prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Jak skladovat potraviny

04.06.2015
Lednice

Předpokládáme, že už jste někdy nahlédli do lednice a v tom zmatku nemohli nic najít. Jistě jste také uvažovali nad vlastním systémem uložení potravin, který jste nakonec aplikovali. Ve většině domácností však nejsou potraviny (až na výjimky) uchovávány správně, některé se dokonce do lednice naprosto nehodí a některé díky většímu chladu ztrácejí na chuti nebo ji dokonce naprosto změní. Připravili jsme pro Vás přehled toho, jak by to mělo správně vypadat, a zároveň abyste měli vždy všechno po ruce.

Lednice

Nejprve si představíme průměrnou lednici, v našem případě je to spotřebič, který má chladící a mrazící oddíl. Chladící oddíl obsahuje 4 police, box na maso, boxy na ovoce a zeleninu, dveřní přihrádky a přihrádku s držákem na lahve. Mrazící část pak obsahuje 3 samostatné zásuvky.

  1. Správná teplota ve středu chladničky je 5°C, tato hodnota je optimální pro skladování většiny potravin, a proto je možné na 3 horních policích skladovat většinu z nich.
  2. Ve vrchní polici je celých 8°C, zde se mají skladovat vejce, sendviče, zbytky hotových pokrmů, moučníky a potraviny s označením „po otevření uchovejte v chladu“.
  3. Nejnižší teplota 2°C je v nejnižší polici (zásuvce) nad zásuvkou pro ukládání zeleniny. Sem se ukládá čerstvé maso a ryby. Speciální zásuvka na maso má svůj důvod, a tím je, že mikroorganismy z masných a mléčných výrobků se rády navštěvují, a tak je třeba tomu zabránit.
  4. Zásuvky na dně chladničky do 10°C jsou vhodné pro ukládání zeleniny a ovoce (teplota je nastavena tak, aby nedocházelo k jejich poškození).
  5. Poličky umístěné ve dveřích jsou nejteplejším místem chladničky a mají 10 – 15°C. Jsou určené pro produkty, které vyžadují mírné chlazení, tedy především pro nápoje, hořčici, kečup, dresingy, máslo a další produkty (např. konzervy).
  6. V mrazáku se teplota pohybuje kolem teploty -18°C, to je také teplota optimální pro uchovávání téměř všech potravin, které nejsme schopni spotřebovat do 3 dnů (nejčastěji maso, hotové pokrmy nebo pečivo), a také pro výrobu kostek ledu.

 

Jak skladovat potraviny

Pro některé to bude možná novinka, někteří to již považují za starou známou jistotu a pravidlo. Do ledničky rozhodně nepatří brambory, cibule, česnek, rajčata, červené víno, káva a čokoláda nebo med. Do ledničky nedáváme ovoce, které nesmí být vystaveno teplotě pod 10°C, aby neztratilo chuť (meloun, banány, ananas a rajčata).

 

Do lednice proto dáváme hlavně kořenovou, listovou a košťálovou zeleninu (speciální přihrádky nebo zásuvky pro ovoce a zeleninu), syrové maso a ryby (speciální přihrádka na maso), salámy a šunku (prostřední police), nad ně zbytky od oběda či večeře a pod ně mléčné výrobky a sýry. Ve dveřích skladujeme trvanlivé mléko, pivo a bílé víno (červené uchováváme při pokojové teplotě), vejce (bez papírového obalu) a úplně nahoře také máslo nebo např. konzervy.

 

KDE skladovat, JAK skladovat, JAK DLOUHO to vydrží

*pokud není uvedeno jinak, jedná se o skladování v ledniciSouvisející články:
Sušení ovoce a zeleniny
Namáčení, klíčení a sušení: Jak probudit ořechy a semínka k životu a proměnit je v lék
Nabijte houby vitaminem D: sušte je na slunci


04.06.2015
autor: Kateřina Maršíková
zdroj: scribbler.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Bioženy ohrožují zemi
Dýně Hokaido
Mládež, alkohol a oparový virus
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Divím se, že to ty děti přežijí!
Priessnitzův obklad
Astrolog Antonín Baudyš: „Jsme v tiché válce, připravené elitami a USA. Někdo se nás jako civilizaci rozhodl ukončit a vypnout.“
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS