Jak zůstat ve formě v každém věku

jak zustat ve forme v kazdem veku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V životě je to tak dáno, že nic není zadarmo a pokud se chcete posunout v jakékoliv činnosti na vyšší úroveň nelze to udělat skokem, ale je třeba postupovat krok za krokem. Nejprve je příprava, studium, potom zkouška, která Vás prověří o tom, jak kvalitně byla provedena příprava a když uspějete dostanete certifikát, který Vám umožní dělat kvalifikovanější funkci. Tedy je třeba jít krok za krokem. Je na omylu ten, který si myslí, že tento proces přeskočí a skokem se dostane na jinou úroveň. Je možné, že se mu to povede, ale čas ukáže, že tam nepatří.

Je také na omylu ten, kdo si myslí, že mu stačí ta úroveň ve které je, a že se nemusí snažit o posun do jiné roviny. Tehdy jeho situace stagnuje a vlivem mnoha vnějších faktorů degraduje a časem zjistí, že je v nižší, horší rovině, než byl původně.

Stejný proces se dotýká i našeho těla a zdraví. Kdo se nehýbe, má sedavé zaměstnání, kdo se stravuje tradičním jídlem, kdo nedělá nic, aby se vyhnut stresovým situacím, dostane se tím o úroveň níže a projeví se to nejenom v jeho životní úrovni, ale hlavně na jeho zdraví, projeví se nemoci srdce, mozku, kloubů,  oslabí se imunita a mnoho jiných neduhů.  Couvá a jde dolů.

Je proto nutné vždy, neustále a systematicky v každém věku usilovat o vyšší úroveň. Jít dopředu a nahoru.

Pracuji se seniory a vedu je k pohybové aktivitě, ale slýchávám tato slova: to já nemohu, jsem již starý, mám vysoký tlak a nemohu se namáhat, mám cukrovku a musím dodržovat režim… A další mystifikace a chybně pochopený léčebný postup.  Pohyb je nejúčelnější a nejlevnější lék – proráží etapu dlouhodobého sedění. Je to základ fyzického i duševního zdraví. Díky pohybu se snižuje koncentrace cukru v krvi a slinivka má snadnější práci.

Systematická fyzická aktivita snižuje veličiny tlaku, díky pohybu jsou pružnější cévy a srdce nemusí vykonávat tolik úsilí.

Srdce musí být trénováno, není-li trénováno musí více a častěji pumpovat. Jeho úkolem je dostat do všech buněk živiny a kyslík. Ve výzkumném ústavu to měřili a zjistili, že netrénované srdce musí pumpovat 80 x za minutu a trénovanému stačí 50 x. A nyní si může každý sám spočítat kolikrát musí srdce pumpovat častěji třeba za 50 let.  Dostanete se k číslům, které mají devět nul. Dnes již má každý auto, za život vystřídal dokonce několik aut a tedy každý ví, že motor, který pracuje neekonomicky, na plné obrátky a dlouhodobě se rychleji pokazí, než to, se kterým se zachází úsporně.

Vědci vytvořili experimentální test na myších. Jednu skupinu vystavovali každodenní hodinu trvající námaze a druhá skupina se nehýbala.

Ta skupina, která byla nucena k pohybové aktivitě měla snížený  klidový tep ve srovnání se skupinou, která se nehýbala. V poradně u kardiologa se dozvíte, že umírněná námaha 3 x týdně po 30 minutách s takovou intenzitou, aby tep dosahoval 130 úderů za minutu dělá divy.

Prosazuji nordic walking a opět i zde je již provedeno mnoho  výzkumů a  z nich vychází najevo, že 3 hodiny klidového pohybu o 30 % sníží riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice. U rychlého pochodu pak o 50  % a když  k tomu přidáte snížení váhy, stabilizaci cukrovky  dostanete benefit.

MUDr. P.Šácha