Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jak správně vytáhnout klíště

12.05.2015
Klíště

Nastalo jaro a s ním i zvýšený výskyt klíšťat. Je všeobecně známo, že klíšťata jsou nositeli nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Co je ale už méně známo, jak vytáhnout klíště. Po celá desetiletí se mění názory jak laiků, tak odborníků. Jinak nám to radili prarodiče a jinak rodiče.

Jak je tomu tedy správně, jak radí odborníci z laboratoří, kteří pracují s infikovanými klíšťaty? Zásadní pravidlo je, že klíště je třeba odstranit co nejdříve. Rychlé a správné odstranění klíštěte je velmi důležité pro snížení rizika přenosu infekce, je-li klíště infikované.

 

Co nemáme dělat?

Na klíště, které je už přisáté, se v žádném případě nesmí používat různé oleje či masti, mohlo by se v nich udusit. Umírající klíště totiž může vyvrhnout obsah střev do rány a tím podstatně zvýšit riziko přenosu infekce. Rozhodně se klíště nesmí mačkat rukou ani pinzetou či podobnými nástroji. Klíšťaty netočit - hypostom není vrut! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

 

Jak odstranit klíště dle odborníků?

Nejbezpečnější je odstranění klíštěte pomocí speciální plastové karty či háčku se zářezy, kterým se klíště pevně podebere a vytáhne, aniž by se klíště rozmáčklo a vytlačilo obsah střeva do rány.

 

Jak vytáhnout klíště?

 

 

Někdy se ale stane, že je klíště opravdu velmi malé. V takovém případě se vezme vatová štětička, navlhčí se (možno též zápalku) a vyviklá se. Jakmile je klíště odstraněno, rána se vyčistí pečlivě pomocí běžné, nejlépe jódové dezinfekce.

 

Není nezbytně nutné (ale rozhodně to neuškodí) mít během vytahování klíštěte gumové rukavice. Rozhodně bychom ale neměli přijít do přímého kontaktu s odstraněným klíštětem a v každém případě je nutné si po vytažení klíštěte pečlivě omýt ruce.

 

Co se ale stane, když se nepodaří vyndat klíště i s kusadly?

Pokud kusadla zůstanou v kůži, není třeba propadat předčasným obavám. Jak uvádějí odborníci, ze samotných kusadel v ráně by přenos infekce hrozit neměl. Tělo by je mělo, stejně jako u zadřené třísky, postupně odstranit (vydrolí se či vyhnisají). I tak je samozřejmě ranku po kusadlech pečlivě vydesinfikovat.

 

Pokud se na místě objeví zarudlá boulička, která se dále nezvětšuje, není to příznak infekce, ale jen lokální reakce. Samozřejmě v případě pochybností je to třeba pro jistou probrat s lékařem. Zarudnutí, zduření a svědivost ranky po přisátém klíštěti nemusí být příznakem přenosu infekce (u velké části přenosu infekce ani k nějakému začervenání v místě přisátí klíštěte nedojde). Pokud se ovšem jedná o výraznější začervenání, pak je třeba se obrátit co nejdříve na lékaře.

 

Klíště, které odstraníme, bychom neměli vyhazovat, ale pečlivě uložit do vhodného malého sáčku či malé zkumavky (či něčeho podobného) a můžeme předat do laboratoře, aby tam zjistili, zda bylo klíště opravdu infikované či ne. Pro orientační ověření je i možné si zakoupit klíšťový test na domácí použití. Definitivně to ale musí potvrdit vyšetření u lékaře na základě výsledků z biochemické laboratoře.

 

Použití desinfekce, mýdel či mastí neovlivní analýzu klíštěte. Pokud chcete opravdu klíště zlikvidovat, spláchněte ho do záchodu, nevyhazujte ho do odpadků.

 

Celková nabídka přírpavků k bezpečnému odstranění klíštěte.


Související články a videa:
Jak se chránit před napadením klíšťaty
Klíšťata a Lymeská borelióza
Onemocnění po přisátí klíšťat
Přírodní lékárnička na cesty
VIDEO: Jak Prežít dobu jedovou? Klíště
Popáleniny, odřeniny, pohmožděniny, poštípání hmyzem - jak ošetřit poraněnou kůži
Sezóna klíšťat


12.05.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS