Jak si vyrobit svůj vlastní krém či mast

kosmetika 14.6. e1623407931980

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jaro je již v plném svém rozpuku, jedna bylinka střídá druhou, sotvaže odkvetla violka vonná, na trnkách opadaly květy a objevily se malé drobné kuličky, předzvěst budoucích trnek, louky rozkvetly tisícem žlutých pampelišek a na smrcích se zelenají svěží léčivé výhonky. Pak tu máme ještě popenec břečťanolistý, jakožto i kopřivu a přesličku rolní. Třeba jste též navíc stihli vykopat slizovitý kořen kostivalu lékařského, případně se těšíte na něžná květenství šípkové růže. A co teprve, až pokvete měsíček lékařský, který tak krásně barví mast do žluta. Anebo rozmarýn, ze kterého můžete přichystat krém mírnící bolesti kloubů a svalů. Aromatická majoránka, kterou zas pro změnu, léčíme projevy zadní rýmy. Heřmánkové mazání, mazání s arnikou, levandulí, konopím, mateřídouškou, jitrocelem, ale i řepíkem, šalvějí, třezalkou či krušinou. Uchystat si vlastní mast není vůbec složité, navíc, připravit ji můžeme doslova na míru, ať už se týká volby bylin, jejich směsí či základem v podobě jednotlivých olejů.

Co vše si nachystat, chceme-li připravit léčivou mast?

  • Bylinky: Ty sbíráme jen z čistých lokalit, na kořeny se vydáváme po dešti, neboť v nich dřímá veškerá síla a také, nebudeme mít problém je dostat ze země. Za sucha se všeobecně s kořeny pracuje hůře. Kořeny sbíráme na začátku jara, případně na podzim, kdy do nich rostlina stahuje svou sílu. Bylinky necháváme mírně zavadnout, alespoň několik hodin, čímž také zajistíme, že se z nich dostane veškerý hmyz.
  • Olej, máslo, sádlo či vazelína lékařská: Osobně používám kokosový olej či směs mandlového, konopného, olivového či slunečnicového oleje, vždy dle preferencí, ale též použití. Kokosový olej mírně vysušuje, nehodí se tedy na suchou pokožku. Chystáme-li mast z pampelišek, která vyživuje popraskanou kůži, raději, než kokosový olej tedy sáhněme po oleji olivovém. Chceme-li si připravit mast k ošetření ekzematické pokožky, zvolme směs olejů jako je mandlový, olivový a konopný. Třezalkovou mast lze bez obav macerovat v nerafinovaném slunečnicovém oleji. Má-li být krém přednostně na obličej, například ten z trnkového květu, který mírní vrásky, lze použít za studena lisovaný mandlový olej. Sádlo nepoužívám, stejně, jako vazelínu, nicméně, chceme-li kůži dostatečně promastit a též, potřebujeme, aby tělo přijalo co nejvíce užitné složky, nevadí nám ona typická vůně, bylinky lze naložit též do sádla. Co se vazelíny týká, ta mi přijde nejméně vhodná. Na Wikipedii se k vazelíně píše: Surovina pro vazelínu byla objevena v roce 1859 v Titusville v Pensylvánii, na některém z prvních ropných vrtů v zemi. Pracovníci neměli rádi parafinovitý materiál, který se ve vrtech tvořil, protože způsoboval poruchy. Používali ho však na rány a popáleniny, protože urychloval hojení. Jelikož se jedná o polotuhou směs uhlovodíků, vazelínu nepoužívám.
  • Včelařský vosk: Vosk používáme z toho důvodu, abychom mast či krém zpevnili. Pokud bychom bylinky prohřívali pouze v oleji a dále bychom již nepoužili žádný zpevňovač, získali bychom zase a jen pouze olej. Vosk vtiskne bylinnému oleji statut krému či masti, jež si udrží svůj typický, hutnější charakter. Tento výjimečný produkt včel však není pouze konzistenčním činidlem a stabilizátorem, bývá též ceněný pro svůj léčivý charakter. Na kůži působí antibakteriálně, kdy vytváří ochranný film, jenž zabraňuje dehydrataci. Příznivě působí na podrážděnou a popraskanou pokožku. S voskem pracuji velmi ráda. Vždy si jej přinesu žlutavý kotouč, který pak krájím vroubkovaným nožem na drobné šupinky, jež přidávám do krému.
  • Esenciální olej: Některé bylinky propůjčí masti svou neopakovatelnou vůni, jako je například violka, květ trnky či šípkové růže. Mnohé z bylinek však mastí projdou, aniž by zanechaly nějakou vůni. Tak je tomu například u kopřivy či přesličky, které jednoduše nevoní. Chceme-li pak, aby mast nebyla jen léčivým mazáním, ale též příjemným smyslovým zážitkem, na závěr chystání lze do masti přidat několik kapek esenciálního oleje. Tyto oleje též mohou pozvednout prohřívající charakter výrobku, což se hodí u mastí na namožené svaly, klouby atd.
  • Jemné sítko: Jakmile uplyne potřebná lhůta pro maceraci bylinek, olej je třeba přecedit, abychom získali jeho čistou podobu. V takovém případě lze použít tkaninu či právě sítko, které se mně osobně osvědčilo nejvíce.
  • Dózičky či skleničky: Tady již záleží na vás, do čeho budete chtít výsledný produkt přelít. Sama miluji, když je krém vzhledný, takže využívám stříbrné dózy se šroubovacím uzávěrem.

Jak na léčivý krém či mast?

Jak jsme si popsali výše, základem je vždy olej a libovolné bylinky. Ty si nakombinujme dle své vlastní potřeby, věřím, že jakmile proniknete do tajů léčivek, samy vás navedou, jak je zkombinovat a jak si s nimi vyhrát. Nápomocen nám bude rovněž i herbář, případně kniha přírodní kosmetiky. Taktéž se dívejme, co v přírodě roste, co nás osloví, co by se nám líbilo, co by mohlo pomoci. Bylinky s námi komunikují, jsou velmi sdílné.  

Osobně vždy postupuji takto: 

  • 250 ml libovolného oleje, kromě kokosového, který je hutnější a s včelím voskem zde šetříme. Na 250 ml oleje (mandlový, olivový, konopný, slunečnicový), použijeme 47 g včelího vosku. Zhruba hrst až dvě bylinek.
  • Bylinky v oleji klademe do menšího hrnce, který umístíme do vodní lázně, zde prohříváme na nejslabším plamenu zhruba hodinu denně po dobu 3-5 dní. Následně olej přecedíme, přes jemné sítko, bylinky vyhodíme a již pracujeme pouze s olejem.
  • Nyní přijde na řadu včelí vosk, který strouháme či krájíme nožem. Vkládáme jej do horkého oleje, mícháme, dokud se vosk zcela nerozpustí. Olejnatý obsah s voskem naléváme do dóziček, necháme vychladnout, poté uzavřeme a skladujeme při pokojové teplotě.

Mast z měsíčku lékařského

2 hrsti měsíčkového květu, 100 ml mandlového oleje, 150 ml olivového oleje, 47 g včelího vosku

Měsíček vložíme do oleje, zahříváme ve vodní lázni po dobu 5 dní, s přestávkami, vždy hodinu denně. Následně olej přecedíme, do horkého oleje vložíme kousky včelího vosku, které rozpustíme, plníme do dóz. Mast léčí řezné a otevřené rány, bércové vředy, popraskanou kůži, popáleniny, dekubity, pomáhá v regeneraci po amputaci prsu, léčí infekce v oblasti genitálií, mírní zánět, atopický ekzém, pokousání hmyzem, osvěžuje unavené nohy, mírní ztvrdlou kůži na patách.

Mast z rozmarýnu

2 hrsti nasekaného rozmarýnu, 250 ml olivového oleje, 47 g včelího vosku

Postupujeme jako v předchozí receptuře. Mast léčí revmatické potíže, bolesti kloubů, namoženého svalstva, bolest hlavy, kdy mast vetřeme do oblasti spánků. Při dýchacích potížích mastí potíráme hrudník, aplikací na chodidla snižujeme horečku. Mazání zmírňuje projevy karpálních tunelů.

Mast z kopřivy

2 hrsti nasekaných kopřiv, 100 ml mandlového oleje, 100 ml olivového oleje, 50 ml konopného oleje, 47 g včelího vosku

Postupujeme jako v předchozí receptuře. Mast mírní projevy akné (zde je však důležité odhalit příčinu), ekzém, seboreu, bolesti dnového původu, lupénku, bércové vředy či revmatické trable. Při ekzémech je dobré do masti přidat též přesličku rolní, v poměru 1:1.