Jak upravit hormonální nerovnováhu

cm navaly

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hormonální nerovnováha je velmi častý problém, se kterým se setkávají ženy, zejména v období menopauzy. Nicméně může představovat zdravotní komplikace i pro ženy mladší.

Koneckonců, abychom byli korektní, může se jednat i o mužský problém (nedostatek či přebytek testosteronu). Mužský protějšek ženské menopauzy je označován jako andropauza. V tomto článku se však budeme věnovat problému ženské hormonální nerovnováhy.

Změna hladiny ženských hormonů, estrogenů, nesouvisí jen s věkem. Zcela přirozené období změny jejich hladiny je těhotenství. Jejich hladina je v masovém měřítku ovlivňována užíváním hormonální antikoncepce. Hladinu hormonů u žen může také ovlivnit stres, málo spánku, nedostatek pohybu nebo nevhodné složení jídelníčku. Z nemocí může hormonální hladinu změnit onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka. Hormonální nerovnováha bývá doprovázena řadou příznaků, z nichž je možné zmínit poruchy spánku, přetrvávající akné, špatnou paměť, velký pocit hladu, zažívací potíže, neustálou únavu, výkyvy nálad a deprese nebo bolesti hlavy.

Přechod – menopauza, klimakterium – je období v životě ženy, kdy dochází k vyhasnutí funkce vaječníků. Na začátku ji ohraničuje poslední menstruace. V období před menopauzou se začíná snižovat hladina ženských hormonů progesteronu a estrogenu. Tím začíná období přechodu, který začíná zhruba rok před menopauzou a trvá průměrně pět let. Během přechodu dochází k častým změnám v hladině ženských hormonů, což má za následek nepříznivé účinky. K nim patří návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, stavy úzkosti, nesoustředěnost nebo bušení srdce. Toto období nastává zhruba mezi 49. až 51. rokem života ženy, ale existují výjimky, jak ve směru nahoru, tak i dolů. Nejprve dochází k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, který postupně zcela vymizí. Celé toto období trvá zhruba pět let. Další zdravotní problémy se mohou objevit až po delší době. Dochází k atrofii vaginální sliznice (způsobuje bolesti při sexu) a vzniku žlutavého, chronického výtoku. Špatný stav sliznice může být jednou z příčin vzniku infekcí či inkontinence.

Pro začátek je možné zvážit užívání doplňků stravy, které obsahují látky označované jako fytoestrogeny, a to než začnete užívat chemické estrogeny v lécích předepsaných gynekologem.

Volné označení „fytoestrogeny“ je používáno pro řadu rostlinných produktů na trhu, pro extrakty z rostlin i pro některé synteticky připravené látky. Jedná se tedy o látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie. Mechanizmy jejich účinků nejsou zatím známy. Některé výzkumy jejich působení vysvětlují vazbou na estrogenové receptory, tedy na receptory, na které se váží původní přirozené hormony v těle ženy. Takto by bylo možné fytoestrogeny charakterizovat jako „přírodní“ SERMs (selektivní modulátory estrogenových receptorů). Ale fytoestrogeny také zřejmě působí jinými mechanizmy, na estrogenových receptorech nezávislými.

Fytoestrogeny pomáhají dosáhnout rovnováhy mezi ženskými hormony jako progesteron a estrogen, takže se dá říci, že optimalizují hormonální systém. Vyskytují se v pylu a mateří kasičce, v červeném jeteli a sóji, ploštičníku, andělice čínské, smldinci chlupatém, pohance či červeném vínu.

Trochu podrobněji se můžeme zmínit o některých léčivých rostlinách:

Červený jetel

Červený jetel nebo také jetel luční (Trifolium pratense L.) je známou léčivou bylinkou našich předků.

Sója

Dalším rostlinným zdrojem fytoestrogenů je sója. Pokud ji porovnáme s červeným jetelem, jetel obsahuje více fytoestrogenů (čtyři) než oblíbená sója (jen dva druhy). Červený jetel je známou léčivou bylinkou našich předků. Dlouho se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí. Pozornost vědců přilákaly až výsledky analýz, které ukazovaly na obsah přírodních látek podobných ženskému hormonu estrogenu, fytoestrogenů. Pomáhají odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria, jako jsou pocení, poruchy spánku a další. Rovněž jsou také řazeny mezi antioxidancia. Co se týká sóji, je možno zařadit do jídelníčku i jídla, která sóju obsahují, jako tofu, tempeh či miso.

Wild Yam

Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa, česky smldinec chlupatý, je exotická rostlina obsahující velmi zajímavé látky, které nám mohou pomoci při řadě zdravotních problémů.

Andělika čínská

Známá díky obsahu fytoestrogenů je rovněž andělika čínská (Angelica sinensis). Kromě toho, že pomáhá odstraňovat návaly horka a zmírňovat vysušení vaginální sliznice, působí i preventivně proti osteoporóze a kvasinkovým zánětům.

Chmel otáčivý

Chmelu otáčivý (Humulus lupulus) pomáhá zmírňovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Navíc díky tomu, že se jedná o přírodní sedativum, pomáhá zmírňovat projevy klimakteria jako podrážděnost a sexuální napětí.

Minerály, vitamíny

Z minerálních látek je dobré užívat hořčík a zinek. Z vitamínů vitamín B a vitamín C. Dobré je také preventivně užívat vitamín D a vápník kvůli možnosti vzniku osteoporózy.

Šalvěj lékařská

Při nadměrném pocení pomáhá užitečná léčivá rostlina šalvěj lékařská (Salvia officinalis).

Důležité je také dodržovat zdravý životní styl – pravidelné cvičení či relaxace, omezit slaná, tučná a kořeněná jídla, čokoládu, horké nápoje, alkohol a nápoje s kofeinem. Naopak je dobré do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu.

Zpět nahoru