Jak tlumit záněty a léčit alergii – alternativní léčba autoimunitních poruch (Libor Mattuš)

mattus

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

„Zánětlivé reakce se u 95-99% lidí objevují ve větší míře, než je zdrávo,“ říká průvodce dnešním článkem biohacker Libor Mattuš. Libor se od raného dětství věnuje východním bojovým uměním, které ho následně zavedlo k zájmu o čínskou medicínu. Na vysoké škole se soustředil na cvičení a studium čínského jazyka. V roce 2014 tlumočil z čínštiny do češtiny v největším středisku čínské medicíny na světě – Tianjinské univerzitě TČM, 140km od Pekingu. Libor Mattuš je instruktorem chladové terapie a dechovým koučem pro profesionální sportovce, management i veřejnost.

Libora jsem potkal na přednáškách v Brně – rozhovor s ním patřil na Celostní medicíně k nejčtenějším: https://www.celostnimedicina.cz/spravne-davkovany-chlad-muze-snizit-nemocnost-o-vice-jak-90-rozhovor-s-liborem-mattusem.htm.

V dalším článku popisoval, jak důležitá je první hodina dne: https://www.celostnimedicina.cz/rano-je-detstvi-dne-co-delat-a-co-nedelat-v-prvni-hodine-po-probuzeni-libor-mattus.htm.

Pustit si můžete také jeho video rozcvičku zde.

K tématu oslabené imunity Libor říká: Imunita, imunita, imunita. Reklamy na různé protichřipkové medikace nám téměř vždy podsouvají myšlenku, že potřebujeme imunitu posilovat. Ejhle, je to ale doopravdy tak?“

Začtěte se do Liborova výkladu imunitního systému – v závěru vás čekají i dvě metody, jak proti zánětům (jakožto důsledkům přebujelé imunity) bojovat:

K čemu slouží imunitní systém

Imunita je jako armáda, která nás chrání před nežádoucími vetřelci. Viry, bakterie, nejrůznější mikroorganismy (mikroby) nás napadají v každé chvíli, když bdíme nebo spíme. Náš imunitní systém má za úkol tyto vlivy eliminovat a zajistit naše přežití a další správné fungování. Imunita je jako vojenská síla. Má různé jednotky, jejichž hlavním smyslem je nesmlouvavě ničit cokoliv, co bylo identifikováno jako vetřelec. Armáda nemá myslet, armáda má konat. Rychle, nesmlouvavě, rozhodně.

Imunita aneb armáda mimo kontrolu

Stejně jako u armády, potřebuje imunita přesné vedení (rozkazy). Když například jakýsi „imunitní generál“ označí jako vetřelce část vašeho těla (například štítnou žlázu), tak vás čeká těžký čas.

Jak říká Dr. Ray Cronise, kdysi vědec v rámci programů NASA, dnes odborník na výživu, půsty i chladovou terapii: „Poté, co jsem viděl davy pacientů s autoimunitními problémy, poslední, co bych si v životě přál, je posilovat svoji imunitu.“

Problém jsme tedy určili. Jaké bude řešení?

Modulace zánětů

18.2.2019 jsem v hotelu Voroněž v Brně spoluorganizoval a také tlumočil z angličtiny konferenci s Dr. Paulem Claytonem, přední světovou kapacitou na Nutriční farmakologii z Velké Británie. Dr. Clayton vysvětloval nové trendy v odvětvích západní medicíny, která se stará o zdraví, ne o prodej farmak. A stejně jako to popisuje už tisíce let medicína čínská, i ta západní se v současnosti kloní k vysvětlení „jediné příčiny za stovkami nemocí“. V tomto případě jsou to právě zánětlivé reakce v těle. Od špatné nálady, přes klinickou depresi a nemoci, které vyjmenovávám v dalším odstavci. Zánět (tedy přebujelá imunitní reakce) je příčinou všech onemocnění číslo jedna.

matuš

 

Jeden na všechny, všichni pryč!

Přemýšleli jste někdy o tom, že západní medicína je spíše věda o nemocech, než věda o zdraví? Dal vám někdy váš lékař typ, jak si udržet zdraví nebo vám periodicky pomáhá řešit jen to, co se pokazilo?

