Jak zdravě zhubnout jednou provždy 2 – pitný režim

cm sklenice vody

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ve své podstatě jsme vodou, která nás z 2/3 utváří, promývá, osvěžuje, odkyseluje a očišťuje naše myšlenky, protože jen mozek je tvořen ze 74 % touto cennou tekutinou. V kostech se pak nachází nějakých 22 %, ve svalech pak procent 73. 2/3 vodičky najdeme v buňkách, jedná se o tzv, intracelulární tekutinu. Zbylá 1/3, tzv. tekutina extracelulární, utváří krev, lymfu, sliny, trávicí šťávy, tkáňový mok atd. Je tolik důležitá, neboť odplavuje metabolický odpad, který je přirozeným výsledkem práce našeho těla, podílí se na distribuci živin, minerálních látek, vitamínů v ní rozpustných, zvyšuje tělesnou i duševní výkonnost, má energizující účinky, zachovává svěží vzhled pleti, správně ředí naši krev.

Jsme-li dehydrováni, naše krev je hustější, tělo pak spotřebuje mnohem více energie, aby ji udrželo v oběhu. Tím klesá naše pozornost, objevuje se únava, což se projevuje na celkovém denním výkonu, člověk pak instinktivně sahá po kávě či dalších serotoninových životabudičích, jako je čokoláda, rozličné sladké dobroty, sušené ovoce. Samozřejmě, únava a nedostatek energie můžou mít stovky různých příčin, nelze tu opravdu vše svádat ně nedostatečný pitný režim. Dejme si teď ruku na srdce, kdy jsme se byli naposledy projít, nemyslím teď honbu za nákupy, na mysli mám opravdickou procházku, zajezdili si na kole, vytáhli běžecké boty, abychom v pomalém tempu míjeli ubíhající krajinu, kdy neexistuje nic, žádné negativní myšlenky, jen my a náš dech, se kterým splýváme v jedno.

Únava zde může mít skutečně velkou spoustu příčin, jako je např. neustálé překysel-ování organismu nevhodnou stravou, nedostatečným pohybem, kdy si klidový režim dopřáváme víc, než je zdrávo. Negativní myšlenky, mezi které neřadíme pouze stresy a strachy pramenící z práce, ale také závist, zlobu, pocity marnosti ze sebe samého, neúnavné vynášení soudů týkající se lidí okolo, nenávist, lítost a jistě bychom zde vymysleli i další. Někdy je skutečně moc krásné nechat věci plynout a obestřít se klidem. Nesoudit, usínat klidní, přijímat věci tak, jak je jim třeba vejít do našeho života. Naučit se tu mít především sám sebe, stabilitu, bublinu, kterou neprorazí žádné nářky druhých. Mít v sobě samém oporu. Jsme jako nádoby, které je třeba naplnit a vše, co pak přetéká, smíme poslat do světa. Možná si řeknete: „Tedy, co má to vše společného s vodou a vysokou váhou…“ Věřím však, že ve zdravém těle skutečně také zdravý duch, pokud jsme tedy v rovnováze, přijímáme právě ono množství stravy, které nám třeba, hýbeme se právě tak, jak nám velí naše smysly, nepodstatné necháváme plynout, to podstatné pak řešíme s nevídanou lehkostí, veškeré problémy a to i starosti s váhou, stanou se podstatně snazšími.

Proto, přejeme-li si zde opravdu zredukovat váhu, je zde třeba něco pochopit, nespoléhat se na to, že postačí změnit pouze a jen jídelníček, ne, opět ráda vzpomenu jedno staré dobré pravidlo, ke kterému jsem si v průběhu svého života došla: vše jedno a vzájemně se prolíná. Pojďme se však opět vrátit k pitnému režimu, který bude dalším střípkem do mozaiky na naší cestě do plavek o velikost menších.

Denní příjem tekutin se zdroj od zdroje liší. Já sama uznávám doporučení amerického nutricionisty Jonnyho Bowdena, autora několika úžasných knih, věnovaných výživě, které by také stálo za to ve své knihovně mít. Ten si stojí za tím, že bychom měli na každý kilogram tělesné hmotnosti vypít 30 ml vody. Toto však rovněž nelze brát doslova, při váze 130 kg bychom totiž museli vypít 3900 ml vody. Naslouchejme tedy svému tělu, neboť je naším nejlepším učitelem. Nikdo druhý tu každé ráno neobouvá naše boty, neví, kudy nám třeba občas jít, s čím se tu dennodenně potýkáme, čemu tu čelíme. Navíc, každý z nás je tolik jedinečný, chovejme se tedy podle toho, a pokud tápeme, zkusme se zeptat našeho nitra. Budete překvapeni, jak často může přijít odpověď. Někomu tu tedy postačí přijmout 1 litr vody, protože zbytek tekutin dožene polévkou, zeleninovou šťávou, vodovým želé z agaru, které má velmi nízkou kalorickou hodnotu a jež může být zajímavou variantou, jak zde dořešit dopolední svačinky. K tomu všemu se určitě ještě vrátíme, ráda vás naučím, jak tady kouzlit a vytvářet všelijaké zdravé pamlsky. Podstatná část tekutin se nachází také v čerstvém ovoci a zelenině, mléce, jogurtech, jogurtových nápojích a podobně.

Kolik vody tělo spotřebuje?

Pokud tu tedy vypijeme 2000 ml vody, pojďme se podívat, jak s nimi tělo naloží. Během jednoho dne vyloučí cca 1200 – 1500 ml, 200 ml odchází z těla pryč stolicí, až 400 ml vody přes den vydýcháme plícemi. 500 – 600 ml se nám odpaří pokožkou, část z toho také vypotíme. Tady bych jen ráda upozornila, že v extrémních podmínkách, jako je sauna, můžeme během hodinky ztratit celé dva litry tekutin. Pokud bychom tedy vypili pouze to, co jsme vypotili, bude to žalostně málo. Je tedy třeba přemýšlet a onen pitný režim přizpůsobit tomu či onomu životnímu stylu. Obrazem toho, zda zde dostatečně pijeme, je nám posléze moč a také kůže, která při deficitu vody ztrácí svou pružnost, moč je pak tmavá, zapáchající. Moč je vůbec dobrým indikátorem, čím více své tělo překyselujeme, tím tmavší pak bude. O deficitu vody svědčí také popraskané rty, suchá sliznice, drsný jazyk. Drobné výkyvy organismus snese, při dlouhodobějším vodním deficitu však začíná tělo vodou šetřit, kdy nazpět vstřebá část přefiltrované moči. Ta je již hustější, riziko vzniku ledvinových kamenů se zvyšuje. Voda je rovněž účinným projímacím prostředkem, tzv. laxativem, pokud zde trpíme na zácpu, občas zde skutečně pomůže navýšit denní příjem tekutin o několik skleniček vody. Žena pije vodu

Pokud jsme se tedy rozhodli do léta shodit pár přebytečných kil a následně si váhu dlouhodobě udržet, prvním z kroků bude změna životního stylu, kdy se spolu naučíme vybírat právě a jen takové potraviny, které naše tělo nezatíží, udělají mu dobře, rozhoupou spící metabolismus, případně napomohou také snížit množství, často zbytečně užívaných léků. Ony první kroky tu pro většinu z nás nebudou zadarmo. Mnohé tu potrápí vtíravé chutě na sladké, den ostatních pak namísto 24 hodin bude čítat hodin 48, protože se do něj zakousnou zdlouhavé hladové myšlenky. Někomu pak bude činit problém sport, pohyb, procházky, druhému v pohybu zabrané přebytečná kila, případně únava.

Zde nám právě pitný režim může být přítelem. Jakmile se objeví první příznaky hladu, teď mám na mysli pocit, kdy už hodinu po jídle máme tendence uspořádat tajnou bojovou výpravu pro něco k snědku, naučme se pít. Tělo totiž velmi často vysílá signál: DOPLNIT TEKUTINY, který tu nesprávně rozšifrujeme jako pocit hladu, jež následně potlačíme nějakou dobrotou, případně druhým obědovým, v horším případě pak večerním, nášupem.

Jak tedy pít? V jakých časových intervalech?

Jakmile se zde každé ráno probudíme, naučme se započít svůj den sklenicí vlažné vody s citrónem. Ten nastartuje rozespalý organismus a krásně popožene metabolismus, který pak bude lépe trávit dopolední sacharidy. Navíc, skutečně se mějme rádi, mysleme na to, že zatímco jsme snili, naše tělo pracovalo, dýchalo, regenerovalo, čistilo, budovalo, bojovalo s choroboplodnými zárodky a také, po dobu osmi hodin, během kterých jsme se nesvlažili jediným douškem, spotřebovalo také podstatnou část vody, kterou je třeba ráno opět doplnit. Pokud jsme chudokrevní, rozmíchejme ve sklenici (dejme si za úkol 350 ml) lžíci sladké melasy. Během dopoledne pak vypijme další půl litr vody, stejně tak odpoledne a menší množství vody si užijme také před spánkem. Zde postačí 100 ml tekutin, které stejně v průběhu noci vydýcháme a které náš močový měchýř nezatíží. Pamatujme také na to, že není žádoucí vypít větší množství vody najednou. Teď mám na mysli nějakých 500 ml tekutiny na ex. Vody je pak přespříliš, krev je příliš řídká, do akce s větší vervou vstupují ledviny, srdíčko, klesá obsah sodíku v krvi, klesá krevní tlak, močový měchýř dostává zabrat.

