Jak si nedělat starosti? Těchto 6 věcí pomáhá 

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Starost o sebe. O své blízké. O zdraví. Výplatu. O budoucnost Země. Jestli nebude válka. Neznám příliš mnoho lidí, kteří by starosti neměli vůbec. Jako psycholog se tomuto tématu už roky věnuji a v tomto článku se s Vámi podělím o moudrost některých výjimečných jedinců, v jejichž životech starosti nemají místo. A přidám i mou zkušenost: co se osvědčuje na cestě k větší spokojenosti a harmonii mně.  

1.) Prevence: Láska, štěstí, meditace 

Dvěma lidem se ve stejný den stane několik nepříjemností. První člověk má posledních pár týdnů myšlenky jenom na svou lásku a plánuje, co dalšího spolu zažijí. Člověk číslo dva žádné štěstí neprožívá. Koho zasáhnou zmíněné nepříznivé okolnosti silněji?  

Pokud máme silnou auru a jsme šťastní, vytváříme si pomyslný štít, díky němuž nemáme tolik ustaraných myšlenek. Pochopitelně, že i zamilovaný člověk, když se dozví špatnou zprávu, se může začít trápit. Ale obvykle na tom bude po psychické stránce lépe. Bude mít větší sílu to zlé zvládat. To stejné platí pro lidi, kteří dlouhodobě meditují. I na ně stres a starosti nedoléhají tolik.  

2.) Jděte do akce. Starosti slábnou, když můžete něco dělat 

Starosti se rozplývají v akci. Když se blížila moje maturita a já se ještě nezačal učit, můj strach vyrostl do nedozírných výšin. Jediná možnost, jak ho snížit, bylo začít se konečně učit. Samozřejmě, že se plná úleva dostavila až po vykonání zkoušky, ale tím, jak jsem se intenzivně začal „šprtat“, tak moje obavy z naprostého selhání den po dni slábly.  

Znáte to i z naší legendární pohádky a písničky „Když máš srdce zjihlé, když máš potíže, tak dej cihlu k cihle, těsto do díže…“  Líbí se mi také výrok W. Churchilla, který kdysi řekl: „Mám moc práce, a proto na starosti nemám čas.“ 

V knize Jak se zbavit starostí a začít žít, dává slavný Dale Carnegie spoustu dalších tipů. Zaujalo mě například: „Zapíšu si, co se situací mohu udělat. Rozhodnu se, co s tím budu dělat. Udělám to.“ 

Některé situace změnit nejdou – zde je metodou a jedinou cestou, jak se netrápit, naučit se danou věc přijmout. S tím tak trochu souvisí výrok Natálie Neumannové, se kterou vyšel minulý rok na Celostní medicíně rozhovor: „Věci, které nemohu ovlivnit, neřeším.“ 

3.) Otočte kritiku ve svůj prospěch 

Mnoho lidí se trápí kvůli kritice nebo pomluvám. Ve zmíněné knize Dale Carnegie píše: „Když do vás zezadu kopají, znamená to, že jste vepředu“ (s.203). Nadchla mě myšlenka, že nespravedlivá kritika je v podstatě často zamaskovaná pochvala.  

Ultramaratonec a spisovatel David Goggins si zase nadšeně tiskne všechny negativní komentáře na svou osobu – je to pro něj motivace, aby se ještě více zlepšoval.  

4.) Přepnout ze sebe-vnímání na tebe-vnímání 

Někdy nás EGO nutí myslet jen na sebe a své problémy. Přímo zázračně může zapůsobit, když se začneme upřímně zajímat o druhého člověka. Když na chvíli svůj svět úplně „vypneme“ a zkoumáme, jak a čím můžeme pomoci. S někým se sejdeme, někoho potěšíme. Udělat dobrý skutek, stát se dobrovolníkem – to vše pomáhá.  

5.) Když se smíříme s nejhorším, vše další už bude jenom lepší 

Jsou situace, kdy tato rada nepomáhá. Ale otázka „Co nejhoršího by se mohlo stát?“ nám v mnoha případech může přinést větší klid v duši. Smířit se s nejhorším může být velmi úlevné. 

6.) Sdílená starost, poloviční starost  

Změnou myšlenkového nastavení, používáním principů z tohoto článku nebo tréninkem meditace a štěstí od nás přirozeně mnoho starostí odpadne.  

Pokud nás i přes to něco trápí, nebojme si o tom promluvit s někým blízkým. Někomu to může znít jako klišé, ale nebýt na své starosti sám, je někdy to úplně nejvíc. U závažnějších problémů se proto nebojme vyhledat i psychologa. 

Jiří Hamerský 

Literatura: Carnegie, D. (1993): Jak se zbavit starostí a začít žít. Talpress: Praha.