Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jak skladovat potraviny

04.06.2015
Lednice

Předpokládáme, že už jste někdy nahlédli do lednice a v tom zmatku nemohli nic najít. Jistě jste také uvažovali nad vlastním systémem uložení potravin, který jste nakonec aplikovali. Ve většině domácností však nejsou potraviny (až na výjimky) uchovávány správně, některé se dokonce do lednice naprosto nehodí a některé díky většímu chladu ztrácejí na chuti nebo ji dokonce naprosto změní. Připravili jsme pro Vás přehled toho, jak by to mělo správně vypadat, a zároveň abyste měli vždy všechno po ruce.

Lednice

Nejprve si představíme průměrnou lednici, v našem případě je to spotřebič, který má chladící a mrazící oddíl. Chladící oddíl obsahuje 4 police, box na maso, boxy na ovoce a zeleninu, dveřní přihrádky a přihrádku s držákem na lahve. Mrazící část pak obsahuje 3 samostatné zásuvky.

  1. Správná teplota ve středu chladničky je 5°C, tato hodnota je optimální pro skladování většiny potravin, a proto je možné na 3 horních policích skladovat většinu z nich.
  2. Ve vrchní polici je celých 8°C, zde se mají skladovat vejce, sendviče, zbytky hotových pokrmů, moučníky a potraviny s označením „po otevření uchovejte v chladu“.
  3. Nejnižší teplota 2°C je v nejnižší polici (zásuvce) nad zásuvkou pro ukládání zeleniny. Sem se ukládá čerstvé maso a ryby. Speciální zásuvka na maso má svůj důvod, a tím je, že mikroorganismy z masných a mléčných výrobků se rády navštěvují, a tak je třeba tomu zabránit.
  4. Zásuvky na dně chladničky do 10°C jsou vhodné pro ukládání zeleniny a ovoce (teplota je nastavena tak, aby nedocházelo k jejich poškození).
  5. Poličky umístěné ve dveřích jsou nejteplejším místem chladničky a mají 10 – 15°C. Jsou určené pro produkty, které vyžadují mírné chlazení, tedy především pro nápoje, hořčici, kečup, dresingy, máslo a další produkty (např. konzervy).
  6. V mrazáku se teplota pohybuje kolem teploty -18°C, to je také teplota optimální pro uchovávání téměř všech potravin, které nejsme schopni spotřebovat do 3 dnů (nejčastěji maso, hotové pokrmy nebo pečivo), a také pro výrobu kostek ledu.

 

Jak skladovat potraviny

Pro některé to bude možná novinka, někteří to již považují za starou známou jistotu a pravidlo. Do ledničky rozhodně nepatří brambory, cibule, česnek, rajčata, červené víno, káva a čokoláda nebo med. Do ledničky nedáváme ovoce, které nesmí být vystaveno teplotě pod 10°C, aby neztratilo chuť (meloun, banány, ananas a rajčata).

 

Do lednice proto dáváme hlavně kořenovou, listovou a košťálovou zeleninu (speciální přihrádky nebo zásuvky pro ovoce a zeleninu), syrové maso a ryby (speciální přihrádka na maso), salámy a šunku (prostřední police), nad ně zbytky od oběda či večeře a pod ně mléčné výrobky a sýry. Ve dveřích skladujeme trvanlivé mléko, pivo a bílé víno (červené uchováváme při pokojové teplotě), vejce (bez papírového obalu) a úplně nahoře také máslo nebo např. konzervy.

 

KDE skladovat, JAK skladovat, JAK DLOUHO to vydrží

*pokud není uvedeno jinak, jedná se o skladování v lednici


Související články:
Sušení ovoce a zeleniny
Namáčení, klíčení a sušení: Jak probudit ořechy a semínka k životu a proměnit je v lék
Nabijte houby vitaminem D: sušte je na slunci


04.06.2015
autor: Kateřina Maršíková
zdroj: scribbler.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

450,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS