Jak využít léčivých účinků křenu selského

křen 3 e1572611255485

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte rádi křen? Křen, který propůjčí pokrmu říz? Zajímavě jej dochutí, prostoupí, podtrhne, povznese? Křen, který doprovází nejrůznější omáčky, nakládanou, ale i čerstvou zeleninu? Tak vězte, křen není pouhým doplňkem široké škály laskomin, jakožto i lékem, kterým lze rozšířit přírodní domácí lékárničku, jejíž hlavní složkou budou především byliny, ale také potraviny, vyznačující se hlubokým terapeutickým účinkem.

Křen bývá velmi často označován za takový náš český ženšen, lidová mluva však využívá také pojem chren, křín, krémový kořen, mužská ředkev nebo rafan. Věřím však, že každá oblast naší krásné země by přidala svůj tradiční, lidový název. U nás doma byl křen křenem, má babička jej však znala pod pojmem chren. Na jižní Moravě jsem se pro změnu setkala s pojmem chrín. Tento odstavec ukončím slovy klasika, Williama Shakespeara: Co je po jménu, co nazýváno růží jest i zváno jinak, vonělo by stejně.

Ve své podstatě hovoříme o víceleté bylině se silným, válcovitým kořenem, který se běžně pěstuje na zahrádkách, ač často velmi rád zplaňuje. Pro léčebné a kuchyňské účely se využívá vždy čerstvý, na povrchu jemně žlutý, uvnitř pak bílý kořen, který se nevaří, neboť tepelným opracováním přicházíme o všechny cenné látky. Křen sice stále štípe, léčebný účinek je však nulový, stejně, jako když prohříváme med. Vykopaný kořen vydrží velmi dlouho, skladuje se ve vlhkém písku, v chladném sklepě.

Křen a jeho účinky

  • působí antibakteriálně, močopudně,
  • podporuje trávení,
  • úžasný zdroj vitamínu C,
  • výtečný prostředek při rekonvalescenci,
  • rozpouští hlen, čistí průdušky,
  • při zevním použití zvyšuje prokrvení tkání, tímto urychluje hojení a regeneraci,
  • povzbuzuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, trávení,
  • vylaďuje hormonální systém,
  • chrání před rakovinou trávicí soustavy,
  • harmonizuje střevní trakt po dlouhodobém užívání antibiotik.

Vnitřně by křen neměli užívat lidé na šetřící dietě, s žaludečními a dvanácterníkovými vředy, s ledvinovou nedostatečností.

Křen milovala i lidová kuchyně a léčitelství

  • Nastrouhaný křen se používal jako ochucovadlo masitých pokrmů, někdy ve směsi s jablky, se smetanou. Velmi často se využíval při nakládání zeleniny, plátky křenu zabraňují plesnivění.
  • Od nepaměti se ví, že strouhaný křen účinkuje mnohem rychleji, nežli hořčičné těsto a přikládá se při hostečných bolestech, ať už v zubech, na oblast žaludku, čímž mírní křeče.
  • Křenem se velmi často obalovaly nohy, aby vytáhl z těla nepravosti.
  • Naše babičky míchaly křen s octovou šťávou, kterou pak potíraly příliš viditelné pihy.
  • Při dávivém kašli se strouhaný křen promísil s cukrem, následně aplikoval v celkovém množství dvou lžic.

Křenová inhalace

1 vrchovatá polévková lžíce křenu

½ litru vody

Očištěný křen nastrouháme, zalijeme vroucí vodou, louhujeme 5 minut a následně přivedeme k varu. Poté přehodíme přes hlavu ručník, nádobu odkryjeme a zhruba 10 minut inhalujeme.

Kdy používáme: Tyto inhalace se osvědčily při kašli a průduškových neduzích.

 

Křen s medem

Křen omyjeme, nastrouháme a smícháme s medem.

Kdy používáme: 3 x denně při kašli a rýmě, pro snadnější odkašlávání.

 

Křenová tinktura

100 g křenu

250 ml lihu

Omytý, oloupaný křen nastrouháme, zalijeme lihem, necháme 2 týdny louhovat v chladu a temnu, poté přecedíme. Uchováváme ve skleněné lahvi, opět v chladu a temnu.

Kdy používáme: na bolestivá místa při revmatických potížích, při naraženém či namoženém svalu.

 

Křenový ocet

1 díl nastrouhaného křenu

1 díl jablečného octu

Do uzavíratelné sklenice nasypeme nastrouhaný křen, přitlačíme a zalijeme octem tak, aby byl ponořený. Nádobu uzavřeme a necháme týden až 10 dní louhovat při pokojové teplotě.

Kdy používáme: K ošetření pleti, pomáhá na akné a drobné kožní defekty.

 

Křenová placka

1 díl křenu

4 díly hladké mouky

1 díl oleje či čistého nesoleného sádla

Křen omyjeme, oloupeme, nastrouháme a smícháme s moukou a olejem. Uhněteme těsto, utvoříme placku a přiložíme na postižené místo. Převážeme nahřátým šátkem a necháme působit 15-30 minut. Křen může vyvolat alergickou reakci, je tedy nezbytné předem otestovat, jak kůže snese.

Kdy používáme: na bolestivá místa při revmatických potížích, na bolestivé klouby, artrózu, ischias, na ztuhlé, namožené svaly. Při nachlazení přikládáme placky na záda a ramena.

V článku jsou použity informace z knihy:

 

Trnková, Klára. Zázračné bylinky. STUDIO trnka, s.r.o., 2017. 79 str. ISBN 978-80-87678-53-4.