Jaké přírodní látky mohou přispět ke snížení cholesterolu

Bez názvu 1 e1589911347588

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V tomto článku bych rád zmínil několik méně známých přírodních látek, které mohou přispět ke snížení hladiny škodlivého cholesterolu. Ale nejprve pár slov k cholesterolu.

Cholesterol je jednou z klíčových látek významných pro naše zdraví. Důležité je, abychom ho vnímali jako látku, která může způsobit mnoho zlého v našem těle, ale rovněž má nezastupitelný význam pro jeho fungování. Chemicky vzato, jedná se o lipid. Lipidy jsou přírodní látky živočišného nebo rostlinného původu, jejichž společnou typickou vlastností je hydrofobnost, tedy to, že jsou nerozpustné ve vodě.

Cholesterol běžně přijímáme v potravě. Navíc si ho naše tělo vytváří v játrech. Jeho pozitivní význam spočívá v tom, že tvoří plazmatickou membránu všech buněk, hlavní složku žlučových kyselin a je prekurzorem steroidních hormonů a vitamínu D (tedy vznikají z něho tyto látky).

Úroveň hladiny cholesterolu je ovlivněna nejen jeho množstvím v naší potravě, ale také působením mechanismů regulace syntézy cholesterolu, zejména pomocí aktivity HGM-CoA reduktázy (to je enzym, který je klíčový v tvorbě cholesterolu).

Pokud je ho ovšem nadbytek, pak začíná hrát negativní roli. Jeho zvýšená hladina (hypercholesterolémie) je hlavním rizikovým faktorem pro onemocnění srdce a vůbec kardiovaskulárního systému.

Cholesterol se dělí na dvě frakce, známé pod anglickými zkratkami: LDL a HDL.

LDL je zkratka z anglického názvu low density lipoprotein (lipoprotein s nízkou hustotou) a HDL je zase zkratkou názvu high density lipoprotein (lipoprotein s vysokou hustotou). Obecně je LDL-cholesterol označován za “zlý” či “špatný” a HDL – cholesterol za “hodný” či “dobrý”.

“Zlý” LDL-cholesterol je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách artérií a tím snižuje jejich takzvaný vnitřní průměr (tento pochod se označuje jako ateroskleróza). Za špatnou se považuje jeho hladina nad 3 mmol/l.

“Hodný” HDL-cholesterol pomáhá vracet nadbytek cholesterolu (jako takového) do jater a tím snižuje jeho riziko usazování se na stěnách tepen. V játrech dochází k degradaci cholesterolu neboli k jeho rozkladu na další složky.

Neprůchodnost cév je zapříčiněna ukládáním tuku, především cholesterolu na stěnách cév. Tím dochází ke vzniku aterosklerózy, česky ke kornatění tepen. V místech, kde se tyto částečky tuku (odborně tukové pláty neboli aterogeny) ukládají, dochází k zúžení tzv. průsvitu cévy a krev tedy obtížněji proudí.

Céva se také stává křehčí a méně pružná. Nedostatek krve znamená nedostatek kyslíku. A nedostatek kyslíku znamená zvýšené riziko vzniku stavů, které nás mohou rychle ohrozit na životě – mozková mrtvice, embolie nebo akutní infarkt myokardu. Ještě nám může hrozit trombóza, hypertenze nebo ischemická nemoc dolních končetin (tj. ”nedokrevnost”).

A nyní k některým přírodním látkám, které mohou příznivě působit na snížení množství škodlivého cholesterolu.

Yucca schidigera (Yucca)

Yucca (někdy psáno juka) vlastně není jediná rostlina, je to celý rod (celkem je známo kolem 40 druhů) jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých, Základními obsaženými látkami jsou saponiny. Dále obsahuje enzymy, chlorofyl, antioxidanty a další látky. Saponiny v yucce se dělí na dva druhy a cholesterolu se týkají ty stearové. Tyto saponiny pomáhají při snižování vysoké hladiny cholesterolu. Působí tak, že na škodlivý LDL cholesterol se naváží ve střevě, vytváří sloučeninu, která se dále nevstřebává a dochází k jejímu vyloučení z těla. Tím se sníží podíl “špatného” (LDL) cholesterolu v krvi.

Kaméliový olej

Kaméliový olej je jeden z méně známých rostlinných olejů. Získává se z kamélie čínské nebo japonské (Camellia sinensis, resp. Camellia japonica). Olej z kamélie obsahuje polyfenolové antioxidanty a je bohatým zdrojem kyseliny linolové, která je zařazena do skupiny omega-6 nenasycených mastných kyselin. Kyselina linolová se zúčastní řady důležitých metabolických reakcí v našem organismu, ale pro tento článek je důležitá její role ve vyplavování tuků. Přes enzym (tzv. hormon senzitivní lipázu) podporuje vyplavování tuků (mastných kyselin) z tukových buněk (adipocytů), přičemž současně tlumí lipoprotein lipázu, která tuk do tukových buněk ukládá. Právě z tohoto důvodu je vhodným doplňkem celkové léčby obezity, aterosklerózy a poruch tukového metabolismu.

Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum) je rostlinou z tradiční čínské medicíny. Pomáhá při prevenci aterosklerózy (či jako doplněk její léčby) – pomáhá snížit jak hladinu celkového cholesterolu, tak triacylglycerolů. Jinak tato bylina působí komplexně – v čínské tradiční medicíně se uvádí, že pomáhá regenerovat svalstvo (to je dobré pro sportovce, ale vůbec po jakékoliv fyzické námaze), podporuje plodnost (u mužů má zvyšovat počet spermií a u žen navozuje ovulaci), výrazně zlepšuje fyzické a psychické zdraví) a podporuje snižování zvýšeného krevního tlaku. Hlavní účinná látka, stilbenový glykosid, má mít rovněž protizánětlivé účinky a měl by pozitivně působit při procesu paměti a učení.

Olej z mořské ryby sardele japonské

V doplňcích stravy se můžeme setkat s olejem z mořské ryby Engraulis japonicus. Její český název je sardel japonská. Vyskytuje se na Dálném Východě-v mořích u Číny, Japonska nebo dálněvýchodního území Ruska.

Olej z ní je důležitým přírodním zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, jódu a vitaminů A, D. Nenasycené mastné kyseliny hrají významnou úlohu v celé řadě životně důležitých pochodů v lidském těle. Mořské ryby jsou jejich nejlepším nutričním zdrojem. Podílejí se zejména na regulaci krevního tlaku a srážlivosti krve, ovlivňují obranyschopnost a metabolismus tuků. Mají protizánětlivé účinky a příznivý vliv na činnost nervové soustavy. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo si je nedokáže vytvořit – musí být přijaty stravou.

V rybím oleji jsou dvě tyto kyseliny, označované zkratkami EPA a DHA. EPA je kyselina eikosapentaenová. a DHA kyselina dokosahexaenová.

Podporuje snížení hladiny cholesterolu, tedy jeho “špatné” frakce LDL (lipoproteinu, přenášejícího cholesterol s nízkou hustotou) nebo také pozitivně působí v případě kardiovaskulárních nemocí. Zde působí na kvalitu cév, má protizánětlivý efekt.

Ibišek čínský

Ibišek čínský (latinsky Hibiscus sinensis) je léčivá rostlina z rodu ibišek (hibiscus), který patří do čeledi slézovité (Malvaceae). V tradiční místní medicíně (východní Asie, Afrika) je mu přisuzováno působení antiseptické, protizánětlivé, dále snižování pocení, ukládání tuku a stimulaci paměti a koncentrace. Také je podáván jako choleretikum – k podpoře tvorby a sekrece žluče.  Některé zdroje uvádějí, že má rovněž antioxidační působení (snižuje negativní vliv škodlivých volných radikálů z našeho okolního prostředí).

Vědci zkoumali některé vlastnosti ibišku čínského v řadě klinických studií. V nich například zjistili, že při experimentu u laboratorních zvířat snižuje hladinu glukózy v krvi. Rovněž také snižuje hladinu celkového cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL-cholesterolu. K dalším potvrzeným vlastnostem patřilo působení ibišku jako antioxidant a podpora paměti a dalších kognitivních funkcí. Zjištěna byla řada dalších účinků: analgetický, antivirotický, antifungální, antipyretický, protikřečový, čí protizánětlivý.

Achyranthes bidentata

Achyranthes bidentata (v čínštině niu xi, Achyrant dvouzubý) je druh rostlin z čeledi Amaranthaceae. Obsažené látky v této rostlině, saponiny mohou ovlivňovat hladkou děložní svalovinu. Srážlivost krve a obsažená látka ekdysteron může podpořit snížení hladiny cholesterolu v krvi. Dále jsou zmiňovány účinky protizánětlivé, analgetické a imunostimulační.

Oves setý

Oves setý (Avena sativa) je nejrozšířenější druh ovsa. Oves je vhodnou potravinou, kterou můžeme zařadit do zdravého jídelníčku. Na oves můžeme narazit i jako součást diet pro osoby s nadváhou či jako součást stravy sportovců. Je to pro obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů, které jsou v něm bohatě zastoupeny. Z dalších obsažených přírodních látek v nati ovsa setého lze zmínit cukry, flavonoidy, kyselinu křemičitou či aminokyseliny. Jeho obilky navíc obsahují kromě zmíněných bílkovin steroidy, škrob, saponiny, vitamíny ze skupiny B nebo glykosidy (avenin, vanilosid).

V literatuře se můžeme setkat s řadou doporučení ohledně užívání ovsa setého (ve formě potravin či doplňků stravy) jako součást celkové léčby, například u zvýšené hladiny cholesterolu, revmatismu, zvýšené hladině krevního cukru, úzkostných stavů nebo při žlučníkových potížích. V léčitelství byl obklad ve formě ovesné kaše aplikován u nemocí horních cest dýchacích.

Jakon

Jakon, či yacon, taraca, jicama (Smallanthus sonchifolius) je léčivá rostlina pocházející původně z dalekých oblastí jižní Ameriky. Je oceňován pro své chuťové vlastnosti, šťavnatost, křehkost a pro obsah velkého množství minerálních látek. Hlízy jakonu mají nízkou nutriční hodnotu, obsahují inulin a lehce stravitelné látky. Z těchto důvodů se mohou stát významnou potravinou pro diabetiky, ale nejen pro ně. Může být součástí diety určené k úpravě vysoké hladiny nežádoucího cholesterolu, redukční diety nebo diety při chronických onemocněních jater.