Mohou se objevit tzv. edémy, neboli otoky, které bývají odrazem ledvinové insuficience, jejich nedostatečnosti, deficitem albuminu, plasmatické bílkoviny, která vytahuje přebytečnou vodu z tkání do krve, případně pak skutečně nadužíváním tekutin, za které lze považovat také přílišnou konzumaci piva. Dále se mohou objevovat také zduřelé krční žíly, přibývání na váze, aniž bychom navýšili svůj energetický příjem, časté močení a samozřejmě také přetížení celého močového traktu. Tudíž, také zde si pamatujme, že všeho moc škodí, proto i nadále naslouchejme svému tělu, snažme se jej vyladit, stravou, pohybem, adekvátním příjmem tekutin, pozitivní myslí.

Jakým tekutinám zde dát přednost?

Nejoptimálnějším nápojem je pro nás voda. Čistá pramenitá voda bez jakékoli příměsi a chuti. Snažme se tedy vymanit z područí nejrůznějších reklam a sladkých limonád, kupovaných džusů, ochucených minerálních vod, upřednostňujme dobrou kohoutkovou vodu před vodou z PET lahví. Balená voda je konzervována, ošetřena, aby v plastové láhvi vydržela déle, než za běžných okolností vydrží. Navíc, často s ní nebývá zrovna 2x uctivě nakládáno. Lahve jsou skladovány v nevyhovujících podmínkách, vystaveny světlu a vysoké teplotě. Do vody se posléze uvolňují ftaláty, tzv. endokrinní disruptory, které, mimo jiné, ohrožují mužský sexuální a reproduktivní vývoj. Dále oslabují funkci ledvin, jater, zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu. Proč se jimi tedy ještě více zanášet, když jsou zcela běžnou součástí předmětů denní potřeby, jako jsou šampóny, kondicionéry, tělové a vlasové spreje, nanášíme je na tělo díky parfémům a toaletním vodám, lakům na nehty. Ušetřeni nezůstávají bohužel ani ti nejmenší, kteří jsou vystavováni účinkům dětských šampónů, tělových mlék, krémů i pudrů. Kdybyste si teď do rukou vzali svůj nejoblíbenější krém, snědli byste jej? Nenanášejte na své tělo nic, co byste se báli zkonzumovat. Pokožka je propustnou vrstvou, pamatujme na to. Namísto drahých a zbytečných krémů použijme např. kokosový olej, jež je bezpečný i pro naše nejmenší. Poslední, co bych ještě k těmto zatěžujícím chemikáliím ráda podotkla, je fakt, že spousta toxinů si naše tělo ukládá právě do tuků. Ty jsou jakýmsi rezervoárem všeho, s čím si naše játra nedovedou poradit. Proto dejme si skutečně to nejlepší, zbytečně se tu nezanášejme hloupostmi.

S tekutin upřednostňujme tedy čistou pramenitou, případně kohoutkovou vodu, přírodní minerální vody, které z důvodů velké spousty minerálů střídejme, dále pak bylinkové čaje, čerstvé zelenino-ovocné šťávy, které připravíme svépomocí. Mysleme také na lehké zeleninové polévky, které obvykle čítají čtvrt litru vody. Káva je v tomto případě sporná, tu a tam narazím na informaci, že ji do pitného režimu zařadit lze, jinde je tato informace vyvracena. Sama za sebe ji ponechávám stranou, beru ji jako občasné zpříjemnění dne, kdy se tu s někým milým na chvíli posadím a sdílím. Sdílené radosti jsou radostmi dvojími.

Poslední upozornění bych ráda ještě věnovala nápojům, kterým se zde vyhnout, jedná se o sycené nápoje, kdy zbytečný oxid siřičitý funguje jako lupič vápníku a podílí se tak na vzniku osteoporózy, kupované a mnohdy přislazované ovocné šťávy a džusy, slazené minerální vody, sladká kefírová mléka, různé podoby ledových čajů, které rovněž obsahují vysoký podíl zbytečného cukru. Stejně jako v přirozenosti, tak i v jednoduchosti nachází se krása. Užívejme tedy čistou vodu, případně pak bylinkové čaje, ty ovocné rovněž ponechme stranou, většina z nich nás totiž přikyseluje, o čemž jsme psali již výše…

Pokračování naleznete v článku Jak zdravě zhubnout jednou provždy 3 – zdravá snídaně.