Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Testosteron není jen výsadou mužů. Máme jej i my, ženy a jeho množství v těle zdravě kolísá. Zvyšuje se například v průběhu ovulace, stejně, jako narůstá i estrogen. Co se však stane, pokud ženské tělo produkuje testosteronu málo anebo naopak víc? Jak udržet testosteron na uzdě a čerpat z jeho blahodárných benefitů? K čemu všemu je nám vůbec tento hormon dobrý?
Funkce testosteronu u ženy
Stejně jako mužské tělo vytváří malé množství estrogenu, tedy ženského pohlavního hormonu, tak i ženské tělo utváří mužský hormon testosteron. Mužské tělo produkuje testosteron varlaty, ale také nadledvinkami. Ženské pak k produkci testosteronu využívá mocnou sílu vaječníků, část vzniká v tukové tkáni a konečně, což mají obě pohlaví společné, již ve zmíněných nadledvinkách. U žen je testosteron výsadou během ovulace, proto ženy v této fázi menstruačního cyklu tíhnou spíše k silnějším, vyzrálým mužům. Naopak v období menstruace potřebují porozumění, pochopení a více něhy. Na tomto příkladu vidíme, že hormony mají prsty téměř ve všem.
Co testosteron u žen ovlivňuje?
- Svalovou hmotu
- Hustotu a zdraví kostní tkáně
- Metabolismus
- Udržení zdravé hmotnosti
- Zdravou činnost vaječníků
- Tvorbu červených krvinek
- Je zodpovědný za náš životní elán, libido, energii, schopnost řešit výzvy
- Ovlivňuje psychické rozpoložení a třeba i schopnost, do jaké míry se potřebujeme hýbat.
Ani moc – ani málo: správná hladina testosteronu
Co se stane, pokud je hladina testosteronu rozkolísaná a žena jej utváří mnoho?
- Zvýšená hladina testosteronu se často projeví na vzhledu ženy, může se objevit jemný knírek pod nosem, hustější ochlupení na rukou či nohou, ženě též více vypadávají vlasy.
- Vyšší hladina testosteronu je spojena i s mastnější, aknózní pletí a mastnějšími vlasy.
- Zvětšuje se klitoris.
- Žena je pevnější, snáze utváří svalovou hmotu.
- Mění se hlas.
- Zvyšuje se libido, žena, více než dříve, podléhá častým sexuálním svodům partnera, sex doprovází větší prožitek, zvyšuje se frekvence milostných aktů.
- Poruchy menstruačního cyklu, a s tím spojená porucha plodnosti.
- Původní jemná ženská osobnost ustupuje dominantnímu, vůdčímu, mnohdy i agresivnějšímu novému já.
- Žena zaznamenává větší nárůst energie.
Zajímavostí bude, že testosteron se vyplavuje hlavně během spánku. Vrcholu pak dosahuje po ránu, což je patrné zejména u mužů prostřednictvím erekce. Zvýšená hladina testosteronu u žen se projevuje zejména ranní čilostí, ženě se tak bude mnohem snáze vstávat, bude hbitější, uvolněnější, celkově více ve svém středu. Hodnota testosteronu však závisí na fázi cyklu, nárůst energie po ránu se tedy může lišit.
Jak to může vypadat, pokud je testosteronu naopak méně?
- Častější únava
- Pokles sexuální touhy, neschopnost dosáhnout orgasmu
- Zbytnění tukové tkáně, hlavně v oblasti břicha
- Pokles svalové síly
- Časté pocity úzkostí vedoucí až k depresi
- Zhoršení stavu kostního aparátu
Testosteron hodnoty
A pokud nic nepomůže, zkuste navštívit svého gynekologa, který hladinu testosteronu ověří odběrem. Normální rozmezí hladiny testosteronu je u dospělých mužů 10–40 nmol/l a u žen 0,2–2,3 nmol/l. Následně se již domluvíte na patřičné léčbě, doplňcích či medikamentech, které by mohly pomoci, i přesto, že úprava životního stylu nepřinesla kýžený výsledek.
Jak dostat testosteron do rovnováhy?
Protože jsme začali zvýšenou hladinou testosteronu u žen, zkusme se nejdříve podívat na příčinu problému. Byť se může zdát vyšší hladina testosteronu do jisté míry u žen výhrou, ona mince má vždy dvě strany. Ať už hovoříme o problémech s otěhotněním, nepravidelným cyklem či nepříjemným nadměrným ochlupením. Není-li tedy pro nás vyšší množství hormonu požehnáním, jak si můžeme pomoci?
