýchodného bludného kruhu.  
  • Spánek může být narušen také častým refluxem, což je stav, který je charakteristické pálením žáhy. Tehdy obsah žaludku vstupuje zpět do jícnu, který naleptává, což s sebou nese i nepříjemnou bolest. Bohužel, obezita a gastroezofageální reflux spolu velmi úzce souvisí, neboť příznaky se často zhoršují ve vodorovné poloze.  
  • Obezita přiživuje také psychické stavy na rovni úzkostí, případně deprese. Už samotné tyto psychiatrické diagnózy mohou vést k nekontrolovatelnému nárůstu hmotnosti. A samozřejmě i nekvalitnímu spánku, neboť, pokud se trápíme, neumíme účelně zastavit kohoutek trýznivě tekoucích myšlenek, jen stěží usneme.   
  • Obezita dále souvisí i s vyšší pravděpodobností výskytu astmatu, které rovněž narušuje zdravý, ničím nerušený spánek a dále též přiživuje noční buzení a neschopnost opět usnout.  

Za vším hledej hormony  

Půjdeme-li ještě více do hloubky, zdá se, že pokud jednou nabereme přebytečná kila, která se již vymykají zdravé hladině BMI, dostáváme se na scestí, ze kterého nás jen stěží vyvede správná směrová šipka. Ze své pozice nutriční terapeutky bych sice bila na poplach, nicméně bych určitě neházela flintu do žita. Zkusme si však ještě osvětlit jednu nemilou zákonitost hormonů.  

Jak jsme si pověděli výše, deficit spánku nás okrádá o melatonin, spánkový hormon úžasných vlastností, ale zároveň podporuje až nezdravou touhu se přejídat. Naše tělo produkuje nespočet hormonů, na jeho seznamu figurují také ghrelin a leptin, dva regulační hormony, které ovlivňují chuť k jídlu. Pokud méně spíme, naše tělo neprodukuje zdravé množství těchto regulačních hormonů, což ještě více podpoří nezdravou chuť k jídlu. K tomu všemu ještě přičtěme i zvýšenou produkci kortizolu, stresového hormonu, který rovněž žene tělesnou váhu nahoru. A když si rozhodíme také i štítnou žlázu, onen začarovaný kruh se utahuje čím dál víc. Nemluvě o pomalejším metabolismu.  

POMOC: Jak z toho všeho ven?  

Troufám si říci, že doporučení by vydala na obsáhlou knihu, nicméně, v prvé řadě  

  1. Nevěšme hlavu, nevzdávejme to. Život nám ukládá nejrůznější zkoušky. Do jednoho všem. Opravdu. Zkusme se na daný problém podívat jako na úžasnou zkoušku, možnost se posunout. Z počátku to určitě nemusí jít s lehkostí. O to více však ctěme umění malých kroků. Jeden malý krok je výtečný začátek, který později vede k radostnému běhu.  
  2. Upravme si stravu. Svěřme se do péče nutričního terapeuta, případně lékaře, nutricionisty, pokud tento bod nezvládneme sami. Nebojme se říci si o pomoc. To je další z malých, avšak velmi podstatných kroků, který nás dovede do vytouženého cíle. Pracujme na refluxu, na ten se zaměřme. Podrážděný jícen hraje proti nám.  
  3. Pohyb. Ano, bez pohybu to nepůjde. Z počátku můžeme cvičit například v posteli, a to ihned po probuzení, zvedejme ruce, nohy, tiskněme mezi koleny polštář. Protahujme se. Užijme si plavání, rotoped, procházky, které každý den o něco prodlužme. Vypěstujme si na pohybu příjemnou závislost. Že to není hned? Není, ale v průběhu pár týdnů se tak může stát.  
  4. Naplňme se klidem, na kterém pracujme. Probuďme v sobě vděčnost, setkávejme se s lidmi, kteří utuží naši radost, více než kdy jindy pracujme na tom, aby ona cesta byla smysluplná a zajímavá. Vnitřní pokoj je polovina úspěchu.  
  5. K podpoře spánku si přizvěme bylinky, zkusme to s kozlíkem, třezalkou, meduňkou, chmelem. Výtečný je také šišák bajkalský.  

      Příklad z praxe 

      Přichází ke mně padesátiletá Eva. Trpí metabolickým syndromem, který zahrnuje obezitu, vysoký krevní tlak, vyšší hladinu cholesterolu, nadlimitní triglyceridy, prediabetes a únavu. To je její bludný kruh. Primárně chce zhubnout, jenže, jak na to, když ji trápí zároveň i nespavost, kterou zajídá v průběhu dne? Sama ze své praxe vím, že vystoupit ze své komfortní zóny je velmi často nad naše síly. Ale, věřte mi, je to jediná možná, smysluplná cesta. Tedy, pokud se nesmíříme s tím, že metabolický syndrom se nám stane nakonec osudným. Po roce práce se s paní Evou loučíme, o několik kil lehčí, spokojenější a zdravější. A to je vždy velké vítězství i pro mne.