Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Jak zmírnit zánět v těle pomocí přírodní medicíny? (komerční sdělení)

16.11.2015
Chaga

Zánět jako takový je velmi potřebný jev. Je nutný k likvidaci infekce, k hojení ran, tedy i k přežití organismu. Důležitá je ovšem jeho síla a délka trvání. Přehnaná zánětová odpověď imunitního systému na podněty vznikající v těle či působící zvenku může být ničivá a poškozující. Stejně tak dlouhodobě probíhající slabší zánět. V místě zánětu se kumulují buňky imunitního systému, zvyšuje se koncentrace imunitní buňky stimulujících působků, prozánětových cytokinů a vzniká začarovaný kruh.

Takové záněty stojí za poškozením sliznic, tkání, orgánů a postupnou ztrátou jejich funkce vedoucí k selhání, např. ledvin, degenerativními onemocněními, včetně aterosklerózy, autoimunitními či rakovinnými patologickými procesy. Je proto více než žádoucí takovéto zánětlivé procesy tlumit a zastavovat.

 

Medicinální houby jsou známé svými imunomodulačními účinky. Obsahují složky, které mají imunostimulační účinky, tedy posilující obranyschopnost, aktivitu imunitního systému a zánětovou odpověď v akutní fázi. Jsou zde však i složky, které dokáží imunitní systém i zánětovou reakci tlumit. Jedná se o záněty autoimunitní, alergické i chronické infekční či poinfekční a degenerativní záněty.

 

Které houbové složky dokáží tlumit zánětlivou reakci?

Vědci prováděli pokusy in vitro, tj. na populacích buněk imunitního systému, i in vivo, tj. na zvířecím modelu po vyvolání zánětu. Pokusy bylo prokázáno, že houbové extrakty dokáží tlumit zánět. Můžeme zmínit např. Chagu a Auricularii, u nichž byly nalezeny protizánětlivé účinky, ale nezkoumalo se, které složky za nimi stojí. U dalších hub byly zkoumány jednotlivé protizánětlivě působících složek.

 

Medicinální houby obsahují velké množství polysacharidů, mezi nejznámější patří beta glukany, které mají různé složení i rozvětvení. Jsou to 3D molekuly, a je to právě jejich struktura a složení, které určují jejich funkci - aktivační nebo tlumivou. Po pokusech in vitro s beta glukany z Cordycepsu, Agaricu a Shiitake se ukázalo, že došlo ke snížení koncentrace prozánětlivých cytokinů, ale snižuje se též koncentrace prostaglandinů či leukotrienů, které též podporují zánět. Tento zánět snižující efekt se potvrdil u myší i u lidí. Podávání houbového preparátu složeného z Agaricu, Maitake a Hericia zdravým dobrovolníkům též přineslo pokles prozánětlivých cytokinů. Další klinická studie byla provedena na pacientech hospitalizovaných kvůli střevním zánětům, ulcerózní kolitidě a Crohnově nemoci. Podávání stejného preparátu jako výše vedlo ke zlepšení stavu pacientů, tedy snížení zánětu ve střevech.

 

Zánět zmírňují i další složky hub

  • Terpenoidy a steroly – např. lanostanové triterpenické a ganoderické kyseliny extrahované z Reishi jsou schopné snížit aktivitu imunitního systému a utlumit tak zánětlivou reakci. Další složky, tentokrát steroly izolované z Shiitake, např. inotodiol, mají podobný efekt.
  •  

  • Peptidy – sem můžeme zařadit účinný peptid získaný z Cordycepsu ‒ Cordymin. Tento peptid při pokusech prokázal, že dokáže zamezit vycestování leukocytů do místa zánětu, který by tak ještě prohloubily a prodloužily jeho trvání.
  •  

  • Fenolické sloučeniny ‒ např. pyrogalol z Agaricu působí tlumivě na makrofágy, které pak syntetizují menší množství prozánětlivých cytokinů.
  •  

  • Polynenasycené mastné kyseliny, které jsou známé hlavně z rybího tuku, ale nacházejí se i v medicinálních houbách, mají též protizánětlivé účinky.

 

Roli hrají i „různorodé“ látky, jedná se např. o aromatické látky, aldehydy, estery, složky, které mají funkci neutralizátorů volných radikálů, neboť právě volné radikály aktivují buňky imunitního systému. Patří sem i agarykoglyceridy jako sekundární metabolity z Maitake a Agaricu, tj. jedná se o látky, které vznikají z mateřské látky až v těle člověka, po požití houby.


V textu jsou jmenovány pouze některé složky a některé medicinální houby, kterým se vědci věnovali. Není však pochyb o tom, že medicinální houby modulují aktivitu imunitního systému, dokážou tlumit jeho aktivitu a omezovat tak zánětlivou odpověď na různé podněty, ať už vnější (infekce, alergeny) či vnitřní (volné radikály, vlastní antigeny při narušení tolerance k vlastním tkáním). Užívání medicinálních hub je tedy prospěšné při zánětech jakéhokoli charakteru.

 

Produkty značky MycoMedica naleznete v naší nabídce.


Související články:
Medicinální houby - Syndrom vyhoření


16.11.2015
komerční sdělení
další články v rubrice: Ostatní


 
Hemofilové nákazy
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Červený čaj neboli Pu-Erh
Není losos jako losos
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Význam železa ve stravě
Zdravé vánoční cukroví
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Laktóza - skrytý problém
Byliny světa - zázvor
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Na 100 % účinné enzymy, miliardy bakterií a všestranné „céčko“

590,- Kč

490,- Kč

398,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS