Jak si užít léto ve zdraví?

léto2 e1593688596463

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Letní měsíce jsou plné dobrodružství, volnosti, radosti a změn. To, co během roku odkládáme na odpoledne a víkendy, se najednou stává naší každodenní součástí. Častěji cestujeme, stýkáme se s přáteli, zážitek se kupí na zážitek. Do toho se mění nejen prostředí, ale i naše strava. Se změnou režimu se však zvyšuje i riziko vzniku trávicích problémů. Jakým způsobem tato rizika minimalizovat?

Stres a náročná logistika

Zatímco dětem začalo bezstarostné období prázdnin, z nás se stávají manažeři logistiky a máme za úkol naplnit našim dětem smysluplně (další) dva měsíce. Což zejména po předchozí tříměsíční karanténě, kdy jsme často „vyplýtvali“ pomocnou ruku babiček, není nic jednoduchého. Podobná pnutí však příliš nesvědčí našim střevům, ani trávení celkově. Zkuste si tedy plánování rozvrhnout a nenechávat vše na poslední chvíli.

Páté přes deváté

Ačkoli je lákavé dát si párek v rohlíku u stánku, langoš nebo smažák, uvědomte si, že tato jídla do vašeho jídelníčku zpravidla nezařazujete tak často. Jednorázové zhřešení střevní mikrobiom ještě nějak zvládne, ale dlouhodobý přísun „zvláštních“ potravin organismus oslabuje. To může vést k různým zažívacím obtížím (od nadýmání přes zácpu po nepříjemný průjem). A pozor, nemusí se nutně jednat o jídlo nezdravé. Stačí vyrazit za hranice anebo do jiné části Čech, Moravy či Slezska, kde se na stůl servíruje něco úplně jiného, než na co je naše střevní mikroflóra zvyklá, a tak jednoduše neví, co s tím.

Čistota půl zdraví, ale všeho moc škodí

Dodržování určitého hygienického standardu je samozřejmostí. Příliš čistoty však může být spíš na škodu. Správně fungující imunitní systém je základem našeho zdraví. S čistotou to nepřehánějme ani s dětmi. Úzkostlivá dezinfekce okolního světa dítěte či hysterie, když sáhne na bahno, je spíše ohrožující. Trocha té špíny k dětem zkrátka patří, zejména když pracují s hlínou na zahradě, pohybují se v lese, hrají si s kameny v potoce nebo honí slepice po výběhu.

Studánky i koupaliště

Zdrojem pitné vody jsou také studánky, které jsou v mnoha místech považovány i za „léčivé“. Dokáží poutníka osvěžit. Nicméně je dobré předem zkontrolovat složení vody (i když často bývá tato informace uvedena také přímo u studánky) i stav studánky. Vždy by se mělo pít přímo z pramene, nikoli ze stojaté vody. Velkým tématem jsou také koupaliště nebo rybníky, kde máme tendenci doplňovat vodu z kohoutků na toaletách. Takový zdroj však často parametry pitné vody nesplňuje a je označen jako užitková voda.

Které potraviny patří v létě mezi rizikové?

  1. Svačina na cesty. Pozor na ně, ve vysokých letních teplotách se i takový rohlík se šunkou už po relativně krátké době stává potenciální rozbuškou zažívacích potíží. Volte vždy takové potraviny, u kterých nehrozí rychlá zkáza a rozmnožení bakterií. Hodí se například knäckebrot, domácí flapjacky nebo tvrdý sýr, ovoce a zelenina, a samozřejmě dostatek vody.
  2. Vajíčka. Strašák jménem salmonelóza, jejímž zdrojem často bývají právě vejce, je bohužel řadu let symbolem léta. Protože se bakterie ničí až při 100 °C, je třeba v teplých a horkých dnech upřednostnit spíše vejce natvrdo než na hniličku.
  3. Majonéza. Zatímco v zimních měsících je bramborový salát na chlebíčku pouze kalorickou zátěží, v létě se v něm mohou ukrývat zažívací potíže. Pozor byste si měli dát i na rychlou bagetu u čerpací stanice. Sice ji odebíráte z lednice, ale nevíte, kde a jakým způsobem byla skladována předtím. Bakterie se množí rychle.
  4. Zmrzlina. Zmrzlina je sice symbolem léta, ale pokud si ji chceme skutečně užít a ne proklínat, měli bychom si prohlédnout také prostředí, v němž je skladována, a to, jak se s ní zachází. Doporučuje se volit spíše balené nanuky, ale i zde bychom měli zkontrolovat, zda obal není pomačkaný a zmrzlina změklá nebo naopak pokrytá ledem.
  5. Maso na grilu. Velkým tématem letních dní je grilování. Ujistěte se, že je maso skutečně „well done“. Tipem je maso po grilování zabalit na pár minut do alobalu, kde dojde. Maso také připravujte jinde než například zeleninu, jinak můžete ostatní potraviny nechtěně kontaminovat.

Redakce Joalis