Jak vyhrát v loterii i v životě (pohled psychologa)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jak to, že mají někteří lidé v soutěžích a loteriích opakovaně naprosto mimořádné štěstí? Podle studie psychologa Wisemana na vzorku více jak 700 lidí, kteří si vsadili v britské loterii vybráním šesti čísel od 1 do 49, štěstí nezávisí na inteligenci ani jiných mentálních schopnostech. Wiseman nicméně přesto objevil, které faktory za štěstí nebo smůlou v životě stojí. V článku přidám také svou vlastní zkušenost a představím muže, na kterého se peníze (výhry) jenom lepí. Co dělá tento muž jinak než ostatní?

Nevěřím ve zkratky.

Nevěřím, že můžeme přechytračit vlastní osud.

Tento článek je o práci na sobě, o rozvoji vlastního vědomí, o osvícenějším přístupu k životu. I pak však není, co se výher týče, nic jisté: „Není to tak, že když si budou lidé vizualizovat miliony, tak že to vyjde. Takhle uvažovat může být zavádějící a nebezpečné. To by pak byli milionáři všichni. Vždy v tom bude prvek náhody. A v tom je ta krása. Ukazuje se tu hloubka života, jak je vše nevypočitatelné,“ říká můj slibovaný průvodce tímto článkem, kterému budeme říkat pan Michal.

Co nikdy nedělat aneb riziko závislosti

Tohle není článek o hazardu. Ale právě proto, že jsem se v roli psychologa setkal s několika lidmi, kterým gamblerství zničilo život, mám potřebu v úvodu důrazného varování. Když jste zvyklí dávat si jeden sloupeček Sportky, jednou měsíčně si koupíte los nebo pošlete tajenku do křížovkářské soutěže, je to v pořádku. Červenou linií – co nikdy nikomu a za žádných okolností nedoporučuji – jsou hrací automaty a on-line sázení, kde už je riziko závislosti násobně nesčetněkrát vyšší.

Přestaňte na výsledku lpět

Na první pohled se to nezdá, ale ono i na losování oblíbené loterie může u některých jedinců vzniknout lehká závislost. Adrenalin a emoční vzrušení z toho, když se losují v osudí výherní míčky nebo když právě otevíráte stránku s výsledky. Hlavní je zde však vztah k penězům. Proto mé další varování: Pokud potřebujete peníze, pokud zoufale potřebujete vyhrát, nikdy nesázejte! A platí to tak v životě ve všem: Pokud se cítíte zoufale osamocení, nikdy nezačínejte vztah! Pokud jdete na pracovní pohovor, nikdy nevzbuďte dojem, že potřebujete, aby vás vzali (naopak musíte být chytří a zaonačit to tak, aby oni měli potřebu přijmout vás).

Emoční závislost, kterou sami nezvládnete, doporučuji řešit s odborníkem. Zažil jsem-li já vícekrát v životě výhru v loterii v řádu tisíců korun, bylo to zaprvé v období finanční prosperity – nikdy v tzv. horších časech. A za druhé: protože jsem si u sebe všiml, že jsem právě míval tendenci „křečovitě čekat na výsledky“, tak jsem změnil dvě věci, abych na to, že jsem si vsadil, prakticky skoro zapomněl. Podal jsem sázenku na více dní či týdnů dopředu. A za další jsem se naučil dívat se na výsledky s časovým odstupem (klidně jeden i více dní pozadu). I když se vám to nepodaří na 100 %, tak tím simulujete pocit, že jste na to, že jste si vsadili, skoro zapomněli – že jste to „pustili“, „odevzdali Vesmíru“ a přestali na výhře lpět.

Musíte to milovat

Jako by nebyly napsány miliony knih o Zákonu přitažlivosti – kolikrát i ve svém okolí nebo třeba v trafice přede mnou slyším říkat člověka: „Dejte mi Sportku na neděli, ale já stejně nic nevyhraji.“ I zde se samozřejmě může stát nějaká obrovská náhoda, přesto jsem si u určitých typů lidí jist, že nikdy významně vyšší výhru nevyhrají a vyhrát nemohou. Teď to nemyslím vůči čtenářům pohrdlivě (nikdy se nad ně nepovyšuji), ale podle mě je pro naprostou většinu lidí lepší, když sázet nikdy nebudou 😊.

Pan Michal, kterého jsem slíbil představit, je tak trochu fenomén. On hlavně sázení Sportky miluje. Miluje čísla. Miluje sport, kterému se v mládí krátce věnoval i na vrcholové úrovni. Na výhrách nelpí, je slušně zajištěn, vybudoval firmu s několika desítkami zaměstnanců. Bude to znít až neuvěřitelně, ale tento rok vyhrál 29 tisíc Kč, v minulých létech dvakrát 20 tisíc, jeho nejvyšší výhra byla 270 000 Kč, do toho vyhrál ještě několikrát 10 000 Kč. Když se stal minulý týden hned napoprvé korunkářem měsíce, paní v trafice mu řekla: „Vy jediný tady vyhráváte.“  Snad je evidentní, že láska má úplně jinou frekvenci vědomí než závislost. Jak již bylo řečeno, nikdy bychom neměli dělat věci jen kvůli výsledku, ale kvůli radosti z činnosti samotné.

Dávejte a buďte štědří

Pan Michal má hlavně neskutečnou pokoru. Říká, že je to celé o MILOSTI, mimořádném požehnání, které se mu dostalo. Sám by se bránil výroku, že je možno dát na vyhrávání jakýkoliv návod. Nicméně, když to, co říká, pozorujete zpovzdálí jako nezávislý pozorovatel, tak vidíte, že je to člověk, který celý život druhým – i finančně – pomáhá. Je štědrý a dává. A to zcela nezištně – nemá tam ani náznak toho, že by mu druzí měli být za jeho pomoc vděční. A i když na toto doposud samozřejmě neexistuje seriózní psychologický výzkum, tak jsem přesvědčen, že zrovna takovýmto lidem Život občas nějakou tu výhru přihraje. Někdy i dost velkou. Jak ale říká pan Michal, nikdy se to nedá vynutit, nikdy se s tím nedá počítat.

Štěstí se musí jít naproti

Pokud se chce někdo s výzkumy šťastlivců a smolařů psychologa Wisemana seznámit do hloubky, tak doporučuji jeho knihu „Faktor štěstí“. Lidé, kterým se v životě obecně daří, jsou aktivní, důvěřují své intuici, očekávají úspěch a jakoukoliv pohromu dovedou obrátit ve štěstí.

Co se týká daru vyhrávat soutěže, Wiseman si během výzkumu všiml, že ti, co vyhrávají v soutěžích nadprůměrně, se také do výrazně nadprůměrného počtu soutěží přihlašují. Jde o ono známé: „Chceš-li vyhrát, musíš si koupit alespoň jeden los.“ Jak ale zdůrazňuje pan Michal, rozhodně se to nedá chápat tak, že větším množstvím vsazených sloupečků nebo tiketů si štěstí vymůžeme. To bychom se naopak mohli dostat tam, před čím jsem v tomto článku varoval – k závislosti. (Nikdy nedělejme tu chybu, že když nevyhrajeme, tak že snažíme vsadit napodruhé o to více. A zároveň, usměje-li se na nás štěstěna, tak ani v tomto případě sázky nenavyšujme).

Optimální psychické nastavení

Na závěr se vraťme ještě ke slíbené Wisemanově studii s lidmi, kteří si v Británii vsadili v loterii šest čísel ze čtyřiceti devíti. Z více než 700 účastníků pouze 36 vyhrálo nějaké peníze. Výhry byly rovnoměrně rozděleny mezi šťastlivce a smolaře. Přeci jen ale jeden velký rozdíl mezi oběma skupinami byl: Šťastlivci dvakrát více než smolaři věřili, že vyhrají. Podle Wisemana je takové vnitřní nastavení matematicky zcela bezvýznamné pro jedno konkrétní losování. Avšak pro jiné výhry v životě to už může mít důsledky obrovské: Naše očekávání mají totiž významný vliv na to, jak přemýšlíme, vnímáme a jednáme. Typický šťastlivec z Wisemanova výzkumu, podobně jako náš pan Michal, nemá nikdy sklon k riskantnímu jednání. Naopak se nebojí vzít život do vlastních rukou. Snaží se jednat tak nejlépe, jak dovede, byť šance na úspěch se mohou na začátku jevit jako malé.

Toužíte-li i vy po větším štěstí v životě, udělejte to jako šťastlivci (Wiseman, 2017: 143): Aniž byste přehnaně riskovali, žijte s představou, že na vás v budoucnu nečeká nic jiného než štěstí. Přesvědčte sami sebe, že i vám budoucnost chystá pouze šťastné události. Mějte realistická, ale vysoká očekávání. Vezměte to krůček po krůčku a sledujte, co se bude dít. Ostatně, náš pan Michal může být skromný a pokorný, jak chce, ale on prostě ví, že když si tento týden odnášel domů další výhru, tak že to rozhodně nebylo naposledy…

Jak být šťastný a mít více vnitřního klidu učím také na svých seminářích: https://www.jirihamersky.cz/seminare

Doporučená literatura:

Wiseman, Richard (2017): Faktor štěstí. Dobrovský: Praha.

Jiří Hamerský