- Lékařem předepsanými hormony, které pomůžou zregulovat vychýlenou hladinu testosteronu
- Doplňky stravy
- Úpravou jídelníčku
Co na vysoký testosteron: máta a ženšen
Společně se zaměříme na stravu a bylinky.
Potraviny: květák, brokolice i máta
Výtečnými potravinami, které snižují hladinu testosteronu budou brokolice a květák. Pozor jen, obsahují také strumigenní látky, které, pokud se léčíme s hypofunkcí štítné žlázy, mohou zvýšit hladinu TSH v krvi.
Květák a brokolice obsahují testosteron redukující látku zvanou diindolylmetan. Tato látka se dá zakoupit i v podobě potravinového doplňku. Doporučené množství je odhadováno na 120 mg denně. Z bylinek nám pomůže výtečný, zahřívající ženšen, lékořice, ale také tonizující máta, které stačí ke kýženému efektu dva silnější šálky denně. Osvědčuje se též chmelový výtažek, avšak ženám nedoporučuji hledat jej v pivu. Namísto chmelového moku se zkuste porozhlédnout po sušené bylině, případně opět výtažku, který se užívá v podobě doplňku.
Pomůže i přírodní estrogen
Doporučit lze také srovnání testosteronu navýšením estrogenu, který lze opět načerpat z bylin, jako je například růžový jetel, z potravin doporučuji upřednostnit lignany ze lnu a lněného oleje. Pro vysoký obsah fytoestrogenů se osvědčuje také sója. Zde bych však doporučila zaměřit se na fermentovaný tempeh a pro vysoké hodnoty fytátů bych upustila od sójového masa, mléka, případně tofu. Na své si přijdou také milovnice jógy, obzvlášť té hormonální, která pravidelným cvičením dokáže udržet hormony na uzdě. Někteří praktikové tradiční čínské medicíny pak doporučují účinnou hormonální akupunkturu.
Dá se testosteron u ženy zvýšit?
Určitě lze a nemusí být těžké. Troufám si říci, že bude snazší než jej naopak snižovat. A onen návod, jak na to, bude doslova koktejlem nejrůznějších funkčních tipů.
- Hýbejme se, cvičme a sportujme. Tak, jako se navyšuje testosteron pohybem u mužů, bude se navyšovat rovněž i u žen. Kombinujme aerobní pohyb s anaerobním, zařaďme tanec, zároveň však posilujme s vlastní vahou, kombinujme procházky, ale také power jógu. Pravidelně, pokud možno denně. A pokud vyjde čas, opět zde zmíním i hormonální jógu.
- Hlídejme si váhu. Byť se to nezdá, tuková tkáň je mocný čaroděj, který mávnutím proutku ovlivňuje hladinu nejrůznějších hormonů. Například estrogen nebo právě testosteron. Máme-li nadváhu, mysleme na to.
- Pryč se stresem, který je sice dobrým sluhou, ale velmi špatným pánem. Chronický stres ovlivňuje kortizol, který se postará o narůstající tukovou tkáň. A přemíra tuku přemění testosteron v hormon zvaný estrogen. Pokud je hladina testosteronu nízká, zvyšující se estrogen ještě více přiživí diskutovaný problém.
- Dostatečně spěme. Jak jsme si již stačili zmínit, zdravý, dostatečný spánek zvyšuje hladinu testosteronu v krvi, zároveň nás činí odolnějšími a silnějšími. Před světem i stresem.
- Jezme zdravě. Dodržujme pravidla racionálního jídelníčku, vyhýbejme se instantním potravinám, balené vodě, nadmíře nasycených mastných kyselin, transtuků, ale i masa, sóji, ultra zpracovaným potravinám, rafinovanému cukru. Zařaďme potraviny s obsahem kyseliny asparagové, kam řadíme chřest, avokádo, ryby, ořechy, ale také zelený čaj.
- Bylinky: Zkuste to s macou peruánskou, kotvičníkem zemním, úžasným adaptogenem ashwangandhou, zařadit můžete i pískavici řecké seno či škornici šípolistou, kterou lze pěstovat i na českých zahrádkách.