Je hodně zdravotních neduhů, které západní medicína klasifikuje jako autoimunitní. Jsou to například:

1) Cukrovka

2) Alergie

3) Revmatická artritida

4) Roztroušená skleróza

5) Různé zánětlivé onemocnění střev (Syndrom propustného střeva, Crohnova choroba)

6) Disfunkce štítné žlázy (Hashimotova tyroiditida)

O každém z nich bychom se mohli bavit zvlášť a specificky. Snažím se zde jít ne do hloubky, ale do šířky – abychom dali návod, jak si pomoci, co nejvíce z vás.

Jeden z rozdílů mezí západní a čínskou medicínou je ten, že západní různé aspekty odděluje a čínská zase sjednocuje. Ve svém lektorském zaměření se vždy snažím najít „multifunkční“ řešení. Pokud se chcete zbavit alergie a jako „vedlejší efekt“ se vám zlepší nálada, asi se zlobit nebudete.

Metody tlumení přehnaných zánětlivých reakcí

Sám jsem měl alergie od raného věku do svých přibližně dvaceti let. Proč? Protože jsem žil v přehnaně hygienickém prostředí. Absence špíny je ale pro děti nežádoucí. Neříkám, že by si měly děti hrát na nejzaneřáděnějším místě městské krajiny, ale dát si do pusy něco ze země v lese je přirozená cesta, jak si mladý človíček buduje SPRÁVNOU MÍRU IMUNITY.

Co mi pomohlo se děsivých problémů s alergiemi zbavit nebo je radikálně eliminovat, byly dechové techniky (ty školím na našich workshopech a kempech), změna prostředí (pracovního a rodinného – může a nemusí být váš případ) a strava (velké téma; jednoduše shrnuto: omezte přebytečný cukr a jiné jednoduché sacharidy, protože jsou pro-zánětlivé).

Následující dvě metody doporučuji využívat každý týden několikrát. Pokud řešíte akutní zdravotní problém se svou imunitou, i vícekrát denně:

 1.) Superventilace (zrychlené hluboké dýchání)

Díky vylučování stresových hormonů (hlavně adrenalinu) v průběhu tohoto typu dechu dokážeme tímto jednoduchým cvičením snížit (přehnanou) imunitu. Cvičení je dobré zakončit delší zádrží dechu (v nádechu nebo výdechu), která vás na konci cvičení zklidní. Nechceme chodit se zvýšenou hladinou stresových hormonů ještě hodiny po ukončení tohoto cvičení, proto zakončujeme zádrží dechu.

Buďte opatrní a raději si k tomu lehněte – může se vám zatočit hlava. Ideálem je naučit se tuto techniku od kompetentního instruktora. Pak máte nástroj, jak stoprocentně přirozeně harmonizovat svoje tělo od „příčiny stovek nemocí“. Proč to funguje? Tělo ve stresu tlumí zánětlivé reakce (přehnanou imunitu). Když totiž běžíte ke kořisti nebo unikáte predátorovi, imunitu příliš nepotřebujete – tělo ve chvílích stresu (kdy v těle kolují stresové hormony, např. adrenalin) má mnohem menší míru imunitní aktivace – tedy snižuje zánětlivé reakce.

2.) Pravidelné vystavování se chladu

Neleň a vezmi si teď kyblík. Napusť si do něj tu nejstudenější vodu. Přidej do ní led, 2-5 kg (koupíš na Rohlíku, ve velkoobchodu s alkoholem, na benzínce nebo si ho udělej doma v mrazáku v krabici od zmrzliny). Do kyblíku s ledem si ponoř ruce do půlky předloktí a nohy (šlapky, kotníky, část lýtek).

Chlad je s námi lidmi už od začátku našeho vývoje. Chladu naše organismy dokáží velmi dobře čelit – když jim to dovolíme. Chlad nám pomůže vyvolat takzvanou „hormetickou stresovou reakci.“ Díky přizpůsobení se na vnější nepohodlí (stresový faktor) tělo stává efektivnějším. Když má tělo stres (a my chceme mít ten fyzický, pozitivní), tak tlumí imunitu. Rychle, rozhodně a přirozeně.

Webová stránka Libora Mattuše: www.libormattus.com