Jak si přes zimu přichystat účinnou mast proti rýmě

bylinna mast e1637227452473

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná to znáte, možná více než důvěrně, kdy se teď od září střídá u dětí jedna viróza za druhou. Jako na běžícím páse. A není výjimkou, že se k dětem přidáváme také my, dospělí, kdy doslova padneme, s rýmou, kašlem a permanentní, vyčerpávající únavou. Byť se otužujeme, jíme zdravě, cvičíme a také, pečujeme o své nitro. Nikdy bych nevěřila, co dokáže školka. Nyní již vím a tak, pojďme si dnes společně povědět, co dělat, jakmile nás přepadne obyčejná, avšak zdlouhavá rýma.

Osobně se snažím vždy léčit pomocí bylinkových inhalací, kdy do vřelé vody vložím asi hrst bylin, ať už heřmánek, černý bez, lípu, někdy v kombinaci s mátou, rýmovníkem a měsíčkem lékařským. Výborně se osvědčuje také dobromysl, tužebník, případně mateřídouška. Hotový nálev přeliji do větší plechové mísy, nad kterou se posadím, přes hlavu rozprostřu ručník a vdechuji léčivé, uvolňující páry. Inhalaci praktikuji zhruba 3 x denně. Důležitá je taky strava, kdy v průběhu viróz doporučuji upřednostnit lehčí, tělo nezatěžující pokrmy, jako je například dlouze táhlý vývar, ovesná kaše, dýňová polévka, dietně uchystaná ryba s bramborem atd. A samozřejmě též pitný režim založený na bylinkách, jako je právě lípa, černý bez, květ šípkové růže, květ trnky obecné, tužebník jilmový. Takový čaj vás brzy vrátí do hry. Trápí-li nás během rýmy také zahlenění, do našeho jídelníčku zařaďme slzovku, která z těla hleny přirozeně odvede. A pak, jsou to též masti, kterými lze masírovat hrudník, krk, případně je vetřít pod nos. Masti proti rýmě vyrábím s železnou pravidelností, neboť v jejich uvolňujícím účinku spatřuji pozitivní efekt. Jak na takovou mast?

Jak si přichystat spolehlivou mast?

Základem bude vždy olejnatá složka, ve které bylinky budeme macerovat. Zde můžeme zvolit z nejrůznějších druhů olejů, jako je kokosový, olivový či protizánětlivý olej konopný. Dále lze použít také bambucké máslo, u kterého nebudeme přidávat již žádný včelí vosk, který naopak použijeme u tekuté, olejnaté složky. Výborně poslouží také nesolené vnitřní sádlo, případně vazelína, se kterou však osobně, nepracuji ráda. Zatímco se oleje či sádlo vstřebají, vazelína zůstává na pokožce, kde vytváří doslova nepropustnou vrstvu. Osobně nejraději používám olivový, kokosový či konopný olej. Výběr však nechám zcela na vás.

Jakmile jsme si vybrali olej, nyní se zamyslíme nad směsí bylinek, kterou rýmu zaručeně rozpustíme. Osobně používám rýmovníkový list, který míváme často i doma, jakožto ozdobnou léčivku parapetů. K němu přidávám čerstvý tymián, ten lze koupit v nejrůznějších obchodních řetězcích, dokonce i v bio kvalitě. Dále též rozmarýn, který hezky rozehřeje, roztáhne a mírní projevy nachlazení. A abych nezapomněla, dobré je též přidat esenciální olej, nejraději používám tymiánový, abych ještě umocnila účinek léčivých silic.

Máme-li všechny bylinky, zkusme si sehnat také včelí vosk. Jak jsem psala již výše, při použití bambuckého másla jej přidat netřeba, nicméně, vybereme-li si za základ masti libovolný olej či sádlo, aby byla mast mastí, nějaký vosk bude potřeba. Využít lze také účinku lanolinu, nicméně s tím osobně nemám žádnou zkušenost.

Včelí vosk koupíte v jakémkoli dobrém včelařství, obchůdcích, které se zabývají výrobou domácí kosmetiky, bývá též často k sehnání na trzích. Případně, máte-li ve vašem okolí včelaře, zcela jistě jej navštivte a domluvte se na kousku včelího vosku. Budete-li mít mast pouze pro svou potřebu, bohatě postačí 100 g vosku.

Máme tedy vše a teď, pojďme se pustit do výroby masti. Co vše bude potřeba?

Bylinná mast na rýmu

200 ml olivového oleje lisovaného za studena, 37 g včelího vosku, hrst čerstvého tymiánu, 5 větších listů rýmovníku, 2 snítky rozmarýnu, 10 kapek esenciálního oleje z tymiánu

Bylinky nakrájíme najemno, vložíme je do vyšší misky či menšího hrnce a zalijeme olejem. Misku či hrnec umístíme do vodní lázně, to znamená, do o něco větší nádoby s vodou. Pozor však, voda se nesmí dostat do oleje. Po dobu pěti dní pak bylinky prohříváme, zcela postačí hodina denně. Pátý den olej přecedíme, doporučuji zakoupit velmi jemné sítko. Jakmile máme olejnatý základ čistý, nakrájíme do něj včelí vosk a naposledy zahřejeme, aby se vosk zcela rozpustil. Ke konci pak nakapeme esenciální olej a plníme do dóziček. Mast lze skladovat při pokojové teplotě. Během rýmy ji nanášíme na hrudník, na krk, pod nos. Úleva přichází poměrně rychle. Lze aplikovat i u velmi malých dětí, u kterých se osvědčuje také mast z majoránky.

Stejným způsobem si můžete uchystat jakoukoli mast, na jaře z pampelišek, popence břečťanolistého, šípkového květu, jitrocele, květu trnky, v létě pak z měsíčku lékařského, lichořeřišnice, slézu maurského. A na sklonku léta klidně sáhněte po zlatobýlu celíku, který pleť celí, vyhlazuje, zbavuje zatvrdlin. Výtečný je k péči o paty a ruce. Masti jsou zábava, pokud s nimi začnete, věřím, že v nich, podobně jako já, najdete též zalíbení.

Přeji tedy krásný podzim ve zdraví a taktéž, nadcházející adventní období.